Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Szczepienia na HPV w każdej szkole. Odbędą się bez zgody rodziców?
Beata Łajca
Beata Łajca 15.04.2024 09:51

Szczepienia na HPV w każdej szkole. Odbędą się bez zgody rodziców?

szczepienie
fot. Shutterstock/Veja

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że już od września ruszy program szczepień na HPV wykonywanych w szkołach. Dodatkowo zaszczepić dziecko będzie można także w aptece. Jest jednak jeden problem.

Według prawa dzieci mogą być szczepione tylko w obecności rodzica i po uprzednim wyrażeniu przez niego zgody. Jak w takim razie ministra zdrowia wyobraża sobie masowe szczepienia w szkołach?

Szczepienia na HPV w szkołach

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że chce wprowadzić od września masowe szczepienia na HPV dla dzieci i młodzieży we wszystkich szkołach. Plan został uzgodniony z ministrą edukacji, Barbarą Nowacką, a szkoły już mają być o nim informowane.

Na przeszkodzie stoi jednak jeden przepis. Obecnie dzieci mogą być szczepione tylko w obecności rodzica, który wyrazi zgodę na zabieg. Jeżeli rodzice musieliby nadal pojawiać się na szczepieniach, to przenoszenie ich do szkół przestaje mieć sens. Co w takim razie planuje ministerstwo?

Beata - 2024-04-15T094557.759.jpg
fot. Freepik

Zmiana przepisów

Izabela Leszczyna zdaje sobie sprawę z tego, jakie są przepisy. Na konferencji prasowej poinformowała, że ministerstwo pracuje nad procedurą, która umożliwi szczepienie dzieci w szkołach. Domyślamy się, że chodzi o zniesienie obowiązku obecności rodzica.

Dodatkowo planowane jest umożliwienie realizacji szczepień we wszystkich aptekach i to bez wcześniejszej wizyty w przychodni po receptę. Odbywałoby się to na zasadzie recepty aptecznej wystawianej na miejscu. Ministerstwu wyjątkowo zależy na tym, aby upowszechnić szczepienie przeciwko HPV.

Za mało chętnych

Od 1 czerwca 2023 roku działa program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Na początku obejmował on dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat. Od 2 września 2023 dotyczy już wszystkich dzieci między 9 a 18 rokiem życia. Program zaczął się bardzo obiecująco. 

Do października 2023 zaszczepiono ponad 111 tysięcy nastolatków. Jednak z czasem chętnych było już coraz mniej, a rozszerzenie dostępności bezpłatnych szczepionek nie do końca pomogło. Tymczasem, aby skutecznie walczyć m.in. z rakiem szyjki macicy, zaszczepić trzeba prawie wszystkich.

Nowotwór, który może zniknąć

Wirus HPV odpowiada za serię nowotworów, zarówno u kobiet jak u mężczyzn. Najwięcej mówi się o raku szyjki macicy, który jest najgroźniejszy, ze względu na późną wykrywalność. W 2020 roku zdiagnozowano go u 3862 kobiet, a aż 2137 z nich zmarło.

Tymczasem wirusa HPV można unieszkodliwić, ale żeby tak się stało, należy zaszczepić 90% nastolatków w całej Polsce. To dobry powód, żeby wróciły szczepienia w szkole, które pamiętamy z dzieciństwa. Ale nie będzie to możliwe bez zmiany przepisów.

Zobacz także:

Trzy wielkie zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów?

Infekcja czasem zaczyna się niepozornie. Tych objawów nigdy nie lekceważ

Dwa miesiące wakacji i 1 tys. zł podwyżki. Czego jeszcze potrzebują nauczyciele, by pracować?