To jedna z przyczyn anemii. Może dotyczyć nawet 70 proc. kobiet
Ciągłe zmęczenie, słaba kondycja, bóle głowy, kołatanie serca, no i ta bladość skóry. To ona przede wszystkim sprawia, że w końcu idziemy do lekarza. Gdy z morfologii wynika anemia, zaczynamy lepiej się odżywiać, albo suplementować żelazo. A to tylko walka z objawem.
Anemia może mieć wiele przyczyn, czasem takie, które w ogóle nie przyszłyby nam do głowy. Nigdy jej nie lekceważ, bo możesz mieć potencjalnie bardzo groźne zmiany w organizmie.
Zdrowotny problem wielu kobiet
Te zmiany dotyczą 40-70 procent kobiet, to ogromny odsetek. Chodzi o mięśniaki macicy, inaczej zwane fibroidami lub włókniakami. Są to takie narośla, niezłośliwe guzy zbudowane z komórek mięśni gładkich macicy lub (rzadziej) struktur otaczających macicę. Zwykle pojawiają się u kobiet w wieku rozrodczym. Nie są związane z ryzykiem raka macicy i praktycznie nigdy się w niego nie rozwijają. Mniej niż 1 proc. mięśniaków złośliwie transformuje w kierunku groźnego mięsaka.
Według statystyk mięśniaki pojawiają się u 10 proc. kobiet w wieku 35-39 lat, ale u tych powyżej 45 lat już u 70 proc. Niewielkie guzy mogą nie wywoływać żadnych objawów, a wykrywa się je przypadkowo, np. podczas rutynowego badania USG. Natomiast większe mięśniaki, mogą powodować poważne dolegliwości, a kobiety zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią właśnie z powodu tych zmian.
Przyczyny powstawania mięśniaków macicy
Dokładnie nie wiadomo, dlaczego w pewnym momencie dochodzi do rozwoju mięśniaka. Wskazuje się tu na kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać szanse na ich wystąpienie. Są to:
- Wiek – im kobieta starsza, tym większe u niej jest prawdopodobieństwo rozwoju mięśniaka macicy.
- Dziedziczność – większe ryzyko wystąpienia tych zmian występuje u kobiety, której matka lub siostra miały mięśniaki.
- Otyłość – wysoki indeks masy ciała (BMI) może zwiększać ryzyko wystąpienia mięśniaków.
- Poziom estrogenów – hormonalna aktywność estrogenów jest uważana za jeden z czynników wpływających na wzrost mięśniaków macicy. Gdy poziom estrogenów spada, a więc po menopauzie, mięśniaki mają tendencję do kurczenia się.
Objawy mięśniaków macicy
W zależności od wielkości oraz lokalizacji zmian, mięśniaki macicy mogą dawać mniej lub bardziej intensywne i dokuczliwe objawy. Najczęstsze to:
- bardzo obfite krwawienia miesiączkowe,
- silne bóle menstruacyjne,
- bóle brzucha występujące poza miesiączką,
- zwiększenie obwodu brzucha – oczywiście w przypadku dużych mięśniaków,
- problemy z oddawaniem moczu lub kału – mięśniaki macicy mogą uciskać na pęcherz moczowy lub odbytnicę,
- ból lub dyskomfort podczas seksu,
- niepłodność, poronienie, przedwczesny poród.
"Mięśniaki macicy to najczęstsza przyczyna anemii u kobiet. Aż w 67 proc. odpowiadają za anemię u pań w wieku 20-56 lat” – mówi PAP prof. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Z anemią związane są z kolei: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach także niewydolność serca.
Leczenie mięśniaków macicy
Postępowanie w przypadku mięśniaków macicy zależne jest zawsze od kilku czynników, takich jak objawy, wiek pacjentki, a także jej plany dotyczące rodzicielstwa, i oczywiście od wielkości mięśniaków. Trzeba podkreślić, że mięśniaki macicy, choć powszechne, nie zawsze wymagają interwencji leczniczej.
Czasem wystarczy tylko obserwacja. Jeśli mięśniaki nie powodują poważnych objawów i nie rosną, lekarz może zalecić tylko regularne ich monitorowanie, a o interwencji podejmuje decyzję dopiero wtedy, gdy np. bardzo urosną lub pacjentka zacznie źle się czuć. Leczenie mięśniaków macicy polega na:
- Podawaniu leków – oczywiście przeciwbólowych, ale także przeciwkrwotocznych (tabletki kwasu traneksamowego), które mogą pomóc w łagodzeniu bólu i obfitych krwawień, czy NLPZ (ibuprofen) działają poprzez zmniejszenie produkcji przez organizm substancji podobnej do hormonu zwanej prostaglandyną, która jest związana z obfitymi miesiączkami.
- Leczeniu hormonalnym – niektóre leki, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, progestagen, system domaciczny lewonorgestrelu, mogą pomóc w kontrolowaniu objawów związanych z mięśniakami.
- Zabieg chirurgiczny – jeśli mięśniaki powodują poważne objawy lub komplikacje, lekarz może zalecić procedury zabiegowe, takie jak embolizacja tętnic macicznych lub usunięcie mięśniaków (miomektomia).
- Histerektomia – w niektórych przypadkach, szczególnie gdy mięśniaki są bardzo duże lub powodują ciężkie objawy, konieczne może być.
"Polki coraz częściej źle reagują na propozycję usunięcia macicy, są świetnie zorientowane i na ogół przygotowane do rozmowy z lekarzem – wiedzą, że są różne możliwości terapii – nie tylko radykalne. Warto wiedzieć, że np. w USA aż 30-40 proc. kobiet około 65. roku życia ma już wyciętą macicę i to zwykle właśnie z powodu mięśniaków. Według wielu ekspertów wiele z tych pacjentek nie musiało być pozbawianych macicy. W Polsce przeprowadza się ok. 30 tys. histeroskopii rocznie. Ta liczba z roku na rok spada” – mówi prof. Tomasz Paszkowski.
Zobacz także:
Nie daje objawów, a powoduje bezpłodność. Na tę chorobę cierpi nawet co piąta kobieta
Miała wszystkie objawy ciąży. Niestety, wszystko przez chorobę
Rano płaski, po południu wydęty jak balon. Miliony kobiet cierpią przez endobrzuszek