Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Jak sobie radzić z zaparciami? Wymieniamy aż 17 produktów, które działają od razu
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 15.04.2024 07:02

Jak sobie radzić z zaparciami? Wymieniamy aż 17 produktów, które działają od razu

zaparcia w ciąży
Fot. Shutterstock/LBLifestyle

Zaparcia w ciąży to problem, który dotyka co drugiej przyszłej mamy. Mogą być uciążliwe i niekomfortowe, wpływają na samopoczucie ciężarnej, a mogą również nieść konsekwencje zdrowotne. Z zaparciami w ciąży można walczyć, a najskuteczniejszym i darmowym sposobem na poprawę perystaltyki jelit jest dieta.

Zmiany hormonalne i fizyczne w czasie ciąży mogą wpływać na trawienie i jakość wypróżniania u ciężarnej. Zaparcia w ciąży to żaden powód do wstydu. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zatwardzenia, warto zmodyfikować dietę. To najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na zaparcia.

Przyczyny zaparć w ciąży

Zaparcia w ciąży mogą dotykać nawet co drugą ciężarną. Pierwszą z przyczyn będą zmiany hormonalne, które mogą wpływać na perystaltykę jelit i spowalniać ich pracę. Zmniejszona szybkość wchłaniania składników odżywczych, będzie obciążała układ pokarmowy i powodowała zatory.

Kolejną przyczyną zaparć w ciąży będzie oczywiście rosnący w brzuchu płód, który wraz z rozwojem potrzebuje coraz więcej miejsca. Macica rozrasta się i uciska narządy wewnętrzne. W tym również jelita, których praca jest utrudniona.

W czasie ciąży kobiety biorą szereg suplementów, które wspierają rozwój płodu, ale również utrzymują równowagę mineralną organizmu matki. Wiele przyszłych mam zobowiązane jest do przyjmowania dodatkowych dawek żelaza ze względu na możliwość wystąpienia anemii ciążowej. Niedokrwistość w ciąży wymaga pobierania suplementów, a te mogą powodować zaparcia.

Kolejnym powodem występowania zaparć w ciąży będzie zmiana trybu życia. W czasie ciąży niemożliwe jest kontynuowanie aktywności fizycznej, która towarzyszyła kobiecie przed zajściem w ciążę. Szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Brak aktywności fizycznej wpływa jednak na powstawanie zaparć, dlatego ciężarne, nawet pomimo trudności w poruszaniu się, powinny dbać o aktywność. 

park-3089907_1280.jpg
Fot. Pixaby

Objawy zaparć w ciąży

Zaparcia w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która znacząco wpływa na komfort życia przyszłej mamy. Wśród objawów zaparć znajdują się:

  • trudności w wypróżnianiu, 
  • częste wizyty w toalecie, 
  • poczucie parcia, 
  • bóle brzucha, 
  • wzdęcia, 
  • ucisk. 
     

Metody leczenia zaparć w ciąży

Leczenie zaparć w ciąży jest ograniczone ze względu na niewielki zakres środków farmakologicznych, które mogą one przyjmować w związku zapewnieniem bezpieczeństwa płodowi. Dlatego ciężarna, która zmaga się z zatwardzeniem w ciąży, powinna postawić na środki naturalne. Najprostszą i darmową metodą leczenia zaparć będzie zmiana diety i wprowadzenie aktywności fizycznej. Zacznijmy jednak od żywności.

Dieta na zaparcia w ciąży

By uniknąć nawracających zaparć w ciąży, warto, aby ciężarna włączyła do swojej diety:

Owoce i warzywa - zawierające dużo błonnika i minerałów korzystnych dla zdrowia poprawiają perystaltykę jelit. W ciąży warto spożywać - jabłka, śliwki, owoce jagodowe (borówki, maliny, jeżyny), warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, boćwina), dynię i marchew.

Pełnoziarniste produkty zbożowe w tym pieczywo z ziarna z pełnego przemiału, razowce i grahamki. W diecie ciężarnej nie powinno zabraknąć również brązowego ryżu i płatków owsianych, które zawierają błonnik i dużą ilość białka.

Nasiona i orzechy również mogą zapobiegać powstawaniu zaparć. Szczególnie wartościowym produktem w tym zakresie jest siemię lniane, które zawiera błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3, które zbawiennie wpływają na jelita. Wystarczy łyżeczka siemienia dorzucona do porannego muesli lub sałatki. Z tego powodu w diecie ciężarnej nie powinno zabraknąć też orzechów włoskich i migdałów, które poza wspieraniem pracy jelit, pomagają walczyć z porannymi nudnościami.

Naturalne probiotyki, czyli kefiry i jogurty mogą okazać się najważniejszą bronią w walce z zaparciami w ciąży. Dzięki żywym kulturom bakterii wspierają florę jelitową i zapewniają jej właściwe działanie.

Oleje i oliwy to również produkty, które nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie ciężarnej. Oleje tłoczone na zimno w tym lniany, rydzowy, słonecznikowy są dla przyszłych mam bezpieczne, a zawierają kwasy omega-3 niezbędne dla dobrego rozwoju płodu, a także pomagają przy odczuwaniu bólów brzucha zawiązanych z zatwardzeniem.

pexels-mikegz-20929210.jpg
Fot. Pexels/MikeGZ

Sposób na zaparcia - picie dużej ilości wody

Aby walczyć z zaparciami, należy przede wszystkim zadbać o właściwą podaż płynów. Ciężarna, która chce uniknąć zatwardzenia, musi pić co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Właściwe nawodnienie organizmu zapewnia właściwą pracę układu pokarmowego i zmniejsza ryzyko powstawania złogów w jelitach.

W przypadku przedłużającego się uczucia ucisku i parcia w jelitach ciężarna powinna umówić się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego. Bezpieczna ciąża wymaga kontroli lekarskiej. Pod żadnym pozorem przyszła mama nie powinna brać suplementów i leków na zaparcia na własną rękę. Mogą być niebezpieczne dla płodu i kobiety.

Zobacz też: 

Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy to na pewno dobry pomysł?

Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny

Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy