portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Gęsi smalec na przeziębienie i nie tylko. Metoda z PRL-u wraca do łask
Fot. Shutterstock

Gęsi smalec na przeziębienie i nie tylko. Metoda z PRL-u wraca do łask

25 grudnia 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Gdy tylko ktoś w rodzinie zaczyna kasłać, albo ma zapchany nos, jeszcze zanim udamy się do lekarza, próbujemy domowych sposobów. Nasze babki i prababki leczyły tak przecież od niepamiętnych czasów. Co istotne, wiele z tych sposobów naprawdę działa.

Tym bardziej dziś, gdy w naszym otoczeniu znajduje się aż nadto chemii, a antybiotyki mamy nawet w pożywieniu, wolimy obejść się bez prawdziwych lekarstw. Jednym z takich sposobów jest gęsi smalec, którym można czasem wspomóc się w walce z przeziębieniem. Na jakiej zasadzie on działa?

Wolimy leczyć się naturalnie

Domowe sposoby na przeróżne dolegliwości są w wielu przypadkach naprawdę skuteczne. Weźmy, chociażby syrop z cebuli i miodu , z dodatkiem czosnku i cytryny. Przecież to bogactwo witaminy C, a także naturalny antybiotyk. Przeciwdrobnoustrojowe działanie miodu, cebuli i czosnku jest potwierdzone naukowo. Taką miksturę zalecają często sami lekarza.

Dlatego nie boimy się sięgać po syrop malinowy czy napary z lipy podczas przeziębienia. Z pewnością wartym uwagi domowym sposobem na przeziębienie są też okłady z gęsiego smalcu. Nasi przodkowie stosowali je w celu łagodzenia wielu dolegliwości. Polecała je nawet św. Hildegarda z Bingen – słynna propagatorka mąki orkiszowej.

Gęsi smalec na przeziebienie

Ze względu na swoje właściwości, smalec gęsi wykorzystywany jest z powodzeniem zarówno w kuchni, jak i w medycynie ludowej. Znajduje się w nim cale bogactwo witamin i mikroelementów. Między innymi witaminy z grupy B, a także PP, A, D (jedna łyżka zawiera 1000 IU tej istotnej dla zdrowia witaminy, której większości z nas brakuje) i E, a poza tym minerały, takie jak: fosfor, potas, cynk (ważny dla odporności!), magnez czy żelazo.

Gęsi smalec łagodzi bóle stawów i kręgosłupa, a także bóle reumatyczne. Ze względu na właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe, poleca się go do nacierania klatki piersiowej, co ma ułatwić oddychanie i odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Ponoć smalec z gęsi pomaga nawet w zapaleniu oskrzeli. Należy tu podkreślić, że jego działanie nie zostało potwierdzone naukowo , a stoi za nim "jedynie” wielowiekowe doświadczenie.

Na bazie smalcu z gęsi można przyrządzić zdrowotny napój na przeziębienie. W tym celu należy podgrzać mleko i dodać do niego łyżeczkę miodu oraz właśnie łyżeczkę smalcu, a szklankę tej mikstury pić 3 razy dziennie. Napój ten zadziała rozgrzewająco, pobudzi metabolizm, dzięki czemu procesy regeneracyjne dostaną rozpędu, a także dostarczy cennych, wspomnianych, witamin i mikroelementów.

Czy gęsi smalec jest w ogóle zdrowy?

Smalec, to jednak smalec. Powstaje w wyniku wytopienia tłuszczu gęsi... Czy to może być w ogóle zdrowe? Jak się okazuje – jeśli zachowamy umiar, to jak najbardziej, jest to tłuszcz wartościowy, choć również wysokoenergetyczny: 100 g to aż 900 kcal, należy zatem uważać z ilością (łyżka tego tłuszczu dziennie dla osoby dorosłej to ilość maksymalna). Z drugiej strony, gęsi smalec zawiera dwa razy mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż w smalec wieprzowy i masło, co czyni go znacznie zdrowszym wyborem.

Gęsi smalec jest dobrym wyborem, jako tłuszcz do smażenia. Ma stosunkowo niską temperaturę dymienia, a to oznacza, że podczas obróbki cieplnej nie traci swoich cennych właściwości i nie działa rakotwórczo. Ale z powodzeniem można go używać także na zimno. Z dodatkiem soli, pieprzu i innych lubianych przez nas przypraw, sprawdzi się jako smarowidło do pieczywa. W temperaturze pokojowej przypomina konsystencją olej kokosowy.

Mimo wszystko lepiej nie włączać go do diety na stałe, a stosować jedynie okazjonalnie. Pamiętajmy o kaloriach, no i jednak o tłuszczach nasyconych, których nie ma może bardzo dużo, ale jednak trochę ma. A to właśnie te tłuszcze odpowiadają w dużej mierze za rozwój chorób cywilizacyjnych.

Zobacz także:

Syrop na kaszel od Anny Lewandowskiej. “Stosuj kilka razy dziennie po jednej łyżeczce”

W przedszkolach pustki, bo dzieci chorują na potęgę! Tak można powstrzymać infekcje

Wlewam co dnia kilka kropel tego olejku do herbaty. Wiem, że nie dopadnie mnie przeziębienie

Czarodziejskie podróże, czyli prezenty na święta dla szkolniaka. Twoje dziecko je pokocha
Magiczna radość odkrywania. Najlepsze prezenty dla małych dzieci
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy