Biorę cukinię i marchewkę. Goście piszczą z zachwytu, gdy podaję tę zapiekankę
Zapiekanka z cukinii na stałe zagościła w naszym menu. Każda z nas ma swoje sprawdzone przepisy, które ratują ją z opresji, gdy wpadną niespodziewani goście. Tym lepiej, jeśli są tanie, łatwe w przyrządzeniu, a wyglądają, jakbyś pracowała nad nimi z chirurgiczną precyzją.
Dokładnie taka jest zapiekanka, którą wymyśliłam kilka lat temu, gdy wpadli do nas niespodziewanie goście z dość wybrednymi dziećmi. Szczęśliwie, to był szczyt sezonu na cukinię. Od tej pory robię tę zapiekankę bardzo często i ZAWSZE zbiera ochy i achy.
Szybka zapiekanka z cukinii
Szybko i smacznie - to moja kuchenna dewiza. Naprawdę w życiu jest za dużo fajnych rzeczy do robienia, żeby godzinami stać przy garach. Na przygotowanie tego dania poświęcisz nie więcej niż 20 minut, kolejnych 25 zajmie pieczenie i… gotowe.
Dodatkowym atutem zapiekanki z cukinii jest to, że uwielbiają ją dzieci, mimo iż składa się głównie z warzyw. To co? Zrobimy ją dziś razem?
Prosta zapiekanka z cukinii - składniki
Lista składników jest imponująco krótka, jeśli przygotowujesz wersję podstawową, ale zdradzę ci od razu, co jeszcze możesz dodać do tego dania, żeby zrobić efekt wow. Bo przecież jedzenie nie może być nudne!
Składniki zapiekanki z cukinii:
- 2 cukinie
- 3 marchewki
- 1 czerwona cebula
- ½ litra mleka
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka masła
- sól
- pieprz
- gałka muszkatołowa
Opcjonalnie, jeśli chcesz zaszaleć, wybierz jeden z poniższych składników, albo kilka, bo nie ma sensu sobie żałować. Do zapiekanki pasują:
- wędzony boczek
- suszone pomidory
- ser typu feta
- pestki słonecznika
Jak zrobić najłatwiejszą zapiekankę z cukinii
Młode cukinie i marchewki umyj i za pomocą obieraczki do warzyw pokrój w cienkie plasterki wzdłuż warzyw. Weź okrągłą formę do tarty i na środku naczynia zawijaj plaster cukinii i plaster marchii formując spiralę. Plaster marchwi powinien wystawać o połowę długości, potem weź kolejny plaster cukinii i zwiń kolejną warstwę w ten sam sposób, układaj warzywa mniej więcej na przemian. Nikt nie będzie tego sprawdzać.
Kiedy naczynie wypełni warzywna “róża”, pokrój w pióra cebulę i utknij ją gdzie nigdzie. Jeśli chcesz dodać fetę, boczek lub suszone pomidory - zrób z nimi dokładnie to samo. Następnie przygotuj beszamel.
Jak zrobić beszamel do zapiekanki z cukinii
Sos beszamelowy przydaje się do wielu dań, np. do lasagne, ale przyda się i tutaj. A robi się go bardzo prosto. Najpierw naszykuj wszystkie składniki na blacie, żeby mieć je pod ręką, a na palniku rozgrzej rondelek i do dzieła.
- W rondelku rozpuść łyżkę masła.
- Wsyp łyżkę mąki pszennej i mieszaj, aż powstanie jasna zasmażka.
- Dodaj łyżeczkę soli i po pół łyżeczki pieprzu i gałki muszkatołowej.
- Powoli dodawaj mleko, cały czas mieszając. Świetnie sprawdza się tu trzepaczka, czy też rózga kuchenna.
- Gdy sos zacznie gęstnieć, przelej go do zapiekanki, rozprowadź równomiernie.
Zapiekankę piecz około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C w funkcji góra-dół, bez termoobiegu. Do dekoracji możesz użyć np. pestek słonecznika natki pietruszki, ale melisa też będzie pasować, smacznego!
Zobacz także:
Strzelczyk zawija je w plastry cukinii. Te roladki to hit na lato
Placki z młodych ziemniaków jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach
Biorę ciasteczka, masło i śmietankę. Nie znam lepszego sposobu na ciasto bez pieczenia