Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Imię dla rolnika. Jeśli nazwiesz tak syna, babcia będzie łapać się za głowę
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 02.04.2024 09:42

Imię dla rolnika. Jeśli nazwiesz tak syna, babcia będzie łapać się za głowę

chłopiec
Fot. Freepik

Wybierając imię dla syna, zwykle chcemy, aby brzmiało mocno, było międzynarodowe. Chłopiec ma kojarzyć się z kimś stanowczym i silnym. Sięgamy po inspirację wśród królów, piłkarzy. Czasem, szczególnie młode mamy w romantycznym porywie serca szukają imienia w poezji. Polacy coraz bardziej odchodzą od imion, od których jeszcze dwie dekady temu roiło się w szkołach.

Obecni 30-, 40-latkowie nie mają więc sobie równych, bo Pawłów, Marcinów, Michałów, Łukaszów  i Adamów ubywa z każdym rokiem. A szkoda, bo te imiona także mają piękne znaczenie i są ponadczasowe. Jedno z nich oznacza łączyć się lub też... ziemia. Przez to drugie znaczenie uznano to imię za odpowiednie dla rolnika, a to praca ciężka i niedoceniana. Rodzice przez lata unikali nazywania tak synów.

Adam znaczenie imienia "dla rolnika"

Zgodnie z tym, co mówi Biblia, Adam był pierwszym stworzonym przez Boga człowiekiem. Jego korzeni można doszukiwać się w wielu językach. I tak z sumeryjskiego ada-mu oznacza mój ojciec. Z akadyjskiego ad-mu - zbudowany, zrodzony. W arabskim adama oznacza łączyć się. Z hebrajskiego adamah to ziemia, rola i to właśnie ta ostatnia geneza jest najbardziej prawdopodobna. 

Uznaje się, że człowiek noszący to imię powstał z ziemi i z nią jest związany. Mówiono, że to imię dla rolnika, człowieka ziemi, kogoś, kto ciężko pracuje. W Polsce znane było w różnych formach już od XII wieku, jednak wtedy też raczej nadawano je niechętnie, bo zwykle nazywano nim chłopców z nieprawego łoża lub tych, którzy mając wątłe zdrowie byli niejako skazani na kontakt z ziemią - w mogile. 

Kopia – Marta L - 2024-04-02T082438.964.png
Fot. Pixabay/NestoR019

Charakter mężczyzny noszącego imię Adam

Adam już od najmłodszych lat pokazuje swoją niezależność i żelazny charakter. Ten człowiek jest silny, pracowity i zupełnie niepodatny na złe wpływy otoczenia. Adam wyrasta na osobę godną zaufania, taką, na której zawsze można polegać. Jest jak skała,  której go stworzono. Zwykle od małego wie, czego oczekuje od życia i konsekwentnie do tego dąży. 

Na Adamie można polegać. Jest niezwykle słowny i konsekwentny w dążeniu do swoich celów. Jest wspaniałym przyjacielem - wiernym i oddanym. Za swoich da się pokroić. Podobnie zresztą jest z rodziną. Jego partnerka nie ma powodów do obaw, jak Adam obieca wierność - można na nim polegać. Jeśli obieca wygodne życie, będzie ciężko pracować, by je zapewnić. Swoje dzieci kocha jak szalony. Wybacza im wiele, ale te wiele je uczy. Jest opiekuńczy, wyrozumiały i nawet gdy potomstwo wyrośnie, może na niego liczyć. 

Adam edukacja i życie zawodowe

Dość szybko mężczyzna noszący to imię odnajduje pasję, która staje się potem jego zawodem. Niezależnie od tego, jaką drogę zawodową wybierze, będzie dążył do perfekcji. Nie musi mieć wrodzonego talentu, jest bardzo pracowity i ambitny, gdy postawi sobie cel, osiągnie go, to tylko kwestia czasu. W połączeniu z innymi cechami charakteru ceni to z niego bardzo wartościowego pracownika.

Adam lubi i zwykle zajmuje wysokie stanowiska. Jego pracowitość stawiana jest za przykład i rzuca się w oczy, a to prosta droga do bycia docenianym uczniem, ulubionym studentem surowego wykładowcy, a potem zaufanym człowiekiem prezesa. Adam otacza się światem, który sam sobie wymyślił, jako idealny, a właściwie staje na rzęsach, by taką rzeczywistość kreować. Zwykle jest więc szczęśliwy. Z porażek wyciąga wnioski i nie popełnia dwa razy tych samych błędów.

Adam ma bywa nieprzewidywalny

Człowiek o tym imieniu nie jest bez skazy. Bywa uparty i nieustępliwy, trudno go przekonać do zmiany zdania. Jeśli ktoś staje mu na drodze do osiągnięcia celu, który sobie wyznaczy, usunie przeszkodę wszelkimi środkami. Adam doskonale odnajduje się w zawodach związanych z ziemią. Może być rolnikiem, ogrodnikiem, rolnikiem, ale też architektem czy... deweloperem. Ma rękę do roślin.

Najpopularniejsze imieniny Adama przypadają oczywiście w wigilię Bożego Narodzenia. Może jednak świętować także: 6 kwietnia, 16 maja, 12 czerwca, 9 września i 12 grudnia.

Zdrobnienia: Adaś, Adulek, Adamek, Adamko, Adasiek.

Zobacz także:

Muniek Staszczyk został dziadkiem. Zamieścił zabawny wpis

To wyjątkowe imię dla chłopca, którym Kaczyński nazwał swojego kota. Nazwano tak 886 dzieci

Kapryśna kłamczucha. Nic dziwnego, że dziewczynek o tym imieniu jest coraz mniej

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!