Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Czy na L4 można iść na komunię? Odpowiedź nie jest oczywista, a ZUS kontroluje na potęgę
Beata Łajca
Beata Łajca 06.05.2024 10:05

Czy na L4 można iść na komunię? Odpowiedź nie jest oczywista, a ZUS kontroluje na potęgę

Pierwsza Komunia Święta
Fot. East News/Marek BAZAK

Choroba nie wybiera. Często bywa tak, że dopada nas w najgorszym momencie, np. tuż przed ważną rodzinną uroczystością – komunią, chrztem czy weselem. Gdy czujemy się źle, bierzemy L4 i nie idziemy do pracy. A co z imprezą? Czy na niej możemy się pojawić? Wyjaśniamy.

W Internecie rozpętała się burzliwa dyskusja pod anonimowym pytaniem o obecność na komunii podczas zwolnienia lekarskiego. Tymczasem ZUS nie śpi – tylko w I kwartale 2024 po przeprowadzeniu kontroli wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych dla prawie 10 tys. osób, zaoszczędzając tym samym 12 mln złotych! Lepiej więc nie ryzykować.

Czy na L4 można iść na komunię?

Jestem na L4 ciążowym od marca. W maju mam komunię syna. Czy mogę uczestniczyć we mszy świętej, a później uroczystości komunijnej w restauracji? Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania? Muszę to zgłosić w ZUS?

Takie anonimowe pytanie pojawiło się na jednej z grup na Facebooku. Trudno sobie wyobrazić, żeby mama nie była na komunii własnego syna. A jednak takie sytuacje mogą się zdarzyć.

Nie ma czegoś takiego jak L4 ciążowe. Zwolnienia są opatrzone kodami choroby, a ciąża takiego kody nie posiada, bo chorobą nie jest. Każde zwolnienie lekarskie wystawione kobiecie w ciąży może być inne. Część L4 wystawionych w ciąży będzie oznaczała konieczność zrezygnowania z rodzinnej imprezy.

kobieta w ciąży
fot. Freepik/prostooleh

Zwolnienie lekarskie kod 1 i 2

O tym, czy na zwolnieniu lekarskim można wychodzić na spacer, pójść do kina czy właśnie uczestniczyć w przyjęciu z okazji komunii, decyduje jego kod. Oprócz informacji o chorobie w kodzie na L4 jest też adnotacja dotycząca możliwości wychodzenia z domu:

  • L4 z kodem 1 – pacjent powinien pozostać w domu i leżeć, może wychodzić tylko w celu zaspokojenia potrzeb życiowych (np. do sklepu spożywczego lub apteki), tzw. zwolnienie "leżące",
  • L4 z kodem 2 – pacjent może wychodzić z domu, tzw. zwolnienie "chodzące".

W ciąży wystawiane są zwolnienia z obydwa kodami. Więc odpowiedź na pytanie internautki zależy od tego, na jakim L4 aktualnie przebywa. Jeżeli ma zwolnienie "chodzące" to może wziąć udział w komunii syna. A co, gdyby chciała wyjechać na wakacje z rodziną? 

Czy na L4 można jechać na urlop?

Tak naprawdę nie ma konkretnych przepisów ustalających to, czy na zwolnieniu lekarskim można wyjeżdżać. Regulują to opisane wyżej kody. Na L4 z kodem 1 nie można wyjechać, a na L4 z kodem 2 - już tak. Ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy.

Podczas wystawiania L4 ZUS otrzymuje informacje o naszym aktualnym miejscu zamieszkania. Urząd zakłada, że właśnie tam będziemy przebywać podczas choroby i tam wyśle ewentualną kontrolę. A jeżeli miejsce pobytu miałoby się zmienić, musimy o tym ZUS poinformować.

Na podanie informacji o zmianie pobytu chory ma 3 dni. Jeżeli wyjedzie na dłużej, nie poinformuje o tym ZUS-u i zostanie w tym czasie skontrolowany, może stracić zasiłek chorobowy.

Zwolnienie lekarskie – sypią się kontrole

Zwolnienia lekarskie pochłaniają ogromną część budżetu ZUS. W 2023 roku lekarze w całym kraju wystawili aż 27 milionów L4. Trudno się dziwić, że urząd prowadzi masowe kontrole.

W I kwartale 2024 roku w wyniku kontroli ZUS aż 9,8 tysiąca osób straciło prawo do zasiłku chorobowego. Wśród nich byli m.in. ci, którzy łamali zasadę dotyczącą wychodzenia z domu.

ZUS wysyła na adres podany w zwolnieniu powiadomienie o kontroli. Nawet jeżeli chorego nie ma w domu, zawiadomienie uznaje się za doręczone. Dlatego tak ważne jest informowanie urzędu o wyjazdach. A jeśli chodzi o udział w komunii czy chrzcie – warto przede wszystkim upewnić się, czy mamy zwolnienie "leżące", czy "chodzące".

W razie wątpliwości zadzwoń na infolinię NFZ – 800 190 590 lub ZUS – 22 560 16 00

Zobacz także:

Prezenty na Pierwszą Komunię od o. Rydzyka. Tanie jak barszcz, ale czy ktoś to kupi?

Na tę podwyżkę czekaliśmy o wiele za długo. 1000 zł na dziecko od października 2024

Koniec TPK. Już nie dostaniesz L4, ani recepty przez telefon

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?