Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Czy można się podmywać żelem pod prysznic? Lekarka nie ma wątpliwości
Marta Uler
Marta Uler 15.05.2024 07:54

Czy można się podmywać żelem pod prysznic? Lekarka nie ma wątpliwości

dziewczynka w łazience
Fot. Shutterstock/nimito

Higiena intymna to bardzo ważna część życia każdej kobiety. Od tego, jak dbamy o nasze części intymne, w dużej mierze zależy przecież ich zdrowie. Niestety, jak podkreślają specjaliści, wiedza na "te” tematy szwankuje w społeczeństwie. Wiele błędów popełniają już nastolatki, a potem kontynuują je w dorosłym życiu.

Weźmy choćby tak podstawową rzecz, jak środki do mycia. Jak się okazuje, wiele kobiet części intymne myje po prostu żelem pod prysznic, razem z całym ciałem. A jakie to może mieć konsekwencje? 

Właściwa higiena to klucz do zdrowia

By ciało było zdrowe i sprawne, trzeba o nie dbać. A taką najbardziej podstawową sprawą jest w tym przypadku higiena. Właściwa higiena i pielęgnacja ciała może zdziałać naprawdę wiele. Niedawno w Warszawie odbyła się konferencja prasowa marki JoniTeens, na której zaprezentowano środki do higieny intymnej przeznaczone dla młodych kobiet. 

– Poziom wiedzy wśród młodzieży na tematy związane ze zdrowiem, fizjologią, czy seksualnością, jest w Polsce bardzo zróżnicowany – mówiła Katarzyna Banasiak-Marszałek, koordynatorka grupy Ponton, działającą przy Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA i zajmująca się edukacją seksualną. – W Warszawie jest nieco wyższy, ale w mniejszych miejscowościach pozostawia wiele do życzenia. 

- Nastolatkom brakuje czasem elementarnej wiedzy, która powinna być przekazywana, chociażby na lekcjach, takich jak przyroda, czy biologia – powiedziała Katarzyna Banasiak-Marszałek. Wiedzy z zakresu fizjologii, seksualności, ale nawet tak podstawowej, jak higiena okolic intymnych, od której zaczyna się przecież zdrowie intymne.
 

Fot. Portal Parentingowy/Marta Uler

W Polsce poziom wiedzy na tematy intymne, wśród młodych osób jest bardzo niski

Podstawowym błędem, jeśli chodzi o podejście do higieny stref intymnych, popełnianym przez Polki, jest stosowanie niewłaściwych środków do mycia i pielęgnacji. – Pracuję w zawodzie już blisko 20 lat i muszę z przykrością przyznać, że w tym czasie naprawdę nieznacznie poprawił się poziom świadomości prezentowany przez nastolatki i młode kobiety – powiedziała ginekolożka Katarzyna Pietuch.

– Młode dziewczyny naprawdę niewiele wiedzą na temat cyklu miesiączkowego, na temat tego, jak zachowywać się w trakcie miesiączki, jak używać tamponów – i czy w ogóle można ich używać, bo np. boją się penetracji błony dziewiczej. Regularnie w gabinetach słyszę pytanie: "czy miejsca intymne można myć żelem pod prysznic?”. 

Jak dbać o strefy intymne?

– Pacjentki pytają mnie, czy części intymne można myć zwykłym mydłem, żelem pod prysznic, a może takim płynem, który reklamowany jest jako produkt dla całej rodziny. Odpowiadam krótko: nie – powiedziała Katarzyna Pietuch.

 – PH pochwy jest zupełnie inne, niż całego ciała. Okolice intymne są bardzo wrażliwe i delikatne. Środek do mycia tych miejsc musi być bezzapachowy, delikatny, niedrażniący. Tylko taki nie będzie powodował infekcji, wysuszenia śluzówki, nie będzie powodował nawrotowych stanów zapalnych.

Jak podkreśliła lekarka, wszystko to, co stosujemy w okolicach intymnych, powinno być bezzapachowe. – Tu nie chodzi o to, by pozbyć się naszego naturalnego zapachu, ale by zmyć zanieczyszczenia – wyjaśniła ginekolożka. – Substancje zapachowe w kosmetykach są najsilniejszymi alergenami. A na drugim miejscu są barwniki – podkreśliła twórczyni marki Joni Teens, Magdalena Szymanowska. 

Zobacz także:

Ten pierwszy raz. O miesiączce bez tabu opowiedziała nowa marka JONI Teens

Mężczyźni często popełniają ten błąd. To przez niego nie mogą mieć dzieci

Skandal w jednej ze szkół! Katechetka kazała opowiadać dzieciom o miejscach intymnych