Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Dreszczy i gęsiej skórki w ciąży nie wolno ignorować. Może oznaczać poważne komplikacje
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 08.05.2024 21:00

Dreszczy i gęsiej skórki w ciąży nie wolno ignorować. Może oznaczać poważne komplikacje

gęsia skórka
Fot. ShutterStock/Sergieiev

Objawy ciąży to nie tylko mdłości i większa senność. Są takie, które mogą przyszłą mamę zaskoczyć. Niektóre pojawiają się, kiedy już wiesz o maleństwie rosnącym z twoim łonie, wtedy można się przestraszyć. Np. dreszcze w ciąży. Czy należy się nimi martwić i co mogą oznaczać?

Pewnie nie raz słyszałaś, że ciężarnej, z racji na zwiększoną objętość krwi w organizmie, ciągle jest gorąco. Tym bardziej może więc zdziwić, kiedy tobie, przeciwnie, jest zimno i masz dreszcze. Czyżbyś się przeziębiła? Skąd bierze się uczucie chłodu w ciąży?

Dlaczego w ciąży pojawiają się dreszcze - przyczyny

Najczęściej uczucie zimna, a nawet dreszcze u ciężarnej nie są powodem do niepokoju. Wahania w odczuwaniu temperatury wynikają ze zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Zwykle to uczucie chłodu i dreszcze występują w pierwszym trymestrze i mijają samoistnie. Zdarza się jednak, że przyczyna jest inna.

Warto jednak pamiętać, że odporność na infekcje u ciężarnej spada. Dlatego bywa, ze łatwiej złapać zwykłe przeziębienie. Jeśli czujesz, że "coś cię bierze" - niezwłocznie udaj się do lekarza rodzinnego, który sprawdzi, czy infekcja ma charakter wirusowy, czy bakteryjny i zaleci odpowiednie leczenie. Z przeziębieniem idź do lekarza rodzinnego lub internisty - ginekolog prowadzący ciążę tu nie pomoże.

ciąża
Fot. Pexels/Mart Production

Dreszcze u ciężarnej - przyczyny patogenne

Dreszcze mogą towarzyszyć także wewnątrzmacicznym zakażeniom bakteryjnym, wówczas należy bezzwłocznie udać się na Szpitalny oddział Ratunkowy, bo sytuacja jest skrajnie niebezpieczna zarówno dla ciężarnej, jak i dla płodu. Jednak kiedy do niej dochodzi, dreszcze nie są jedynym objawem. Wystąpić mogą wtedy:

  • gorączka, 
  • ból brzucha, 
  • nudności, 
  • wymioty, 
  • ból przy oddawaniu moczu, 
  • krwawienie.

Czy uczucie zimna w ciąży powinno niepokoić

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Organizm działa zupełnie inaczej niż w czasie "normalnego" funkcjonowania. Szybciej się męczymy, puchną nam nogi, pojawia się szereg zaskakujących objawów. Uczucie zimna może towarzyszyć niektórym komplikacjom ciążowym:

  • cukrzyca
  • anemia, 
  • problemy z tarczycą.

Jeśli zimno doskwiera ci szczególnie mocno, choć temperatura otoczenia nie uzasadnia uczucia chłodu, lub towarzyszą mu inne niepokojące cię objawy, które nie mają nagłego przebiegu, powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu w czasie najbliższej wizyty.

Zobacz także:

Badania, które trzeba wykonać w ciąży. Wszystko, co powinna wiedzieć przyszła mama

Czy na L4 można iść na komunię? Odpowiedź nie jest oczywista, a ZUS kontroluje na potęgę

W maju urodzisz... szczęśliwego człowieka. Te dzieci są pełne pasji

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?