portalparentingowy.pl Dziecko Co trzeci wózek nie nadaje się do użytku! Miażdżące wyniki kontroli
fot. Pixabay

Co trzeci wózek nie nadaje się do użytku! Miażdżące wyniki kontroli

14 lutego 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Wózki dla dzieci są zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Wyniki kontroli przyczyniły się do rozpoczęcia się postępowania administracyjnego wobec niektórych producentów. Okazało się, że wiele z kontrolowanych produktów ma wady konstrukcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Brakuje im odpowiednich oznaczeń, chociażby informacji o maksymalnej wadze dziecka przewożonego w wózku. To niedopuszczalne.

Wózek to jeden z pierwszych zakupów, jakie robimy, kompletując wyprawkę. Wygląda na to, że nie tylko lekkość i atrakcyjna cena powinny być dla nas ważne. Większą uwagę musimy zwracać na to, czego na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać. Wyniki kontroli UOKiK są przerażające. Z dziesięciu skontrolowanych wózków aż 3 nie spełniały podstawowych wymagań odnośnie konstrukcji, a kolejnym 2 brakowało niezbędnych oznaczeń.

Kontrola urzędu wykazała nieprawidłowości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli wózków dziecięcych . Wojewódzkie inspektoraty Izby Handlowej w Katowicach, Poznaniu i Warszawie w 2023 roku skontrolowały oznaczenia 10 wózków dziecięcych . Każdy z nich został także zbadany pod kątem właściwości mechanicznych przez UOKiK w laboratorium w Lublinie. Spośród skontrolowanych wózków 4 pochodziły z Polski, a 6 spoza Unii Europejskiej.

Inspektorzy sprawdzili, czy wózki mają oznaczenia dotyczące producenta, importera i dystrybutora, niezbędne dane identyfikacyjne produktu, wymagane ostrzeżenia oraz instrukcję użytkowania w języku polskim.

Badania w laboratorium dotyczyły tego, czy wózki są stabilne, czy mają skuteczne pasy bezpieczeństwa , a kąt odchylenia oparcia jest zdrowy dla dziecka. Sprawdzono także, czy wózki nie mają ostrych krawędzi , czy miejsc, w których mogłaby się zaklinować dziecięca rączka lub nóżka. Badano również czy ściany gondoli są odpowiednio wysokie, a koła wystarczająco wytrzymałe.

Beata - 2024-02-13T125500.509.jpg
fot. Freepik

Wszczęto postępowanie wobec producentów

W dwóch skontrolowanych wózkach stwierdzono nieprawidłowości w zakresie oznaczeń. Brakowało ostrzeżenia, że wózkiem nie mogą jeździć dzieci poniżej 6. miesiąca życia oraz jednoznacznej informacji o maksymalnej wadze dziecka. Normy, do których odwoływano się w informacjach na produkcie, były nieaktualne.

W 3 na 10 wózków pojawiły się też niepokojące wyniki badań mechanicznych. Wykryto nieskuteczne zapięcie siedziska, a także małe elementy, które z łatwością oddzielały się od wózka i stanowiły poważne zagrożenie zablokowania dróg oddechowych dziecka . Do tego niewystarczająco trwała konstrukcja wózka oraz zbyt niskie ściany gondoli.

Efektem przeprowadzonej kontroli jest postępowanie administracyjne wobec dwóch producentów wózków dziecięcych . Nadal trwa analiza sprawy trzeciego producenta, którego produkty budziły zastrzeżenia inspektorów.

Beata - 2024-02-13T125621.066.jpg
fot. Freepik

Kupujesz wózek? Upewnij się, że jest bezpieczny

Kiedy przyszłe mamy szukają wózka dla dziecka, najwięcej uwagi poświęcają temu, by był funkcjonalny, lekki i łatwy w prowadzeniu. Jest to całkowicie słuszna droga, zwłaszcza gdy wózka chcemy używać codziennie i na różnej nawierzchni.

Szukając idealnego wózka, sprawdzamy parametry dotyczące wagi dziecka, czy spacerówka rozkłada się do pozycji leżącej oraz, czy wózek zmieści się w bagażniku. To także bardzo ważne aspekty.

Ale biorąc pod uwagę wyniki kontroli UOKiKu pora zacząć zwracać uwagę na więcej rzeczy. Wózek musi mieć oznaczenia dotyczące producenta i dystrybutora . Warto poszukać także informacji o atestach. Każdy wózek dziecięcy musi mieć też polską instrukcję użytkowania.

Na gondoli i na spacerówce obowiązkowa jest szczegółowa informacja dotycząca wagi dziecka . Powinno też być napisane, od jakiego wieku można malucha w tym wózku wozić.

Warto wybrać się do sklepu, aby własnoręcznie przetestować wózek , który nas interesuje. Pociągnąć za zapięcie pasów, dotknąć wszystkich krawędzi i zakamarków, szarpnąć za małe elementy i sprawdzić, czy nie zostaną nam w ręce . Maluchy mają najdziwniejsze pomysły, musimy więc mieć pewność, że wózek nie stanowi dla nich zagrożenia.

Zobacz także:

Prawie cała wypłata do kosza. Tyle wydasz tylko na pieluchy

Z tymi objawami PĘDEM do szpitala. To wiedza obowiązkowa dla rodziców

"Zdrowa i uśmiechnięta". Dziewczynka w oknie życia w Łomży

KONKURS! Rozdajemy aż 30 książek o żywieniu niemowląt
Służby postawione na nogi. W mieszkaniu płakało dziecko
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy