Darmowe sanatorium dla dziecka. Skierowanie może wystawić nawet lekarz POZ
Pobyt w sanatorium to sposób na podratowanie zdrowia i poprawę odporności. Nie tylko dla dziadków! Mało kto wie, że dzieci także mogą skorzystać z takiej formy leczenia. I to całkowicie za darmo!
Sanatoria się finansowane przez NFZ. Trzeba tylko załatwić formalności i poczekać na swój przydział. Co ważne, maluchy mogą tam być razem z rodzicami.
Sanatorium dla dzieci
Sanatoria dla dzieci są położone w różnych miejscowościach uzdrowiskowych, i nad morzem, i w górach. Z takiej pomocy mogą skorzystać pacjenci wymagający rehabilitacji, ze schorzeniami neurologicznymi, kardiologicznymi, borykający się z astmą lub otyłością.
Pobyt w sanatorium trwa z reguły 21 dni. Przysługuje wszystkim dzieciom od 3. roku życia leczonym przewlekle lub tym, które często mają problem z infekcjami dróg oddechowych.
Sanatorium dla dzieci bez kosztów
Co najważniejsze, sanatorium dla dzieci jest zupełnie darmowe. Za wszystko płaci NFZ, nie pokrywa tylko kosztów podróży. Dziecko ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, zajęcia i oczywiście zabiegi lecznicze.
W czasie pobytu dzieci sześć dni w tygodniu chodzą na różnego rodzaju zabiegi, dobrane do ich stanu zdrowia. Najczęściej są to trzy zabiegi dziennie. Do tego mają także zajęcia dydaktyczne. Dzięki temu nie będą mieć zaległości w nauce i mogą leczyć się w trakcie roku szkolnego.
Placówki dla dorosłych i dla dzieci są oddzielne. A to oznacza, że dziecko będzie wśród rówieśników. Na takim wyjeździe funkcjonują trochę jak na koloniach — są podzielone na grupy, mają wychowawców, chodzą na wycieczki. Ciągle jednak znajdują się pod opieką personelu medycznego.
Leczenie razem z rodzicami
Małe dzieci mogą jechać do sanatorium razem z rodzicami. Leczenie pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego jest możliwe dla maluchów do 6. roku życia.
Pobyt dziecka w sanatorium jest bezpłatny, ale opiekun już musi ponieść koszty swojego zakwaterowania. Kwota jest bardzo różna, w zależności od stawek danego sanatorium. Może to być od 1600 złotych do nawet kilku tysięcy.
Formalności potrzebne do wyjazdu do sanatorium
Aby dostać się do sanatorium, trzeba załatwić szereg formalności. Pierwsze kroki warto skierować do przychodni POZ. Na leczenie kieruje lekarz pediatra, ewentualnie specjalista, pod którego opieką znajduje się dziecko przewlekle chore.
Lekarz wypisze skierowanie, które zostaje przesłane do Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Następnie zostaje ocenione przez specjalistę NFZ. Ten zaleci sposób i kierunek leczenia oraz wybierze placówkę dopasowaną do potrzeb dziecka. Czas oczekiwania na sanatorium dla dzieci jest krótszy niż w przypadku dorosłych. Obecnie wynosi trzy miesiące.
Zobacz także:
Tego nigdy nie mów dziecku, czekającemu na rodzeństwo. Zniszczysz ich relację
Brak tej witaminy może grozić chorobą krwi u dziecka. Objaw poznasz po oczach
Pobieranie krwi u dziecka bez dramatu. Pamiętaj o tych 3 zasadach