Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Co noc budzisz się o tej samej porze? To ważny sygnał od organizmu
Beata Łajca
Beata Łajca 12.01.2024 14:42

Co noc budzisz się o tej samej porze? To ważny sygnał od organizmu

śpiąca kobieta
fot. Pexels

Budzisz się w nocy, patrzysz na zegarek – znowu ta sama godzina! Zdarza się to prawie codziennie, dlatego zaczynasz się zastanawiać, co jest nie tak.

Czy twój dom nawiedził duch i nocnymi pobudkami próbuje ci coś powiedzieć? Wyjaśnienie może okazać się dużo mniej straszne, ale za to o wiele poważniejsze.

Co to jest zegar aktywności narządów

Budzenie się o konkretnych porach, zgodnie z teorią "zegara aktywności narządów”,  może wskazywać na złe funkcjonowanie narządów, a nawet chorobę. Cała koncepcja wywodzi się z medycyny chińskiej. Nocne wybudzenia będą efektem zaburzenia równowagi w organizmie. A dokładnie chodzi tutaj o energię Qi (ki), której przepływ przez nasze ciało blokują różne problemy zdrowotne.

Zegar aktywności narządów mówi o tym, że narządy są najbardziej aktywne o różnych  godzinach. Właśnie dlatego moment, w którym się budzimy, wskazuje na konkretne problemy zdrowotne. Poza tym Chińczycy łączą zdrowie narządów z psychiką. Dlatego budzenie się w nocy ostrzega także o problemach psychicznych. Informacje o tym, które z narządów mocno działają w dzień, warto za to wykorzystać, planując swoje aktywności i odpoczynek.

Zegar aktywności narządów nocą

19:00 – 21:00 układ krążenia
O tej porze krew intensywnie krąży po całym organizmie, odżywiając wszystkie narządy. Jeżeli nie możesz w tym czasie zasnąć, być może z twoim układem krążenia dzieje się coś złego.

21:00 – 23:00 tarczyca
Pobudka lub trudności z usypianiem w tych godzinach, to prawdopodobne problemy z tarczycą. Mogą to być zaburzenia hormonalne, metaboliczne lub związane z układem odpornościowym.

23:00 – 1:00 woreczek żółciowy
Jeżeli budzisz się o tej porze, to znaczy, że twój woreczek żółciowy przestaje sobie radzić. Być może spożywasz zbyt wiele tłuszczów lub zaczynają się tworzyć kamienie żółciowe.  Jeżeli w tych godzinach nie potrafisz spać, możesz się także zmagać z niską samooceną.

1:00 – 3:00 wątroba
To czas, w którym wątroba intensywnie oczyszcza organizm z toksyn. Budzenie się będzie wskazywać na to, że zanieczyszczeń jest za dużo i wątroba nie daje sobie z nimi rady. Może być to efekt złej diety lub nadmiaru używek. Pobudki miedzy 1:00 a 3:00 mogą też oznaczać tłumienie negatywnych emocji.

3:00 – 5:00 płuca
O tej porze może wybudzać cię kaszel lub zatkany nos. Jeżeli tak jest, prawdopodobnie masz problem z płucami. Od strony emocjonalnej pobudki nad ranem wiążą się z przeżywaniem smutku i żalu.

Zegar aktywności narządów w dzień

7:00 – 9:00 żołądek
Poranek to idealna pora na obfite śniadanie, ponieważ wtedy najintensywniej pracuje żołądek.

9:00 – 11:00 śledziona i trzustka
Obydwa narządy o tej porze wytwarzają najwięcej enzymów. To dobry czas na pracę lub ćwiczenia. Warto także wypić kubek herbaty, która wspomaga funkcjonowanie śledziony i trzustki.

11:00 – 13:00 serce
Dla naszego serca najlepiej byłoby w tym czasie odpoczywać. A na pewno unikać wysiłku fizycznego. Można zjeść posiłek i spokojnie poleżeć, a nawet się zdrzemnąć.

13:00 – 15:00 jelito cienkie
Wczesnym popołudniem jelito cienkie intensywnie pracuje. Warto mu pomóc wypijając szklankę wody. To także dobry czas na powrót do pracy.

15:00 – 17:00 pęcherz moczowy
W tych godzinach ciało zaczyna przenosić produkty przemiany materii w stronę nerek. To kolejny dobry moment na chwilę relaksu dla zdrowia.

17:00 – 19:00 nerki
Nerki intensywnie działają, aby przywrócić równowagę chemiczną w ciele. To świetny czas na lekkie ćwiczenia lub spacer. Dobrze zjeść też niewielką kolację.

Zobacz także:

Od rozmiaru biustonosza zależy twoje zdrowie. Nie uwierzysz, o czym decyduje

Miej je zawsze pod ręką, a pokonasz infekcję w jeden dzień. Apteczka idealna

Spacer z niemowlęciem przy ujemnych temperaturach. Ile stopni jest granicą?