Czy po ślubie cywilnym można być chrzestnym? Ksiądz wyjaśnił w dwóch słowach
Rodzicami chrzestnymi najczęściej zostają osoby najbliższe i najbardziej zaufane. W końcu ta funkcja wiąże się z wieloma ważnymi zadaniami, a jednym z nich jest wspieranie w wychowaniu dziecka. W tej ważnej roli rodzice chcą obsadzić kogoś, z kim się świetnie rozumieją.
Kościół ma jednak swoje kryteria. Często zdarza się, że wysnuty przez rodziców kandydat na chrzestnego nie zyskuje aprobaty proboszcza.
Ewangelizacja w Internecie
Temat wybierania rodziców chrzestnych elektryzuje wiernych i wzbudza kontrowersje. W serwisie TikTok ksiądz Sebastian Picur opublikował całą serię filmików dotyczących chrztu w odpowiedzi na pytania obserwujących.
Duchowny jest jednym z najbardziej znanych "księży z TikToka". Działa w sieci od wielu lat, w prosty sposób tłumacząc młodym nawet trudne zagadnienia. Ksiądz zdobył ogromne zaufanie wśród nastolatków i młodych dorosłych. Dostaje mnóstwo pytań, także tych "kłopotliwych". Niedawno jedna z jego obserwatorek zapytała, czy osoby, które mają tylko ślub cywilny, mogą zostać rodzicami chrzestnymi.
Ślub cywilny a bycie chrzestnym
Ksiądz bardzo jasno udzielił odpowiedzi w krótkim filmie. " Osoba, która żyje w związku cywilnym, nie może być chrzestnym . Osoba po rozwodzie, która nie żyje w związku niesakramentalnym, może być chrzestnym" - wyjaśnił duchowny.
W komentarzach pod filmem obserwujący postanowili dać upust swojemu niezadowoleniu. "Myślę, że każdy powinien wybrać chrzestnego, jakiego uważa, a nie jakiego nakazuje Kościół. Jakim prawem rządzi naszymi decyzjami?" - możemy przeczytać pod filmem. Inna użytkowniczka smutno podsumowuje: "Szkoda, jestem po ślubie cywilnym. Jestem dobrym człowiekiem i byłabym kochającą matką chrzestną ;(".
Nie każdy może być chrzestnym
Osoba, która chce zostać chrzestnym, musi udać się do swojej parafii i uzyskać specjalne zaświadczenie. Spotkanie najczęściej jest krótkie, ale niekoniecznie przyjemne. Ksiądz może zadać kilka niewygodnych pytań. Wszystko dlatego, że Kościół Katolicki ma bardzo restrykcyjne wymagania, jeśli chodzi o chrzestnych.
Osoba trzymająca dziecko do chrztu musi mieć ukończone 16 lat, przyjąć trzy podstawowe sakramenty: chrzest, komunię i bierzmowanie, a także być praktykującym katolikiem. A to oznacza, że nie może żyć niezgodnie z zasadami Kościoła. Z roli chrzestnego wykluczone są osoby, które mieszkają z drugą połówką bez ślubu kościelnego , obojętnie, czy mają ślub cywilny, czy nie.
Zobacz także:
Księża biorą się za chrzestnych. Sprawdzą, jak żyją i z kim
Bez tego nie weźmiecie ślubu. Kościół dokręca śrubę narzeczonym
Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników