Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Koniec ze sprawdzaniem ocen dziecka w internecie? Rodzice odcięci od informacji o postępach w nauce

Koniec ze sprawdzaniem ocen dziecka w internecie? Rodzice odcięci od informacji o postępach w nauce

dziewczynka w szkole
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Odkąd w szkołach zostały wprowadzone dzienniki elektroniczne, rodzice w każdej chwili mogą sprawdzić, jakie oceny ma ich dziecko. Z jednej strony wydaje się to bardzo wygodne, z drugiej jednak powoduje różne trudności.

Jedną z największych jest udostępnianie ocen rodzicom uczniów pełnoletnich. Zasady mogą ulec zmianie. Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nauczyciele mają obowiązek pokazywać prace

Dyskusja o tym, czy rodzice pełnoletnich uczniów mają prawo wglądu w ich oceny, trwa już od jakiegoś czasu. Jest ona związana z tym, że Ustawa o systemie oświaty nakłada na nauczycieli obowiązek przedstawiania rodzicom prac pisemnych ich dzieci.

Nie wszyscy dorośli uczniowie chcą jednak, by ich rodzice mieli wgląd w ich prace, klasówki, a nawet oceny. Stanowisko w tej sprawie zajął Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Swoje zdanie ma także Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kasia - 2024-04-22T111520.262.jpg
Fot. Freepik

Przekazywanie postępów w nauce rodzicom

MEN argumentuje, że nawet pełnoletni uczniowie ciągle są wychowywani przez swoich rodziców. Przekazywanie informacji o postępach w nauce ma być częścią procesu wychowawczego. Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich się z tym nie zgadza. Wysnuł do resortu edukacji prośbę o zmianę przepisów.

Chodzi głównie o wgląd do prac, egzaminów i informacje o wynikach. Chociaż RPO przyznaje, że zaangażowanie rodziców w sprawy szkolne to norma społeczna, pełnoletni uczniowie mogą sobie tego nie życzyć. Zgodnie z pomysłem Rzecznika powinni móc nie zgodzić się na przekazywanie informacji rodzicom

“Brak zgody może mieć związek z konfliktem z rodzicami, ograniczeniem praw rodzicielskich, zerwanymi relacjami lub decyzją ucznia o samodzielnym życiu” - można przeczytać na stronie bip.brpo.gov.pl.

Kolejna zmiana w polskiej szkole

To nie jest pierwsza sytuacja, kiedy ta kwestia zostaje podniesiona. W 2012 roku z tym samym postulatem do MEN wystąpił Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych. Wtedy to nie przyniosło efektu.

Teraz jednak zmiany przepisów mogą być realne. Portalsamorzadowy.pl poinformował, że Ministerstwo pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Mają wziąć pod uwagę także te postulaty. Być może to będzie kolejna z licznych zmian, które w najbliższym czasie czekają rodziców i uczniów w szkolnictwie.

Zobacz także:

W tym roku wakacje zaczną się wcześniej, niż zwykle. Twoje dziecko już skreśla dni w kalendarzu

Brak szacunku w szkole? Rodzice wzywają do przywrócenia dyscypliny

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język polski zniknie z arkuszy