Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język polski zniknie z arkuszy

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język polski zniknie z arkuszy

dzieci idące na egzamin
Fot. East News/Wojciech Olkuśnik

Egzamin ósmoklasisty to najważniejsze wydarzenie w edukacji uczniów szkół podstawowych. Pierwszy tak ważny egzamin, od którego zależy, gdzie dalej będą się uczyć.

W czasie egzaminu sprawdzana jest wiedza z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Wiele wskazuje, że w przyszłym roku szkolnym duża część uczniów nie będzie musiała zdawać polskiego.

Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego

Egzamin ósmoklasisty muszą zdawać wszyscy uczniowie, którzy kończą właśnie podstawówkę (poza olimpijczykami, którzy są z niego zwolnieni). Wszystkich obowiązują trzy części egzaminu — język polski, matematyka i nowożytny język obcy do wyboru.

Jednak to ma się zmienić od września 2024 roku. Część uczniów nie będzie musiała zdawać języka polskiego. Chodzi o dzieci obywateli Ukrainy. Zmiany w egzaminie ma wprowadzić nowelizacja Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jej projekt zakłada, że dzieci, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku, nie muszą podchodzić do testu.

Wszystko dlatego, że większość z nich miała za mało czasu, by opanować język polski na tyle, by poradzić sobie z zadaniami. Jednak nadal obowiązuje ich egzamin z matematyki i języka obcego. Chętni będą mogli zdawać też polski.

Kasia - 2024-04-18T142328.506.jpg
Fot. Freepik

Inny sposób przeliczania punktów w rekrutacji

Wyniki z egzaminu ósmoklasisty są kluczowe w rekrutacji do szkoły średniej. Uczniowie, którzy nie przystąpią do testu, będą mieli inne zasady przeliczania punktów. Zamiast wyniku z testu będzie brana pod uwagę ocena z języka polskiego na koniec ósmej klasy.

Ten sposób jest wykorzystywany już w przypadku uczniów, którzy są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty na przykład z powodu stanu zdrowia. Każda ocena ma przypisane punkty:

  • ocena celująca - 35 punktów,
  • ocena bardzo dobra - 30 punktów,
  • ocena dobra - 25 punktów,
  • ocena dostateczna - 15 punktów.

Egzamin ósmoklasisty już się zbliża

W tym roku jeszcze wszyscy uczniowie muszą zdawać wszystkie części egzaminów. Ten gorący dla ósmoklasistów okres już się zbliża. Egzaminy będą trwały trzy dni:

  • 14 maja — język polski,
  • 15 maja — matematyka,
  • 16 maja — język obcy nowożytny.

Uczniowie, którzy z ważnych powodów lub ze względu na stan zdrowia nie będą mogli uczestniczyć w egzaminach, mogą do nich podejść w terminie dodatkowym 10-12 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 r.

Zobacz także:

Nie spełnisz tego warunku, odbiorą ci 800+. Rodzice mogą zacząć się martwić

Koniec lekcji od 7.00! W szkołach szykują się wielkie zmiany

Zapytaliśmy was o powrót dyscypliny w szkołach. Tak mocnych odpowiedzi się nie spodziewałyśmy