Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy

Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy

noworodek
Fot. Unsplash/Hu Chen

Czasami wydaje nam się, że dziecko zaczyna poznawać świat dopiero po narodzinach. A jednak nieprawda! Jego zmysły rozwijają się już w życiu płodowym i nawet z brzucha mamy docierają do niego jakieś informacje.

Dziecko odbiera bodźce, jego mózg je analizuje i zapamiętuje. To fascynujące, z jakim zasobem wiedzy mały człowieczek przychodzi na świat!

Dziecko zna język, którym mówią rodzice

Niemowlęta, jak sama nazwa wskazuje, nie mówią. Ale za to można stwierdzić, że używają języka, w którym mówią ich rodzice! Dzieci świetnie słyszą to, co dzieje się poza brzuszkiem. Rozwój słuchu zaczyna się już w pierwszym trymestrze. Początkowo odbierają tylko wibracje, potem dźwięki aż w końcu całą melodię.

W ten sposób też przyswajają język, którym mówią jego rodzice. Badania z 2010 roku wykazały, że od momentu przyjścia na świat dzieci... płaczą w języku swoich rodziców. Chodzi o akcent i melodyjność języka.

Płacz noworodków francuskojęzycznych rodziców ma rosnącą linię melodyczną, a niemieckojęzycznych — opadającą. Te zaskakujące badania potwierdzają, że dziecko uczy się języka jeszcze zanim wydostanie się na świat!

Kasia - 2024-04-12T122816.264.jpg
Fot. Freepik

Dziecko ma swój ulubiony smak

To, co je mama w ciąży ma wpływ na to, co dziecko będzie lubiło w przyszłości. Do takich wniosków doszli naukowcy z Dublina. Już w drugim trymestrze ciąży dziecko zaczyna łykać wody płodowe. A te mają różny smak, w zależności od tego, co je mama.

Jeśli są słodkie (po słodyczach, owocach lub złożonych węglowodanach), dzieci łykają je chętniej i częściej. Badania wykazały też, że jeśli mama je coś często w czasie ciąży, dzieci potem też chętnie będą po to sięgać. Okazuje się więc, że maluch uczy się smaków już w życiu płodowym.

Dziecko ma ulubione melodie

Dziecko, które przychodzi na świat, ma też swoje ulubione piosenki czy wierszyki. To potwierdzają badania na niemowlętach, których mamy czytały do "brzuszka" określoną bajkę kilka razy. Kilkutygodniowe dzieci świetnie ją rozpoznają. Potwierdza to przyspieszone ssanie smoczka w czasie, kiedy mama czyta tę właśnie bajkę.

Na dodatek dzieci świetnie reagują na dźwięki, których słuchały przez brzuch w trzecim trymestrze ciąży — głos rodziców, rodzeństwa czy dziadków, szczekanie psa, mogą mieć swoje ulubione piosenki. Mały człowiek nie jest zupełnie czystą kartą w chwili narodzin. W jego maleńkiej główce jest już całkiem sporo wiedzy!

Zobacz także:

Ten objaw ciąży zaskakuje przyszłe mamy. Pojawia się jeszcze nim zobaczysz dwie kreski na teście

Na świat przyszły nietypowe bliźnięta. Taka ciąża zdarza się raz na 2 miliardy

Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny