Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > To ostatni taki rok. Ta ocena już nie będzie wpisywana na świadectwie
Marta Uler
Marta Uler 07.05.2024 07:59

To ostatni taki rok. Ta ocena już nie będzie wpisywana na świadectwie

świadectwo szkolne
Fot. Portal Parentingowy/Marta Lewandowska

Nadchodzą jednak wielkie zmiany. Już w przyszłym roku szkolnym inne zasady będą obowiązywać podczas wyliczania średniej na świadectwie. 

Na lekcje religii uczęszcza z roku na rok coraz mniej dzieci. Spośród tych, które chodzą, tylko część faktycznie pragnie uczyć się katechezy. Inne chcą w ten sposób jedynie podnieść sobie średnią ocen na koniec roku. 

Ocena z religii ma wpływ na średnią na świadectwie

Z roku na rok obserwujemy coraz większy spadek, jeśli chodzi o udział uczniów w lekcjach katechezy. Najbardziej widoczne jest to w dużych miastach. Np. w Warszawie, jeśli chodzi o bieżący rok szkolny, spośród 271 tys. uczniów, na religię uczęszcza 42 proc. dzieci i nastolatków. W poprzednim roku było to 45 procent. Najwięcej rezygnacji z katechezy odnotowują podstawówki. W porównaniu z zeszłym rokiem szkolnym to obecnie 7 tysięcy uczniów mniej, jak podaje Fakt.

Co więcej, wielu uczniów, z tych, którzy uczęszczają na lekcje religii, wcale nie chodzi tam dlatego, że rzeczywiście chce się uczyć tego przedmiotu. Tu motywacją często jest średnia na świadectwie. Piątka, czy szósta z religii, może ładnie ją podwyższyć, a nawet zagwarantować "czerwony pasek”.

Fot. Pixabay

Ocena z religii – zmiany od przyszłego roku

To jednak ostatni raz, kiedy ocena z religii ma wpływ na średnią ocen na koniec roku. Wraz z nową władzą i licznymi zmianami, jakie zaczęto już wprowadzać w polskiej szkole, wchodzi ta, dotycząca katechezy. Jako że jest to przedmiot nieobowiązkowy, ocena z religii nie będzie już mogła mieć wpływu na średnią.

"W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" – zapisano w wykazie prac legislacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ocena z religii na świadectwie już ostatni raz

Na świadectwach, które już za niecałe dwa miesiące dostaną uczniowie, po raz ostatni zatem średnia będzie uwzględniać także ocenę z religii. By uzyskać tzw. czerwony pasek, a co za tym idzie, także wyróżnienie i nagrodę, trzeba będzie postarać się nieco bardziej. 

No, chyba, że obniżony zostanie próg. Dziś, na czerwony pasek wymagana jest średnia minimum 4,75 oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Wiadomo, że wielu uczniów stara się mieć jak najwyższe oceny z "łatwych” przedmiotów, jak właśnie religia, ale także np. plastyka, by zdobyć ten pasek. Czy po zmianach, takich jak ograniczenie prac domowych, czy odchudzenie podstawy programowej, przyjdzie czas i na ten ruch?

Zobacz także:

Szóstki mieli za nic, teraz obleciał ich strach. Będą błagać o religię

Brak szacunku dla nauczycieli religii jest PORAŻAJĄCY. Katecheta powinien wyrzucić ucznia za drzwi

Religia precz ze szkół! Tak uważa coraz więcej Polaków [SONDAŻ]

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?