portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami? Powód może zaskoczyć
Fot. Shutterstock/Tatevik Bagdasaryan

Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami? Powód może zaskoczyć

5 czerwca 2024

Wydawałoby się, że to zupełnie normalne i nie ma się czym martwić. W końcu widok malucha, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, który śpi z otwartą buzią, jest bardzo częsty.

Okazuje się jednak, że to może być objaw poważnego problemu. A prawidłowe oddychanie, przez nos, jest ważniejsze, niż może nam się wydawać. Sprawdź, jak twoje dziecko oddycha, zwłaszcza w czasie snu.

Dziecko śpi z otwartymi ustami

Oddychanie przez usta podczas snu może nie wydawać się niepokojące. Jednak zastanówmy się, jak śpią dorośli — zamknięte usta, język ułożony na górnym podniebieniu. I oczywiście każdemu zdarzy się oddychać przez usta w nocy, w końcu katary nie omijają nikogo, jednak nie powinno być tak codziennie.

Oddychanie buzią można zauważyć u dzieci w każdym wieku. Czasami robią tak nawet noworodki, chociaż najczęściej można to zaobserwować u dzieci starszych i przedszkolaków. Jeśli nie jest to wina infekcji górnych dróg oddechowych, powinno nas zaniepokoić i nie można tego bagatelizować. Skutki mogą być naprawdę opłakane.

Śpiące niemowlę
Fot. Pexels/Dominika Roseclay

Skutki nieprawidłowego oddychania

Dziecko powinno w nocy oddychać przez nos. W ten sposób dostarcza sobie odpowiednio dużo tlenu, a powietrze, które wciąga, jest przefiltrowane i ocieplone. Oddychanie przez buzię nie wydaje się groźne, ale niesie ze sobą naprawdę poważne skutki:

  • infekcje dróg oddechowych — nieprzefiltrowane powietrze dostaje się prosto do płuc,
  • spadek odporności,
  • zaburzenia snu i częste wybudzanie się ,
  • wady zgryzu — ze względu na nieprawidłowe ułożenie języka i zębów oraz obniżenie napięcia mięśnia okrężnego ust,
  • wady wymowy — ze względu na nieprawidłowe napięcie mięśniowe wokół ust i języka dziecko może mieć problem z prawidłowym artykułowaniem słów.

Skutki nieprawidłowego oddychania podczas snu mogą być naprawdę poważne i trudno się z nimi uporać. Trzeba dotrzeć do przyczyn, co nie jest łatwe.

Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami

Dziecko nie przestawi się z dnia na dzień na oddychanie przez nos podczas snu. Nawet w ciągu dnia bardzo trudno jest kontrolować sposób oddechu , a w nocy jest to po prostu niemożliwe. Dlatego konieczna jest diagnoza, dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią i wyeliminowanie przyczyn.

Najczęstszą przyczyną jest przeziębienie i infekcja górnych dróg oddechowych . Jednak to jest przejściowe. Jeśli problem utrzymuje się dłużej, przyczyną może być:

  • przekrzywiona przegroda nosowa — nos jest niedrożny ze względu na nieprawidłową budowę,
  • polipy w nosie — uniemożliwiają prawidłowe oddychanie,
  • powiększone migdały, które blokują przepływ powietrza,
  • trzeci migdał.

Co zrobić, jeśli dziecko śpi z otwartymi ustami

Zanim zaczniesz wprowadzać różnego rodzaju pomysły, które podpowiada internet, jak zaklejanie ust taśmą, koniecznie udaj się do specjalisty. Pierwsze kroki warto skierować do laryngologa. Powinien ustalić, czy w układzie toru oddechowego nie ma nieprawidłowości (np. niedrożność nosa czy trzeci migdał).

Kolejne kroki warto skierować do logopedy lub neurologopedy. Podpowiedzą, co zrobić i jak działać, żeby dziecko zaczęło oddychać w odpowiedni sposób. Jeśli i oni nie znajdą przyczyn, warto iść do fizjoterapeuty. Czasami problem jest związany z nieodpowiednim napięciem mięśni całego ciała.

Najprawdopodobniej specjalista zaleci ćwiczenia, które pomogą maluchowi w odpowiednim ustawieniu i rozluźnieniu mięśni twarzy, szyi, karku, czasami także brzucha i pleców.

Dziecko może potrzebować wsparcia całego sztabu specjalistów, w tym logopedy i laryngologa, bo odwrócenie skutków spania z otwartą buzią bywa trudne i czasochłonne. Jednak jest możliwe, więc warto zacząć pracę jak najszybciej.

Zobacz także:

Zatrucie? A może robaki? Pediatra wyjaśnia, dlaczego dziecko może boleć brzuch

Dlaczego dziecko kaszle w nocy? To nie musi być infekcja

Dlaczego dzieci skubią usta? Taki nawyk może przynieść nawet groźną chorobą zakaźną

Ważny apel policjantki do rodziców. "Nigdy nie ustawiaj zdjęcia dziecka na tapecie telefonu"
Zaczęła się walka o wysoką średnią. Czy wszystkie oceny można poprawić?
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Napisz do mnie: katarzyna.kazmierczak-milewska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy