Placki z młodych ziemniaków jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach
Najlepsze placki ziemniaczane z młodych ziemniaków robiła babcia. Babci już z nami nie ma, ale jej sekret pozostał. Przekazywany w rodzinie szeptem, jak najcenniejszy skarb. Wiele osób nie robi placków z młodych ziemniaków, bo mają za dużo wody. Babcia wiedziała, jak sobie z tym poradzić i wcale nie chodziło o składniki.
Dzięki jej metodzie placki z młodych ziemniaków nie tylko nie rozpadają się na patelni, ale są też chrupiące z zewnątrz i puszyste w środku. Babcia mąki używała symbolicznie, bo przecież chcemy jeść ziemniaki, a nie pszenicę. Warto też dodać, że niezależnie od tego, czy placki zjesz z cukrem, czy śmietaną i łososiem - wyskoczysz z kapci. Lepszych nie ma.
Placki z młodych ziemniaków jak u babci - przepis
Często mówi się, że młode ziemniaki mają za dużo wody i do smażenia, czy na kluski się nie nadają. Na te nawet latem wiele osób szuka "starych kartofli", czyli tych, które w ziemi spędziły 100 dni. W efekcie często sięgamy po zielone okazy z wyraźnymi kłami, a to błąd!
Babcia zawsze mówiła, że je się to, co z pola schodzi, czyli produkty sezonowe. Jeśli chcieliśmy placki ziemniaczane, wybierała największe z młodych ziemniaków, jakie miała w spiżarni, bo takie wygodniej się ściera na tarce. Babcia nie miała termomixa. Jej sekretem idealnych placków z młodych ziemniaków było... kuchenne sito. Po starciu na drobnej tarce, przekładała na nie ziemniaki i ustawiała nad miską, bo to, co z nich wypływa, też jest cenne.
Placki z młodych ziemniaków - składniki
Młode ziemniaki, nawet te odmian mączystych zawierają sporo wody, ale wciąż warto wybierać te, które najlepiej sprawdzają się przy smażeniu. Co jeszcze się przyda?
- 2 kg młodych ziemniaków,
- 1 niewielka cebula,
- 1 jajko,
- 2 łyżki mąki,
- sól,
- pieprz,
- ulubione dodatki.
Ziemniaki szorujemy pod bieżącą wodą i opłukujemy z zanieczyszczeń. Uwaga, nie wolno ich moczyć w misce z wodą, bo naciągną ją jak gąbka. Ścieramy ziemniaki na drobnej tarce, można oczywiście na grubszej, ale babcia tarła je na miazgę i ja też tak robię i całość przekładamy na kuchenne sito o bardzo drobnych oczkach. Sitko zawieszamy nad miską, bo to, co ścieka z ziemniaków, jest bardzo cenne.
Ziemniaki należy lekko docisnąć ręką, żeby ociekały z wody nieco szybciej - dzięki temu nie zdążą ściemnieć. Sok z ziemniaków odlewamy do oddzielnego pojemniczka, ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Pomaga na problemy trawienne, ale też ułatwia gojenie ran i koi skórę - można go wykorzystać zamiast toniku. Osad, który został na dnie miski to cenna skrobia - do niej przekładamy starte ziemniaki. Do masy ścieramy też cebulę, wbijamy jedno jajko i dodajemy trochę mąki - nie więcej, niż 2 łyżki.
Idealne placki z młodych ziemniaków - przygotowanie
Masę należy dokładnie wymieszać, i od razu smażyć na rozgrzanym oleju rzepakowym, lub słonecznikowym. Nakładamy niewielkie porcje masy i smażymy, aż góra zacznie się lekko ścinać, wtedy przekładamy na drugą stronę i smażymy na złoty kolor. Po zdjęciu z patelni warto odsączyć tłuszcz z placków na papierowym ręczniku.
Jeśli ograniczacie zużycie tłuszczu, można usmażyć placki w gofrownicy. Dzięki teflonowej pokrywie nie trzeba wcale używać tłuszczu. Placki w gofrownicy pieczemy 10-15 minut na porcję, zależy to od mocy urządzenia i grubości warstwy masy. Jeśli nie masz gofrownicy, możesz też piec placki w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik ustaw na 190-200 stopni góra-dół i piecz około 20 minut.
Placki z młodych ziemniaków dla dzieci
Dzieci do trzeciego roku życia nie powinny spożywać potraw ciężkostrawnych, bo może to się skończyć bólem brzuszka. Dlatego te z patelni zupełnie się dla maluszków nie nadają. Jednak placuszki z gofrownicy, czy piekarnika możesz podać nawet im. Lepiej jednak zrezygnować z serwowania ich z cukrem. Ten biały nie jest zdrowy dla nikogo. Możesz za to zaserwować je np. z pulpecikami drobiowymi w sosie pomidorowym lub koperkowym.
Starszym dzieciom zaproponuj placki z kwaśną śmietaną i łososiem wędzonym na ciepło, o ile oczywiście nie są uczulone na te składniki. Doskonale pasuje do nich natka pietruszki. Jeśli placki mają jeść też najmłodsi, do masy możesz dodać szczyptę majeranku - ułatwia trawienie.
Zobacz także:
Chłodnik jak u babci na kefirze. Prosta zupa idealna na upał
Takie ciasto drożdżowe z rabarbarem jadłam u babci całe lato. Lepszego przepisu nie znajdziecie
Ekspresowe ciasto drożdżowe z truskawkami. Z tego przepisu robi się samo