Dla nich to koniec 800+. Idą wielkie zmiany w wypłatach świadczeń
800+ to istotna część budżetu wielu polskich rodzin. Nic dziwnego, że świadczenie, które przysługuje na każde dziecko, rozgrzewa nas do czerwoności. Co jakiś czas pojawiają się rozmowy o ograniczeniu wypłat, bo to, co gospodarstwa domowe wspiera - budżet kraju mocno osłabia. Tym razem wiadomo na pewno - część pobierających świadczenie jeszcze w tym roku straci do niego prawo.
W ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju, w marcu 2022 roku polski rząd zadecydował, że oni także zostaną objęci programem Rodzina+. W samym 2022 roku ta pomoc kosztowała budżet Polski 130,5 mln zł.
800+ dla Ukraińców za drogie
Najwięcej świadczeń z tytułu Rodzina+ dla Ukraińców wypłacono w centralnej Polsce, co pokrywa się z tym, gdzie osiedli uchodźcy - znaleźli schronienie na Mazowszu.
Największą kwotę wypłacono w województwie mazowieckim – 331,6 mln zł, co stanowiło 19,1 proc. wydatków poniesionych przez Polskę. Kolejnymi województwami były dolnośląskie oraz śląskie (po 10,6 proc.) i wielkopolskie (9,7 proc.). Najmniejszą kwotę wypłacono w województwach podlaskim oraz świętokrzyskim (po 1,7 proc.) - podaje GUS.
Rząd Mateusza Morawieckiego bardzo szybko zdecydował o przyznaniu 500+ dla Ukraińskich rodzin , które zostaną w Polsce, jednak od samego początku podkreślano, że wsparcie ma charakter tymczasowy. Niestety zdarzały się sytuacje, że rodziny, które uzyskały prawo do świadczenia, jechały dalej, do innych państw UE , jednocześnie pobierając polskie wsparcie.

Podano datę, kiedy 800+ dla Ukraińców zostanie wstrzymane
4 marca 2024 roku wygasa prawo do pobierania 800+ przez ukraińskie rodziny. Wiadomo jednak, że zostanie ono przedłużone o kolejne pół roku. We wrześniu 2024 roku Ukraińcy po raz ostatni otrzymają przelewy z programu Rodzina+. Jednak uchodźcy nie zostaną bez pomocy. Jak donosi "Rzeczpospolita", rząd Donalda Tuska przewiduje dla nich inne formy wsparcia.
Oznacza to, że uchodźcy z Ukrainy mogą stracić niektóre przywileje, w tym prawo do 800 plus. Dotychczas mógł otrzymać to świadczenie każdy, kto legalnie przebywał w Polsce i opiekował się uprawnionym dzieckiem.
Czytamy w "Rzeczpospolitej.
Ochronka dla Ukraińców się skończyła?
Polska nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na ograniczenie wsparcia dla obywateli Ukrainy. Wcześniej z wypłacania im świadczeń socjalnych wycofała się Norwegia. Podobne działania są planowane także w innych krajach Wspólnoty.
Obywatele Ukrainy, którzy układają sobie życie w Polce, mogą ubiegać się o polskie obywatelstwo, wtedy świadczenia zostaną im przyznane na takiej samej zasadzie, jak wszystkim polskim rodzinom. Jeśli uchodźcy traktują Polskę, jako miejsce tymczasowego pobytu - utracą prawo do świadczenia.
Zobacz także:
Uwaga rodzice! Tej daty nie możecie przeoczyć, ważny apel ZUS
"Na jedno dziecko dostałam 800+, na drugie 500+, o co chodzi?!" Na forach dla rodziców aż kipi
Koniec z 800+ na pierwsze dziecko. Chcą zamknąć wszystkie programy socjalne