Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Ten upał jest niebezpieczny. Meteorolog: Nawet noc nie przyniesie wytchnienia
Beata Łajca
Beata Łajca 15.05.2024 10:06

Ten upał jest niebezpieczny. Meteorolog: Nawet noc nie przyniesie wytchnienia

upał w mieście
fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Wszystko wskazuje na to, że musimy przygotować się na ekstremalnie gorące lato. A upały w tym roku dadzą nam się we znaki dużo wcześniej. Termometry pokażą 36 stopni już w czerwcu.

Instytut Meteorologii ostrzega, że takie temperatury są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. A na gorących dniach się nie skończy. Wytchnienia nie przyniosą także noce, a upały będą przynosiły gwałtowne burze, a nawet trąby powietrzne.

36 stopni już w czerwcu

Poprzednie lato było dla nas dość łaskawe. W tym roku będzie jednak inaczej. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski ostrzega. Prognozy długoterminowe na lato 2024 są niepokojące.

Lato 2024 roku może być ekstremalnie gorące.

Temperatury w okolicach 36 stopni pojawią się już w czerwcu. Najbardziej narażone na wysokie temperatury są zachodnie województwa. A gorące dni to nie koniec.

termometr
fot. Freepik

Przed nami trudne noce

Oprócz morderczych upałów w dzień czekają nas także trudne do zniesienia noce. Jeszcze w czerwcu mogą pojawić się tzw. noce tropikalne, podczas których temperatura nie spada poniżej 20 stopni. A to będzie druzgocące dla naszego samopoczucia. Ekspert wyjaśnia:

To może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się.

Możliwe trąby powietrzne

Do tego, że upały łączą się z burzami, jesteśmy już przyzwyczajeni. Ale IMGW ostrzega, że w tym roku skala zjawisk może przerosnąć nasze oczekiwania. Powinniśmy przygotować się na opady gradu, a nawet trąby powietrzne. Grzegorz Walijewski wyjaśnia:

Widzimy to, co się dzieje na świecie, czyli bardzo nagrzana atmosfera, bardzo ciepły ocean — szczególnie Atlantycki — on sprowadza do Europy i Polski bardzo dynamiczne masy powietrza: ciepłe, ale jednocześnie bardzo wilgotne. One są paliwem dla tych niebezpiecznych burz (…)

Fale upałów także w lipcu i sierpniu

Długoterminowe prognozy pokazują, że fale upałów trwające nawet dłużej niż 4 dni, pojawią się także w lipcu i sierpniu. Rzecznik IMiGW ostrzega: „(…) tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia

Prognozy długoterminowe bywają niedokładne, pogodę trzeba będzie śledzić na bieżąco. Ale nie ma co się łudzić, że upały Polskę ominą. Klimatolodzy są przekonani, że rok 2024 będzie najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych.

Zobacz także:

Zimna Zośka 2024 da się we znaki ogrodnikom. Prognozy nie są optymistyczne

Polskie morze w sezonie bez tłumów. Tutaj są rajskie plaże, spokój i tanie noclegi

Kolonie dla dzieci w cenie luksusowych wakacji we Włoszech. Tak drogo nie było od dawna