Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Dwulatek trafił na OIOM. Rodzice lekarze przestrzegają innych, tego można było uniknąć
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 01.10.2023 14:14

Dwulatek trafił na OIOM. Rodzice lekarze przestrzegają innych, tego można było uniknąć

dwulatek na OIOM
Fot. Canva

Dwulatek przechodził infekcję, jak wiele maluchów. W pewnym momencie pojawiły się trudności z oddychaniem, a stan dziecka zaczął się gwałtownie pogarszać. Jego rodzice, którzy są lekarzami, nie zwlekali ani chwili i zabrali dziecko do szpitala.

Chłopiec trafił na oddział intensywnej terapii. Gdyby nie szybka reakcja, mogło dojść do tragedii. Rodzice dwulatka, którzy zawodowo zajmują się ratowaniem zdrowia, przyznają, że groźnej sytuacji można było uniknąć, gdyby nie spóźnili się z jedną decyzją.

Kłopoty z oddychaniem przez spóźnienie

Rodzice dziecka przyznają, że na co dzień pracują jako lekarze i wiedzą, jak ważne jest zapobieganie chorobom u dzieci. Planowali zaszczepić synka przeciw grypie, jednak nie zdążyli tego zrobić, bo maluch złapał infekcję. Początkowo przebiegała ona łagodnie: gorączka, katar, kaszel, ból gardła, głowy i mięśni. 

Jednak pewnego wieczoru stan chłopca zaczął się gwałtownie pogarszać. Maluch słabł w oczach, a do tego wystąpiły duszności. Te są stanem zagrażającym życiu, dlatego zaniepokojeni rodzice bezzwłocznie zabrali dwulatka do szpitala. Tam zdecydowano o przyjęciu go na oddział intensywnej terapii. Walka trwała dwa dni. W końcu stan dziecka zaczął się poprawiać.

jesienny bobas (15).jpg

Grypa daje groźne powikłania

Wbrew powszechnej opinii, grypa nie jest zwykły przeziębieniem, ta choroba może uszkadzać układ nerwowy i serce dziecka. W powikłaniach grypy wymienia się zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego, bywa, że chory wymaga przeszczepu, dlatego NIE WOLNO bagatelizować grypy.

Chory bezwzględnie musi zostać w łóżku przez tydzień, należy dużo pić i łagodzić objawy bólowe, a także zbijać gorączkę. Dodatkowo przyjmuje się leki przeciwwirusowe i witaminę C. W przypadku wystąpienia duszności konieczna jest dodatkowa konsultacja lekarska. Medyk może zalecić nebulizację z leków rozkurczających oskrzela. Ale grypy można uniknąć!

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w Polsce

Od 1 września 2023 roku można bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie dzieci i młodzież. Maluchy do 8 r.ż., które nie były wcześniej szczepione, muszą otrzymać dwie dawki preparatu w odstępie czterech tygodni. Starszym dzieciom podaje się jeną dawkę. 

Żeby zapisać się na szczepienie, wystarczy skontaktować się z POZ, konieczna jest wizyta kwalifikacyjna, kiedy lekarz zbada dziecko. Pacjent mus być zdrowy, aby można było podać szczepionkę. Zastrzyk jest bezbolesny i nie wymaga szczególnego przygotowania. W przypadku zakażenia grypą po szczepieniu jej przebieg jest łagodny, a choroba nie daje powikłań.

Bezpłatnie mogą zaszczepić się także seniorzy i kobiety w ciąży. Grypa jest chorobą wirusową i NIE PODAJE SIĘ na nią antybiotyków. Potwierdzić zakażenie wirusem grypy można testem domowym, jego koszt to 20-30 zł. 

Zobacz także:

To one pustoszą przedszkola. Oto trzech winowajców, przez których maluchy chorują

Zmarły setki dzieci po zażyciu syropów na kaszel. Nadal można kupić je w aptekach

Bezpieczeństwo dziecka, to coś więcej niż zakryte kontakty
bezpieczeństwo dziecka w mieszkaniu
Kołyska już jest, wózek też kupiony, wieże z pieluszek piętrzą się w sypialni. Zaczynasz się zastanawiać, co jeszcze możesz zrobić, aby twój maluszek czuł się komfortowo i bezpiecznie w domu. A pamiętałaś o tym?Pojawienie się małego człowieka w domu to wielka rewolucja. Nie tylko dla rodziców, ponieważ niemowlę w domu wiąże się z licznymi zmianami w przestrzeni, w której do tej pory żyliście tylko we dwoje. I znów nie chodzi tylko o to, że bobasowe urządzenia zagracą wam pół domu.Co może się stać, jeśli nie zabezpieczysz domu?Nie będę tu straszyć cię wszelkimi możliwymi wypadkami z udziałem niemowląt. Wiedz jednak, że gdy pojawi się dziecko, zaczniesz nieustannie myśleć o zapewnieniu mu bezpieczeństwa. By zdjąć sobie, chociaż częściowo ten ciężar z barków, zapytaj ekspertów, jak dokładnie przygotować przestrzeń dla niemowlęcia.We wrześniu  PZU zbiera pytania od kobiet w ramach kampanii prewencyjnej „Bez obaw o przyszłość”. Na ich podstawie stworzy bazę wiedzy dla wszystkich mam. Na twoje wątpliwości odpowiedzą eksperci: ginekolog-położnik, psycholog i prawnik. Dzięki nim zyskasz pewność, że przestrzeń, do której właśnie zapraszasz maluszka, jest całkowicie dla niego bezpieczna. 
Czytaj dalej
Ziemniaki z ogniska serwuj tylko w ten sposób. Inaczej dziecko czeka ból brzucha
ziemniaki z ogniska dla dzieci
To już w zasadzie koniec sezonu na wykopki. Choć dziś wydobywanie ziemniaków z ziemi wygląda zupełnie inaczej, niż choćby 30 lat temu, wciąż jest to ciężka praca i... okazja do spotkań. Dawniej w terminie wykopków na wsi zjawiały się całe rodziny, zakasywano rękawy i z motykami wszyscy szli w pole.Dziś ręcznie zbiera się tylko niektóre rządki, aby zrobić miejsce dla kół maszyn, które ziemniaki wydobywają. Po 100 dniach w ziemi bulwy są gotowe nie tylko, by zagościć na naszych stołach, ale także, by zimować w kopcach i piwnicach. Po wykopkach tradycyjnie robi się ognisko i je kiełbaski, a także ziemniaki z ogniska. Czy nadają się dla dzieci?
Czytaj dalej