portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów? Posłuchaj pediatry
Green Beans

Co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów? Posłuchaj pediatry

10 września 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Gdy maluch pokasłuje lub ma katar, naturalnie spodziewamy się u niego podwyższonej temperatury ciała. Ale co, kiedy dziecko ma tylko gorączkę, a poza tym nic innego nie wskazuje, że może być chore?

Powodów gorączki u dziecka może być wiele. Warto wiedzieć, jakie kroki należy po kolei podejmować, gdy już się pojawi. Na co zwrócić uwagę? Jakie badanie wykonać? Posłuchaj pediatry z TikToka.

Gorączka to znak, że w organizmie coś się dzieje

Po pierwsze należy rozróżnić gorączkę od stanu podgorączkowego. Normalna temperatura ciała zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej, to około 36,6 st. C. Gdy dochodzi do 38 st. C, mówimy o stanie podgorączkowym, natomiast 39-40 st. C to już gorączka wysoka.

Zwykle podwyższona temperatura ciała wiąże się z tym, że w organizmie rozwija się infekcja. I kiedy dziecko źle się czuje, zaczyna kasłać, traci apetyt, nie dziwi nas zbytnio fakt, że robi się cieplejsze. Ale czasem bywa tak, że trzymamy zdrowego malucha w ramionach i wydaje nam się on podejrzanie gorący. Mierzymy temperaturę i okazuje się, że mamy rację – jest gorączka. Co to znaczy?

Co oznacza gorączka bez innych objawów?

„Pediatranazdrowie”, czyli lekarz pediatra Monika Działowska, na TikToku wyjaśnia, co może stać za gorączką u dziecka, która występuje bez żadnych innych objawów:

  • zakażenie układu moczowego – może nie dawać żadnych objawów, zwłaszcza u niemowląt,
  • zapalenie ucha – w tym przypadku dzieci są także marudne, brak humoru to jednak objaw, choć nieoczywisty,
  • trzydniówka – typowa choroba niemowląt i małych dzieci. Po trzech dniach samej gorączki bez innych oznak infekcji pojawia się na ciele wysypka (a gorączka ustępuje),
  • ząbkowanie – ale w tym przypadku pojawić się może co najwyżej stan podgorączkowy,
  • infekcja przewodu pokarmowego – luźniejsze kupki mogą czasem nie zostać zauważone, zwłaszcza w przypadku niemowląt, u których nawet zdrowy stolec jest półpłynny.

Jest gorączka i co dalej?

Jeśli dziecko gorączkuje, zawsze należy je bacznie obserwować i najlepiej od razu konsultować się z lekarzem.

„Każdego gorączkującego noworodka i małe niemowlę (poniżej 3. miesiąca życia) powinien obejrzeć lekarz (…) U dzieci powyżej 6. miesiąca życia, dotychczas zdrowych, można początkowo (3–5 dni) ograniczyć się do podawania leków przeciwgorączkowych (w odpowiedniej dawce) i obserwacji, pod warunkiem że zachowanie, wygląd, sposób oddychania, łaknienie dziecka nie budzą naszego niepokoju”, pisze dr med. Dorota Gieruszczak-Białek w portalu mp.pl.

Jeżeli natomiast czas trwania gorączki przekracza 5 dni lub temperatura ciała nie reaguje na podawane leki przeciwgorączkowe, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, nawet gdy stan dziecka nie budzi naszego niepokoju.

Podczas badania lekarz zleca zwykle analizę moczu, osłuchuje dziecko, ogląda mu gardło i jamę ustną, uciska brzuszek i zagląda do uszu, a kiedy to konieczne, zapisuje lekarstwa.

Jaki termometr wybrać dla niemowlaka? Opcji jest przynajmniej kilka

Antybiotyki dla uszu – czy są skuteczne? Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Dlaczego dzieci pocą się w czasie snu? Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd

Niszczą odporność dziecka. Błędy, których lepiej unikać
Sadzasz dziecko na nocnik? Uważaj, żeby mu nie zaszkodzić
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy