Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?
Beata Łajca
Beata Łajca 10.05.2024 14:25

Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?

ciężarna w podróży
fot. Shutterstock/Olga Smolina SL

Zwolnienia lekarskie są opatrzone kodem choroby, a w spisie tych kodów ciąża jako taka w ogóle nie występuje. Są za to inne oznaczenia, które wpisują lekarze w L4 dla ciężarnych. To od nich zależy czy kobieta na takim zwolnieniu może wychodzić z domu albo wyjeżdżać na wakacje. To bardzo ważne, bo ZUS masowo kontroluje zwolnienia i prawo do zasiłku chorobowego bardzo łatwo stracić.

Na pewno nie raz słyszałaś słynne powiedzenie: "ciąża to nie choroba". Ale tylko kobiety wiedzą, że w tym odmiennym stanie można czuć się gorzej niż podczas poważnego zachorowania. Dlatego tzw. ciążowe L4 wystawiane są na potęgę. Sama z takiego zwolnienia korzystałam. Problem w tym, że niewiele kobiet ma świadomość, co może, a czego nie może robić, będąc na zwolnieniu. A ZUS nie śpi.

Jaki kod w L4 ciążowym

Kody do zwolnienia lekarskiego są wybierane z klasyfikacji ICD-10. Na tej liście pod literą "O" znajdują się powikłania ciążowe. Ale L4 w ciąży wystawia się nie tylko przy powikłaniach. Najczęściej wpisywanym do zwolnień dla kobiet w ciąży kodem jest O 26. Dlaczego?

A no dlatego, że można pod niego podciągnąć mnóstwo sytuacji, w których kobiecie trudno jest pracować w ciąży. Kod o 26 oznacza dokładnie: opieka położnicza z powodu stanów związanych głównie z ciążą. Lekarze wpisują go zarówno wtedy, gdy kobieta rzeczywiście ma problemy zdrowotne, jak i wtedy, gdy z jakiegokolwiek powodu nie chce chodzić do pracy. Innym dość popularnym kodem jest O 21, który mówi o niepowściągliwych wymiotach.

kobieta w ciąży
fot. Freepik/pvpproductions

Czy na L4 ciążowym można wychodzić z domu

To ważna i dość niejasna kwestia. W ciąży zagrożonej czy powikłanej, jeżeli kobieta nie przebywa w szpitalu tylko w domu, to powinna przede wszystkim leżeć i odpoczywać. Nie może po prostu spacerować sobie po ulicy czy chodzić na imprezy rodzinne. Ale, jak pisałam wyżej, zwolnienia są wystawiane z różnych powodów. Czy ciężarna, która czuje się dobrze, może wychodzić z domu na L4?

To zależy od kolejnego kodu zaszytego w zwolnieniu. Oprócz oznaczenia choroby znajduje się też tam cyfra określająca czy pacjent może wychodzić z domu:

  • L4 z kodem 1 – pacjent powinien pozostać w domu i leżeć, może wychodzić tylko w celu zaspokojenia potrzeb życiowych (np. do sklepu spożywczego lub apteki), tzw. zwolnienie "leżące",
  • L4 z kodem 2 – pacjent może wychodzić z domu, tzw. zwolnienie "chodzące".
kobieta w ciąży
fot. Freepik/senivpetro

Czy na L4 w ciąży można wyjechać na urlop

Niektóre kobiety przebywają na zwolnieniu prawie całą ciążę. Chociażby wtedy, gdy czują się całkiem dobrze, ale ich praca jest zbyt ryzykowna (np. pracują z dziećmi i boją się chorób, albo fizycznie i wykonywanie pracy jest dla nich za ciężkie). Czy takie ciężarne mogą wyjechać na kilka dni w trakcie L4?

Rzeczniczka ZUS w woj. lubuskim, Agnieszka Muchowska w rozmowie z gazetaprawna.pl podkreśliła:

W zwolnieniu lekarskim chodzi o to, żeby dojść do zdrowia. Przypominam, że "chodzące" zwolnienie lekarskie to wciąż zwolnienie — nie można sobie wyjechać na wakacje, w góry, prowadzić bogatego życia kulturalno-sportowo-rekreacyjnego.

Jeżeli ciężarna zdecyduje się na wyjazd w trakcie zwolnienia, to musi powiadomić ZUS o tymczasowej zmianie miejsca pobytu. Ma na to tylko 3 dni. Warto to zrobić, bo nieobecność podczas kontroli może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Jak zgłosić zmianę miejsca pobytu na L4

Kontrole z ZUS najczęściej są zapowiedziane. Powiadomienie dostarczane jest pocztą, ale jeżeli adresata nie ma w domu, urząd nadal uznaje pismo za doręczone. Dlatego tak ważne jest informowanie o wyjazdach w trakcie L4. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • telefonicznie;
  • przez Internet za pośrednictwem PUE ZUS, w formularzu POG;
  • osobiście w placówce ZUS.

Musimy także pamiętać, że na L4 ciążowym nie wolno pracować. Nawet "dorabiać". Kontrole ZUS bywają efektem uprzejmego donosu, albo chęci sprawdzenia pracownicy przez pracodawcę. Bardzo często kontrolowane są kobiety, które na zwolnienie przeszły po wyjątkowo krótkiej umowie o prace. W takich sytuacjach ZUS może podejrzewać, że umowa została zawarta tylko po to, aby uzyskać prawo do zasiłku. W oczach nieustępliwego urzędu będzie to próba wyłudzenia.

Zobacz także:

Czy na L4 można iść na komunię? Odpowiedź nie jest oczywista, a ZUS kontroluje na potęgę

Grillujesz na tym kiełbasę? Tworzysz toksyczną mieszankę, którą trujesz rodzinę

Dreszczy i gęsiej skórki w ciąży nie wolno ignorować. Może oznaczać poważne komplikacje

Tagi: ciąża NFZ ZUS