Czy wiesz co jest na tym zdjęciu? Ta roślina ma wspaniałe właściwości
Kaszel po infekcji może męczyć jeszcze przez wiele tygodni. Drogi oddechowe są wymęczone i podrażnione i potrzebują czasu, by się w pełni zregenerować. W takich przypadkach warto sięgnąć po tabletkę do ssania.
Dobry preparat, który nawilży i właściwie zadba o śluzówkę to wcale nie taka prosta sprawa. W aptekach możemy przebierać w dziesiątkach tego typu pastylek, ale wiele z nich zawiera głównie cukier i inne sztuczne dodatki. A tu liczy się przede wszystkim jeden składnik.
Porost islandzki na gardło i nie tylko
Ta roślin wykorzystywana jest w lecznictwie od niepamiętnych czasów, choć pierwszy jego działanie opisał przyrodnik i lekarz Karol Linneusz w roku 1753. Porost islandzki, bo o nim mowa, należy do rodziny misecznicowatych ( Parmaliacaea ). Inna jego nazwa to tarczownica islandzka lub płunica islandzka, jednak wcale nie występuje wyłącznie na Islandii. Można spotkać go na całym świecie poza Afryką i Antarktydą. W Polsce jest pod ochroną.
Jeśli spacerowałaś kiedyś w lesie z pewnością zauważyłaś porosty. To specyficzne organizmy, podobne trochę do rozrośniętego mchu. Taki mech w powiększeniu. W gruncie rzeczy porost islandzki to połączenie grzyba i glonu. Porasta ziemię, kamienie, skały i drzewa. Może osiągnąć pokaźne rozmiary, do 10 m rozpiętości. Plecha, bo tak nazywamy organizm porostu, może być zielono-szara, brunatna, a nawet czerwonawa. Gdy jest bardzo ciepło, jest sucha, a gdy mocniej popada, staje się nawodniona i gąbczasta.
Porost islandzki – działanie
To nie jest zbyt piękna roślina, nie da się ukryć. Porośnięte porostami lasy sprawiają wręcz wrażenie ponurych, martwych. Ale to tylko pozory. W poroście islandzkim tkwi wielka życiodajna siła, a jego właściwości służą naszemu zdrowiu. Napar z porostu pobudza nasze soki trawienne i usprawnia działanie układu pokarmowego , ze względu na działanie bakteriostatyczne leczy wiele zakażeń bakteryjnych (wywołanych przez Helicobacter pylori, Escherichia coli, czy gronkowca złocistego ), zmniejsza również objawy choroby lokomocyjnej .
Przede wszystkim porost islandzki kojarzymy jednak z pastylkami na gardło. W swoim składzie roślina ta zawiera polisacharydy oraz śluz, które wykazują działanie osłaniająco-powlekające na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku. Ponadto działa przeciwzapalnie i chroni śluzówki przed wnikaniem drobnoustrojów. Tabletki na gardło z porostem islandzkim to także:
-
witaminy B1 i B12,
-
minerały, takie jak jod, bor, miedź, krzem,
- kwasy fumarowy, fumaroprotocetrarowy, protocetrarowy, protolichestrynowy, które działają przeciwdrobnoustrojowo na wiele gatunków bakterii, wirusów oraz grzybów.
Pastylki z porostem – jak wybierać
Tabletki z porostem islandzkim (lub syropy dla dzieci) mają za zadanie osłaniać i nawilżać drogi oddechowe, a także działać przeciwkaszlowo , dzięki oczyszczaniu płuc ze śluzu i flegmy. Ponadto zmniejszają ból i stymulują układ odpornościowy . Zatem w takich przypadkach, jak:
-
przeziębienie,
-
chrypka, drapanie w gardle,
-
suchość w gardle, nawet wywołana tylko klimatyzacją,
- przedłużający się kaszel po infekcji,
warto sięgnąć po pastylki z porostem islandzkim. Ale! Tu trzeba uważać. Na rynku mamy dostępnych wiele preparatów, a między nimi są ogromne różnice , jeśli chodzi o zawartość samego ekstraktu z porostu. Czytajmy te składy i zwracajmy uwagę na to, czym są np. słodzone.
Jeśli zauważymy Acesulfam K – nie kupujmy takich pastylek. To słodzik o udowodnionym rakotwórczym działaniu. Niektóre tabletki na gardło, poza porostem islandzkim, zawierają także inne cenne składniki, jak np. wyciąg z owoców róży, z kwiatów malwy, czy witaminę C. One mogą sprawić, że lekarstwo będzie jeszcze bardziej skuteczne.
Ta zasada dotyczy syropów dla dzieci. Jeśli w składzie znajdziemy podobne słodziki, albo konserwanty, jak np. benzoesan sodu, lepiej sobie taki produkt darować. Zawsze wybierajmy jak najbardziej naturalne preparaty i zwracajmy uwagę na to, by ich kluczowe składniki znajdowały się na początku listy.
Porost islandzki – przeciwwskazania
Poważnym przeciwwskazaniem do stosowania porostu islandzkiego są guzy w żołądku lub jelicie cienkim, ponieważ substancje aktywne zawarte w surowcu mogą je podrażniać. Nie powinno się także przyjmować żadnych leków w tym samym czasie co pastylek z porostem, gdyż tworzy on w żołądku rodzaj powłoki, która utrudnia wchłanianie innych substancji.
Poza tym, generalnie tabletki z porostem islandzkim są uważane za bezpieczne. Z pewnością uważać powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ nie sprawdzano, jak na nie może zadziałać porost. Na wszelki wypadek lepiej, by unikały przyjmowania tych preparatów. Zawsze powinny skonsultować się w tej kwestii ze swoim lekarzem.
Zobacz także:
Maść nagietkowa to siła działania i prosty skład. Każda mama powinna mieć ją pod ręką
Bakteryjne czy wirusowe? Tak rozpoznasz, które zapalenie gardła cię dopadło
Kup ten olej i nie martw się o rozstępy w ciąży. Nie uwierzysz, jaki jest skuteczny