Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? Psycholog wskazuje na konkretne cechy
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 15.05.2024 12:26

Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? Psycholog wskazuje na konkretne cechy

Sonia Zięba-Domańska
Fot. Screenshot Pacjenci.pl

Skąd wiadomo, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Czy rodzic, który czuje, że "coś jest na rzeczy" powinien reagować, czy czekać, a przedszkole zwróci uwagę? O to, jakie są pierwsze objawy spektrum autyzmu u dziecka, redakcja portalu Pacjenci.pl zapytała psycholożkę Sonię Ziembę-Domańską. Prywatnie mamę 10-letniej Liwii, u której zdiagnozowano autyzm.

Ekspertka opowiedziała o tym, czym wyróżniała się na tle rówieśników jej córka, jeszcze nim poszła do przedszkola. Z materiału dowiadujemy się także, na co zwrócić uwagę u chłopców, a na co u dziewczynek. Wyjaśniła, z czego wynika trudność w diagnozowaniu płci pięknej, a także jak przebiega cały proces. 

Jak diagnozuje się dziecko w spektrum autyzmu

Autyzm nie bez powodu jest określany mianem spektrum. To forma innego postrzegania świata, NIE CHOROBA. Jednak dziecko, które jest w spektrum, jest niepowtarzalne, są takie, które są "muśnięte" zespołem Aspergera i są takie, które pozornie nie nawiązują żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie mówią, choć nie ma medycznych przeszkód, mają stereotypie (powtarzalne ruchy, które je uspokajają), echolalie (wydają z siebie niepokojące dźwięki) i takie "pośrodku". 

- Wszyscy mówili, że Liwia jest energiczna tak jak ja, że to geny, ale nie dawało mi to spokoju. Zawsze radzę innym rodzicom - podążaj za intuicją. Ja tak zrobiłam i niewiele ponad rok temu zdiagnozowaliśmy córkę - wspomina Sonia Ziemba-Domańska, która przyznaje, że "papier" pozwolił jej udowodnić innym, że jej córka nie jest "niegrzeczna", że nie nad każdym swoim zachowaniem może zapanować. 

Ekspertka zwraca uwagę, że u osób w spektrum autyzmu niektóre procesy rozwojowe i neurologiczne przebiegają zupełnie inaczej niż u osób neurotypowych. - Spektrum nie powoduje, że nasze dziecko jest wybrakowane, to jest zupełnie inny sposób funkcjonowania układu nerwowego - zauważa psycholog. Podkreśla, że diagnoza zawsze powinna być poprzedzona uważną obserwacją rodzica.

Sonia Zięba-Domańska
Fot. Screenshot Pacjenci.pl

Jakie cechy u dziecka wskazują na autyzm?

Diagnozowanie dziewczynki jest znacznie trudniejsze, bo ze względu na różnice biologiczne, one lepiej niż chłopcy kamuflują swoje deficyty społeczne. Psycholog mówi, że dziewczynki dobrze się maskują, kalkując zachowania rówieśników w czasie zabawy. To właśnie takie naśladownictwo powinno zwrócić uwagę rodziców. Psycholog zauważa, że takie dziewczynki bardzo często bawią się w sposób przesadny w naśladowanie zwierząt. Zwykle są to koty lub konie.

Uwagę powinno zwrócić szczególne unikanie przytulania, albo przeciwnie, rzucanie się na rodzica, lgnięcie do niego. Psycholog zwraca uwagę także na to, że te dzieci często nie lubią myć głowy, bo mają nadwrażliwą skórę. Bardzo ważnym sygnałem jest to wybiórczość pokarmowa. Bardzo często dzieci mają szczegółową wiedzę na temat, który je interesuje, encyklopedyczną wręcz. 

W przypadku dziewczynek spektrum autyzmu często współwystępuje z ADHD, niekoniecznie w charakterze nadpobudliwości, przeciwnie, te dzieci mogą być wyjątkowo spokojne. - Zdarza się, że obserwujemy takie "mikrozawieszanie", dzieci wyłączają się, żeby ograniczyć ilość bodźców - wyjaśnia ekspert. 

Cechy charakterystyczne dziecka z autyzmem

Ekspert podkreśla, że czerwona lampka powinna zapalić się, jeśli dziecko ma bardzo buntownicze usposobienie, kiedy coś idzie nie po jego myśli, łatwo zaczyna płakać. Te dzieci chcą zawsze wszystko pierwsze: chcą pierwsze rzucać kostką do gry, pierwsze wziąć lody z zamrażarki, mocno widać ich potrzebę bycia zauważonym. 

Dziecko w spektrum fizycznie nie jest w stanie przełamać swojej bariery wstydu, np. kiedy zachęcamy je, aby na placu zabaw nawiązała relację z rówieśnikiem. Sonia Zięba-Domańska zwraca uwagę, że rodzice często próbują "złamać dziecko", bo wydaje im się, że tak mu pomogą, jeśli raz je zmuszą, to kolejnym razem będzie łatwiej. A to tylko komplikuje sprawę, bo dziecko dodatkowo czuje się nieakceptowane i bardziej się w sobie zamyka. 

Koniecznie posłuchajcie całej rozmowy, ona zmieni wasze postrzeganie spektrum autyzmu o 180 stopni. 

Zobacz także:

Przestałam mówić "zaraz" do mojego dziecka. Ta metoda jest 100 razy lepsza

Moje dziecko zrobiło dziurę w drzwiach. Teraz przedszkole żąda ode mnie pieniędzy. Czy ma do tego prawo?

Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz ambitne dziecko