Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Już jutro egzamin ósmoklasisty. Tych rzeczy nie możesz zapomnieć
Marta Uler
Marta Uler 13.05.2024 10:00

Już jutro egzamin ósmoklasisty. Tych rzeczy nie możesz zapomnieć

dziewczynka z butelką
Fot. East News/KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE

Już jutro zaczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszy test, tradycyjnie, sprawdzi wiedzę z języka polskiego. Uczniowie klas ósmych zasiądą do niego punktualnie o godz. 9:00. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a ponadto kluczowy, jeśli chodzi o wybór szkoły średniej. 

Kto się dobrze przygotował, nie musi się obawiać o wynik, te najbliższe dni będą dla niego tylko formalnością. Jest jednak coś innego, na czym warto się teraz skoncentrować.

Egzamin ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty 2024 rozpocznie się we wtorek, 14 maja, punktualnie o godzinie 9:00. Jako pierwszy, uczniowie będą musieli rozwiązać test z języka polskiego. Przypominamy, że egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, to warunek ukończenia szkoły podstawowej. 

Choć nie można go nie zdać, istotne jest, by zdobyć jak najwyższy wynik, bo to od niego, a także od punktów uzyskanych ze świadectwa, zależeć będą szanse na dostanie się do wymarzonej przez dziecko szkoły średniej. 

Dziś nie ma sensu już się uczyć. Kto się przygotowywał przez ostatnie miesiące, ten dzień powinien przeznaczyć na relaks. Warto się przewietrzyć, pójść na spacer, zrobić coś przyjemnego. Pomyśleć można jedynie o wyprasowaniu stroju oraz przyborach, które należy zabrać na egzamin. 

Co trzeba zabrać na egzamin ósmoklasisty?

By jutro rano gorączkowo nie przeszukiwać całego mieszkania, warto już dziś przygotować sobie to, co bezwzględnie trzeba ze sobą mieć na egzaminie ósmoklasisty. Chodzi o:

  • czarny długopis – polecamy kupić nowy (a najlepiej dwa) na tę okoliczność, żeby nagle nie okazało się, że się wypisał,
  • legitymację szkolną.

Kolejnego dnia, na egzaminie z matematyki, potrzebna jeszcze będzie linijka. Ołówek jest zabroniony, więc wszelkie konstrukcje uczeń musi wykonywać przy pomocy długopisu.

Co jeszcze można zabrać ze sobą na salę egzaminacyjną? W niektórych szkołach dopuszczalna jest mała butelka wody i chusteczki higieniczne, jednak w większości, artykuły te są po prostu ogólnodostępne w salach. 

Na egzaminie ósmoklasisty nie można mieć ze sobą: telefonu komórkowego, zegarka, ani kalkulatora. 

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego?

Egzamin z języka polskiego będzie miał dwie części. Pierwsza to zadania odnoszące się do podanych fragmentów tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (np. naukowego, popularnonaukowego, publicystycznego). Uczniowie napiszą również krótszą wypowiedź pisemną.

Druga część to dłuższa wypowiedź pisemna. Zdający mają do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (opowiadanie), a drugie – odtwórczym (rozprawka).

Egzamin ósmoklasisty 2024 – terminy

  • Egzamin z języka polskiego zacznie się 14 maja o godz. 9:00 i potrwa 120 minut. 
  • Egzamin z matematyki – 15 maja o godz. 9:00 i potrwa 100 minut.
  • Egzamin z języka obcego nowożytnego – 16 maja o godz. 9:00 i potrwa 90 minut.

Dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w tych dniach, przewidziano termin dodatkowy – 10-12 czerwca. 

Zobacz także:

Likwidują egzamin ósmoklasisty, a co z maturami? Wiemy, jakie zmiany wprowadzą

Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno

Tylko ona dotrwała do końca matury. Opowiedziała, co się działo w sali, gdy wszyscy wyszli

Inwazja nowego gatunku kleszczy. Są trzy razy większe od tych, które znamy
wędrowny kleszcz afrykański
Kleszcza nie da się porównać z żadnym innym stworzeniem. Są małe i potrafią zniszczyć życie. Dosłownie. Borelioza, którą przenoszą, to nie przelewki. Tym bardziej niepokoi, że w Europie pojawił się nowy gatunek: afrykański kleszcz wędrowny. Mówi się, że można je spotkać w Niemczech. Niestety, w Polsce też już są, na Mazowszu przyniósł takiego mój pies.Afrykański kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum) jest większy od tego, który występuje u nas od dawna, ale też znacznie bardziej niebezpieczny. Pajęczak przenosi egzotyczne choroby. Skąd wzięły się w naszym rejonie, gdzie występują i jak je rozpoznać?
Czytaj dalej
Duński system wychowania chwalony jest na całym świecie. Jakie ma zasady?
szczęśliwe dzieci
szczęśliwe dzieci
Dania bije wszystkie rekordy w rankingach szczęścia. Wygląda na to, że właśnie tutaj od wielu lat żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. Duński system wychowania na w tym ogromne znaczenie, bo dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, jakimi dorosłymi się stajemy. W końcu czym skorupka za młodu…Duńczycy wychowują swoje dzieci w poszanowaniu do ich emocji i indywidualności. Doceniają wartość swobodnej zabawy i spędzają razem dużo czasu. Mają nawet na to swoje specjalne określenie. To hygge, czyli w dosłownym tłumaczeniu "miło pobyć razem". Co jeszcze sprawia, że duńskie dzieci wyrastają na tak szczęśliwych dorosłych?
Czytaj dalej