Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Gołębie nie cierpią tego zapachu. Będą omijać twój balkon z daleka
Marta Uler
Marta Uler 23.06.2024 12:40

Gołębie nie cierpią tego zapachu. Będą omijać twój balkon z daleka

gołąb
Fot. Pixabay/Svetlbel

Ci niechciani goście na naszych balkonach bywają prawdziwą udręką. Gołębie śmiecą, hałasują, a ich odchody czuć nawet z dużej odległości. Gdy tylko upatrzą sobie jakiś balkon, potrafią być niezwykle uparte. Chwila nieuwagi – i mamy gniazdo.

Jak wygonić te paskudy? Czasem wydaje się, że jedyną metodą na gołębie jest siatka. Ale jest inny, bardzo skuteczny, i nie tak bardzo inwazyjny sposób. Dzięki niemu pozbędziesz się natrętnych ptaków raz na zawsze.

Gołębie na balkonie to problem

Gołębie na balkonie potrafią uprzykrzyć życie. Nawet gdy ktoś lubi zwierzęta, to w stosunku do tych ptaków zachowuje rezerwę! Śmiecą, hałasują, a nade wszystko – brudzą swoimi odchodami. Kiedy uda się im, niepostrzeżenie zbudować gniazdo, mamy gwarancję, że czeka nas naprawdę gruntowne sprzątanie, a może nawet mały remont.

Najważniejsze, to nie dopuścić do tego, by gołębiom udało się założyć gniazdo. Jeśli wyjedziemy z domu na kilka dni i po powrocie zastaniemy już gotową konstrukcję, z jajkami w środku i samicą na nich siedzącą, warto jednak odpuścić. Wypędzanie matki i wyrzucanie jaj, czy nawet piskląt, jest zdecydowanie niehumanitarne.

Gdy młode odlecą, warto na przyszłość zabezpieczyć balkon, by więcej nie zlatywały tam się nieproszeni goście. Wielu ludzi uważa, że jedynym sposobem na gołębie jest zamontowanie siatki między sufitem a balustradą tak, by żaden ptak nie mógł dostać się na balkon. Jest jednak prostszy trik, łatwiejszy do zrealizowania i zdecydowanie mniej inwazyjny.

Fot. Pixabay/RolLoe

Trik na gołębie na balkonie

Nie lubimy zapachu, jaki wydzielają gołębie, jest przykry, duszący. Gdy go poczujemy, np. w parku, wolimy się oddalić w inne miejsce. Okazuje się, że te ptaki także nie lubią pewnych zapachów. Jednym z nich jest ocet spirytusowy.

Ocet to tani i skuteczny środek na gołębie. Zwykle mamy go w domu, bo przydaje się i w kuchni i do sprzątania. Wystarczy wypełnić atomizer – np. spryskiwacz do kwiatów – w 3/4 objętości octem i w 1/4 wodą, a następnie popsikać balustradę, parapet, podłogę balkonu. Gołębie nie znoszą octu i będą chciały trzymać się z daleka od tego zapachu.

Nasze miejskie ptaki nie lubią także chilli. Zatem dodajmy tej przyprawy do wody z octem, a mikstura będzie jeszcze bardziej skuteczna. Pamiętajmy też, że zabieg warto powtarzać po każdym większym deszczu, bo woda będzie zmywać nasz odstraszacz.

Jak posprzątać balkon z odchodów gołębi?

Kiedy niestety stało się najgorsze, czyli gołębiom udało się napaskudzić na naszym balkonie, a może nawet odchować kolejne pokolenie, płytki, parapet, czy nawet ściana – zależnie, gdzie ulokowane było gniazdo – mogą znaleźć się w opłakanym stanie.

Odchody gołębi są trudne do wyczyszczenia, a także szkodliwe dla naszego zdrowia. To źródło bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Trzeba z tym zrobić porządek. Tu także przyda się ocet. Najpierw jednak załóż gumowe rękawiczki do sprzątania, a na nos i usta maseczkę i zeskrob na sucho tyle, ile jesteś w stanie.

Gdy zmieciesz większość odchodów, resztę polej octem i wyszoruj ostrą szczotką. Ocet działa odkażająco, poradzi sobie z patogenami, a plamy porządnie wyczyści. Na koniec znów wszystko spryskaj miksturą przeciw gołębiom.

Zobacz także:

Kobiety wybielają nim zęby i tłumią głód. Lekarze łapią się za głowę

Za suszenie prania na balkonie można dostać mandat. Sypią się kary

"Jak można żyć w takim stanie?!" Pokazał zdewastowane mieszkanie po lokatorach

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?