Co trzeci wózek nie nadaje się do użytku! Miażdżące wyniki kontroli
Wózki dla dzieci są zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Wyniki kontroli przyczyniły się do rozpoczęcia się postępowania administracyjnego wobec niektórych producentów. Okazało się, że wiele z kontrolowanych produktów ma wady konstrukcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Brakuje im odpowiednich oznaczeń, chociażby informacji o maksymalnej wadze dziecka przewożonego w wózku. To niedopuszczalne.
Wózek to jeden z pierwszych zakupów, jakie robimy, kompletując wyprawkę. Wygląda na to, że nie tylko lekkość i atrakcyjna cena powinny być dla nas ważne. Większą uwagę musimy zwracać na to, czego na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać. Wyniki kontroli UOKiK są przerażające. Z dziesięciu skontrolowanych wózków aż 3 nie spełniały podstawowych wymagań odnośnie konstrukcji, a kolejnym 2 brakowało niezbędnych oznaczeń.
Kontrola urzędu wykazała nieprawidłowości
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli wózków dziecięcych. Wojewódzkie inspektoraty Izby Handlowej w Katowicach, Poznaniu i Warszawie w 2023 roku skontrolowały oznaczenia 10 wózków dziecięcych. Każdy z nich został także zbadany pod kątem właściwości mechanicznych przez UOKiK w laboratorium w Lublinie. Spośród skontrolowanych wózków 4 pochodziły z Polski, a 6 spoza Unii Europejskiej.
Inspektorzy sprawdzili, czy wózki mają oznaczenia dotyczące producenta, importera i dystrybutora, niezbędne dane identyfikacyjne produktu, wymagane ostrzeżenia oraz instrukcję użytkowania w języku polskim.
Badania w laboratorium dotyczyły tego, czy wózki są stabilne, czy mają skuteczne pasy bezpieczeństwa, a kąt odchylenia oparcia jest zdrowy dla dziecka. Sprawdzono także, czy wózki nie mają ostrych krawędzi, czy miejsc, w których mogłaby się zaklinować dziecięca rączka lub nóżka. Badano również czy ściany gondoli są odpowiednio wysokie, a koła wystarczająco wytrzymałe.
Wszczęto postępowanie wobec producentów
W dwóch skontrolowanych wózkach stwierdzono nieprawidłowości w zakresie oznaczeń. Brakowało ostrzeżenia, że wózkiem nie mogą jeździć dzieci poniżej 6. miesiąca życia oraz jednoznacznej informacji o maksymalnej wadze dziecka. Normy, do których odwoływano się w informacjach na produkcie, były nieaktualne.
W 3 na 10 wózków pojawiły się też niepokojące wyniki badań mechanicznych. Wykryto nieskuteczne zapięcie siedziska, a także małe elementy, które z łatwością oddzielały się od wózka i stanowiły poważne zagrożenie zablokowania dróg oddechowych dziecka. Do tego niewystarczająco trwała konstrukcja wózka oraz zbyt niskie ściany gondoli.
Efektem przeprowadzonej kontroli jest postępowanie administracyjne wobec dwóch producentów wózków dziecięcych. Nadal trwa analiza sprawy trzeciego producenta, którego produkty budziły zastrzeżenia inspektorów.
Kupujesz wózek? Upewnij się, że jest bezpieczny
Kiedy przyszłe mamy szukają wózka dla dziecka, najwięcej uwagi poświęcają temu, by był funkcjonalny, lekki i łatwy w prowadzeniu. Jest to całkowicie słuszna droga, zwłaszcza gdy wózka chcemy używać codziennie i na różnej nawierzchni.
Szukając idealnego wózka, sprawdzamy parametry dotyczące wagi dziecka, czy spacerówka rozkłada się do pozycji leżącej oraz, czy wózek zmieści się w bagażniku. To także bardzo ważne aspekty.
Ale biorąc pod uwagę wyniki kontroli UOKiKu pora zacząć zwracać uwagę na więcej rzeczy. Wózek musi mieć oznaczenia dotyczące producenta i dystrybutora. Warto poszukać także informacji o atestach. Każdy wózek dziecięcy musi mieć też polską instrukcję użytkowania.
Na gondoli i na spacerówce obowiązkowa jest szczegółowa informacja dotycząca wagi dziecka. Powinno też być napisane, od jakiego wieku można malucha w tym wózku wozić.
Warto wybrać się do sklepu, aby własnoręcznie przetestować wózek, który nas interesuje. Pociągnąć za zapięcie pasów, dotknąć wszystkich krawędzi i zakamarków, szarpnąć za małe elementy i sprawdzić, czy nie zostaną nam w ręce. Maluchy mają najdziwniejsze pomysły, musimy więc mieć pewność, że wózek nie stanowi dla nich zagrożenia.
Zobacz także:
Prawie cała wypłata do kosza. Tyle wydasz tylko na pieluchy
Z tymi objawami PĘDEM do szpitala. To wiedza obowiązkowa dla rodziców
"Zdrowa i uśmiechnięta". Dziewczynka w oknie życia w Łomży