Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Nigdy nie dodawaj tego do mięsa. W ten sposób szkodzisz własnemu dziecku
Beata Łajca
Beata Łajca 17.04.2024 12:42

Nigdy nie dodawaj tego do mięsa. W ten sposób szkodzisz własnemu dziecku

schabowy z mizerią
fot. Facebook/Sukcesja

W poniedziałek schabowy z mizerią, w środę sos z kurczaka ze śmietaną, a codziennie na kolację kanapeczki z szynką i z serem. Wydaje się, że taka ilość mięsa w tygodniowej dziecięcej diecie powinna w pełni zaspokoić jego potrzeby. A jednak nie. Mięso podawane w takiej formie to prosta droga do niedoborów żelaza.

Większość rodziców jest zaskoczonych niedoborem żelaza stwierdzonym u dziecka. Przecież maluch zjada mięsko kilka razy w tygodniu i to ze smakiem. Ale łączenie mięsa z niektórymi produktami sprawia, że nawet 60 proc. żelaza w nim zawartego, nie wchłania się do organizmu. To ważne, zwłaszcza gdy zostaje stwierdzona anemia spowodowana niewystarczającą ilością żelaza w diecie.

Zakazane połączenie

Kuchnia całego świata uwielbia łączyć mięso z produktami mlecznymi, głównie masłem, śmietaną i różnego rodzaju serami. Mozzarella to obowiązkowy dodatek do pizzy z szynką czy salami. Polacy uwielbiają zabielać zupy na wywarze mięsnym, a sosy zagęszczać śmietaną. Nikt nie odmówi też kotlecika pod pierzynką z żółtego sera, zwłaszcza dzieci.

Tymczasem takie łączenie produktów to duży błąd. Nagminne serwowanie dzieciom mięsa w połączeniu z nabiałem znacznie ogranicza wchłanianie żelaza z posiłku. Wszystkiemu winny jest wapń.

Dodatek sporej ilości wapnia do dania mięsnego sprawia, że nawet 60 proc. żelaza zostaje z organizmu wydalone. To naprawdę dużo, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko zmaga się z anemią wynikającą z niedoborów tego pierwiastka. Wapń występuje we wszystkich produktach mlecznych, a najwięcej jest go w żółtym serze.

Beata - 2024-04-17T093602.161.jpg
fot. Freepik

O tym musisz pamiętać

Jeżeli dziecko jest zdrowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz na jakiś czas zjadło mięso w towarzystwie nabiału. Ale w przypadku stwierdzonego niedoboru ważne jest skrupulatne pilnowanie każdego posiłku.

I nie chodzi tutaj wcale o zapewnienie jak największej ilości żelaza, tylko o zadbanie o to, aby pierwiastek miał szansę jak najlepiej wchłonąć się do organizmu. To jest naprawdę proste, wystarczy pamiętać o tych zasadach:

  • nie dodawaj żółtego sera do kotletów i pulpetów;
  • nie zabielaj śmietaną mięsnych zup i sosów;
  • do kotletów nie podawaj surówek ze śmietaną;
  • nie łącz na kanapce szynki i sera;
  • nie marynuj mięsa w jogurcie;
  • pilnuj, aby tuż przed i tuż po zjedzeniu bogatego w żelazo posiłku, dziecko nie piło mleka ani nie jadło jogurtu.

Jak poprawić wchłanianie żelaza

Tak jak wielkim wrogiem żelaza jest wapń, tak ogromnym jego przyjacielem jest witamina C. Kwas askorbinowy wspaniale poprawia wchłanianie żelaza, dlatego mięso warto za każdym razem podawać z jakimś jego źródłem. Mogą to być, chociażby brokuły, papryka czy pomidory. Świetnym pomysłem jest skropienie mięsa sokiem z cytryny.

Żelazo występuje w dwóch formach: hemowej (mięso) i niehemowej (zielone warzywa, suszone owoce, strączki). Żelazo z mięsa jest dużo łatwiej przyswajalne od tego roślinnego, ale witamina C znacznie poprawia wchłanianie także żelaza niehemowego.

Prawdziwymi żelaznymi hitami są dania, które łączą w sobie pierwiastek w formie hemowej i niehemowej z dodatkiem witaminy C. Czyli np. wołowina ze szpinakiem, wieprzowina z brokułami, albo kurczak w sobie pomidorowym z soczewicą. Takie potrawy powinny wejść na stałe do menu małego anemika. W leczeniu anemii kluczowe znaczenie ma właściwa suplementacja żelaza.

Zobacz także:

Jajecznica dla małego alergika. Nie zawiera ani grama jajka

Brak tej witaminy może grozić chorobą krwi u dziecka. Objaw poznasz po oczach

Powinnaś zacząć się nimi zajadać. Poprawiają libido i wspierają pracę nerek. Koniecznie z truskawkami