Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Już za kilka dni o tej porze, będzie po wszystkim. Nauczyciele powinni przygotować się na najgorsze
Marta Uler
Marta Uler 25.05.2024 09:06

Już za kilka dni o tej porze, będzie po wszystkim. Nauczyciele powinni przygotować się na najgorsze

korytarz szkolny
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Po wakacjach w szkołach szykuje się wiele zmian. Uczniowie powinni odczuć pozytywne skutki odchudzonej podstawy programowej, redukcji prac domowych, inaczej też będą organizowane lekcje religii. Zmiany czekają nie tylko uczniów, ale i nauczycieli.

Ci, którzy do tej pory uczyli przedmiotu Historia i Teraźniejszość, nie mają, jak na razie, powodów do radości. Likwidacja tego przedmiotu oznaczać dla nich może utratę pracy. Może, ale nie musi. Rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej kwestii. 

Zmiany w polskiej szkole

Redukcja prac domowych weszła w życie już w tym roku szkolnym. Uczniowie, przeciążeni nauką, przeładowanym programem, na pewno odczuli pozytywne skutki tego obrotu spraw. Choć wciąż muszą czytać w domu lektury i wykonywać pewne projekty, zdjęto im z barków ogrom dodatkowej pracy.

Po wakacjach w polskiej szkole dalszy ciąg zmian. Na odchudzoną podstawę programową wszyscy czekają z niecierpliwością, bo nie da się ukryć, że ilość wiedzy, jaką czasem muszą opanować uczniowie, bywa przytłaczająca. Weźmy choćby taką chemię, która pojawia się w siódmej klasie podstawówki, a podręcznik do niej wygląda tak, jakby ktoś chciał tam zmieścić wszystko i w każdym szczególe, co wiemy o tej dziedzinie nauki od zarania dziejów.

Religia w nowej odsłonie, koniec z HiTem

Od przyszłego roku ocena z religii, jako przedmiotu nadobowiązkowego, nie będzie już wliczała się do średniej. Inaczej też będzie wyglądała organizacja tych lekcji, będą np. prowadzone w grupach łączonych. No i, nie będą musiały być dwie, ale tylko jedna godzina w tygodniu przeznaczona na katechezę.

"Mam głębokie przekonanie, że duża część społeczności szkolnych zdecyduje, że to będzie jedna godzina w tygodniu i taką decyzję też będziemy szanować” – powiedziała w Radiu Lublin wiceminister edukacji Joanna Mucha zastrzegając, że powinno to zależeć od społeczności szkolnej. 

Kolejną, niezwykle istotną zmianą, będzie likwidacja Historii i Teraźniejszości w pierwszych klasach szkół średnich (drugie, które zaczęły już uczyć się Hit, dokończą kurs). Ma go zastąpić inny przedmiot, jednak dopiero od września 2025. A to oznacza, że w najbliższym roku szkolnym uczniowie będą mieli o 2 godziny tygodniowo mniej lekcji. Nauczyciele także. 

Nauczyciele stracą pensum?

Likwidacja HiT-u i oczekiwanie na nowy przedmiot wiąże się z tym, że nawet 10 tys. nauczycieli będzie miało mniej pracy niż do tej pory. Co za tym idzie, część z nich nie będzie mogła wyrobić pełnego etatu, i będzie musiała uzupełniać go, prowadząc inne przedmioty lub pracując w innych szkołach, albo obniżyć liczbę nadgodzin, jak podaje serwis Portal Samorządowy.

Dla niektórych nauczycieli będzie to nawet oznaczało konieczność poszukania innej pracy. Co ciekawe jednak, właściwie nie wiadomo, czy rzeczywiście tak będzie. Jak się okazuje, to, że wciąż się mówi o likwidacji HiT-u, jeszcze o niczym nie świadczy. Nie zapadły dla tych deklaracji wiążące decyzje.

Decyzja zapadnie lada moment

Wciąż nie ma oficjalnego rozporządzenia na temat usunięcia z planów lekcji HiT-u. Ten przedmiot wciąż figuruje w “rozkładzie jazdy” klas I szkół ponadpodstawowych. "Resort stwierdził jedynie, że będzie chciał nowy przedmiot wprowadzić. No i z tego, co mi wiadomo, powołał specjalny zespół do opracowania podstawy programowej do edukacji obywatelskiej, która ma wejść za rok” – powiedziała Urszula Woźniak, wiceprezeska Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w portalsamorzadowy.pl.

To rozporządzanie musi wejść do końca maja. Do tego czasu dyrektorzy szkół będą musieli wręczyć ewentualne wypowiedzenia nauczycielom, którzy mieliby stracą pracę, bo muszą to zrobić z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia – tak wynika z Karty Nauczyciela. Jeśli tego nie zrobią, będą zobowiązani znaleźć dla tych nauczycieli jakąś pracę. 

Zobacz także:

Całkiem inna szkoła po wakacjach. Oto, co szykuje uczniom MEN

Ani pracy, ani edukacji. Nowe pokolenie wchodzi w dorosłość

Tym razem Nowacka przesadziła. Nie wszyscy mieszkają w bogatej “warszafce”