Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Tylko ona dotrwała do końca matury. Opowiedziała, co się działo w sali, gdy wszyscy wyszli
Marta Uler
Marta Uler 08.05.2024 10:51

Tylko ona dotrwała do końca matury. Opowiedziała, co się działo w sali, gdy wszyscy wyszli

maturzystka
Fot. East News/TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników mają za sobą już pierwszy egzamin. Z tego, co można przeczytać na licznych forach, nie był zbyt trudny. Mało kto czuł potrzebę wytrwania w sali do końca przepisowego czasu. 

"Pusto zaczęło się robić po trzech godzinach od rozpoczęcia matury” – mówi maturzystka z XXVIII LO w Warszawie. Pisała do samego końca. 

Matura 2024 – język polski zaskoczył

Trwają matury. Dziś absolwenci liceów ogólnokształcących i techników zdają egzamin z matematyki. A jak wrażenia po wczorajszej maturze z polskiego? "Szczerze mówiąc, myślałam, że będzie trudniej. Byłam bardzo zestresowana, jak weszłam do sali, ale okazało się, że wszystko dobrze poszło. 

Bardzo się ucieszyłam, że był temat buntu, bo to dość popularny motyw, który występuje w większości lektur. Odwołałam się do legend o św. Aleksym i do Antygony, które reprezentuje bunt wobec praw ludzkich” – powiedziała Julia Dec z klasy 4 C z I LO w Krakowie, cytowana przez Gazetę Krakowską.

W internecie znaleźć można mnóstwo podobnych opinii, z których wynika, że matura z języka polskiego nie była zbyt trudna. Internauci piszą:

  • "prostszych się chyba nie dało dać”,
  • "banalne!”,
  • "wymarzone tematy”,
  • "to wygląda jak egzamin ósmoklasisty, a nie matura”.

Wychodzili z sal przed czasem

Na egzamin w formule 2023 było przeznaczone 240 minut. Na ten w formule 2015 – 170. Ale mało kto wytrwał do końca w sali. Maturzyści szybko uwijali się z zadaniami i wychodzili. Zula Zglinicka z XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego w Warszawie, jako jedyna w swojej szkole, pisała do samego końca. W rozmowie z Wirtualną Polską opowiedziała, co działo się w sali, kiedy została sama z komisją:

“Pusto zaczęło się robić po około trzech godzinach od rozpoczęcia matury. Ostatnie 15 minut siedziałam tylko z nauczycielami. Na sali panowała kompletna cisza – mówi. ”Trochę był stres, jak nauczyciele zaczęli zbierać arkusze, ale za chwilę skupiłam się na swojej pracy. Zostałam do ostatniej minuty i napisałam najdłuższą rozprawkę w moim życiu. Na siedem stron. Myślę, że dobrze mi poszło” – dodaje.

Matura 2024 - jak pójdzie matematyka?

W liceum Zuli podczas egzaminu z języka polskiego panowała bardzo miła atmosfera. Już na samym początku nauczyciele starali się rozbroić maturzystów, by nieco odpuściło im napięcie. "Po moich kolegach i koleżankach nie widziałem stresu” – powiedział inny uczeń warszawskiego LO, Kacper Skawęski.

"Wszyscy się śmiali, zanim zostały rozdane arkusze. Mam nadzieję, że matematyka też nie będzie stresująca” – dodała Zula. Trzymamy kciuki, by maturzystom poszło im jak najlepiej. I żeby byli tak zadowoleni, jak wczoraj, podczas matury z języka polskiego. 

Zobacz także:

Jest już pierwsza unieważniona matura. Decyzja szefa CKE

5 godzin egzaminu i ustna matematyka. Matura w PRL była trudniejsza i znaczyła dużo więcej niż dzisiaj

Tego nie rób na maturze. Konsekwencje mogą być opłakane

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?