Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Urodzeni tego dnia to szczęściarze i pechowcy. Świętują tylko raz na 4 lata
Beata Łajca
Beata Łajca 26.02.2024 15:14

Urodzeni tego dnia to szczęściarze i pechowcy. Świętują tylko raz na 4 lata

tort
fot. Pexels

Trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby przyjść na świat 29 lutego. Podobno te osoby wyróżniają się wyjątkowymi cechami. Ale oprócz szczęścia, dzieci urodzone tego dnia, mają też sporo kłopotów. Czy mogą obchodzić urodziny tylko co cztery lata?

2024 to rok przestępny, dlatego tym razem luty ma 29 dni. Tego dnia dzieci przyjdą na świat tak samo, jak każdego innego, ale ich data urodzin będzie bardzo wyjątkowa i trochę problematyczna. O latach przestępnych mówi się też, że są nieszczęśliwe.

Urodziny co cztery lata

Osoby urodzone 29 lutego to szczęściarze i pechowcy jednocześnie. Jak wyprawić roczek dziecku, które przyjdzie na świat 29.02.2024, skoro w lutym 2025 w ogóle tej daty nie będzie?

Według polskiego prawa, w roku zwykłym, wszystkie terminy przypadające na 29 lutego, obowiązują dzień wcześniej. Więc dzieci urodzone ostatniego dnia lutego w roku przestępnym, powinny świętować urodziny 28 lutego w roku zwykłym. W praktyce jest jednak trochę inaczej, bo nie ma prawa, które mówi, kiedy możemy świętować swoje urodziny.

Wiele osób urodzonych 29 lutego wzbrania się przed przyjmowaniem życzeń 28.02, ponieważ uważają, że starsi o rok będą dopiero kolejnego dnia. Oni świętują 01 marca i nikt im tego zabronić nie może.

Beata - 2024-02-26T142839.237.jpg
fot. Portal Parentingowy

Urodzeni 29 lutego

Urodzeni 29 lutego przyznają, że kiedy raz na cztery lata mają okazję świętować prawdziwą datą swoich urodzin, to wyprawiają huczne przyjęcia. 

Sławne osoby urodzone 29 lutego to m.in.: 

  • reżyser Krzysztof Łukaszewicz,
  • piłkarka ręczna Agata Wypych,
  • aktorka Olga Bołądź,
  • Miss Polonia Barbara Tatara.

Jacy są urodzeni 29 lutego? Podobno są wiecznie młodzi, spokojni i zrównoważeni. Potrafią dostrzegać rzeczy, których inni nie widzą. Odznaczają się wyjątkową fantazją, życzliwością i żelaznymi zasadami. To przysparza im szerokiego grona przyjaciół.

Z drugiej strony urodzeni 29 lutego lubią samotność. Mają wiele pasji, więc nigdy się nie nudzą. Często interesuje ich wszystko, co tajemnicze i magiczne. Wyróżniają się silną intuicją, a na co dzień myślą analitycznie i rzeczowo.  

Skąd to całe zamieszanie

Dodatkowy dzień na koniec lutego, występujący raz na cztery lata, wprowadził Juliusz Cezar w 45 r. p.n.e. Dlatego kalendarz uwzględniający tę zmianę nosi nazwę juliańskiego. Ale Cezar nie był pierwszy, bo konieczność wprowadzenia roku przestępnego zauważyli już starożytni Egipcjanie.

Wynikało to z różnic między rokiem kalendarzowym, rzeczywistym czasem, w którym Ziemia okrąża Słońce. Rok zwrotnikowy ma 365,2425 dnia, a w obliczeniach zaokrąglano go do 365,25.

Z biegiem lat dawało to coraz większe różnice. W XVI wieku przesilenie zimowe przesunęło się o prawie dwa tygodnie. Co cztery lata dodajemy jedną dobę, aby rok kalendarzowy wyrównał się z rokiem zwrotnikowym. Nie jest to jednak tak kłopotliwe jak zmiana czasu, z którą nadal musimy się mierzyć dwa razy do roku.

Lata przestępne są pechowe

O latach przestępnych krążą niepokojące opowieści. Wiele katastrof działo się właśnie w roku przestępnym, dlatego wiele osób wierzy, że te daty są nieszczęśliwe.

W roku przestępnym zatoną Titanic, rozpętała się hiszpańska wojna domowa oraz wybuchł konflikt między Iranem i Irakiem. W latach przestępnych dokonano głośnych zabójstw. Zginął Gandhi (1948), Kennedy i Luther King (1968), a także John Lennon (1980).

Nie wiem, czy rok przestępny jest obciążony jakąś klątwą, ale na pewno osoby urodzone 29 lutego są wyjątkowe. Może powiedzenie, że są wiecznie młodzi, wynika właśnie z tego, że ich prawdziwe urodziny wypadają tylko raz na cztery lata.

Zobacz także:

W lutym urodzisz... indywidualistę. Te dzieci nie znoszą presji

Oto pierwsze dziecko urodzone w Polsce w 2024 roku! Jakie imię mu wybrano?

Tak wychowasz dziecko odporne na krytykę. 5 zasad dla rodziców