Łapie je co drugie dziecko. Objawy zakażenia mogą być okropne
Powiększone węzły chłonne, zaburzenia widzenia, swędząca skóra, bóle mięśni, kaszel, wymioty lub zaparcia – o czym mogą świadczyć takie objawy? Trudno byłoby podać jedną przyczynę. Ale... jest coś, co łączy te wszystkie symptomy.
Przyczyna jest, krótko mówiąc, obrzydliwa. Chodzi o robaki. Trudno przyjąć to do wiadomości, ale tak – one mogą atakować i nas, i nasze dzieci. Zamieszkują w ludzkich trzewiach i doprowadzają do poważnych kłopotów. Trzeba z nimi walczyć.
Pasażerowie na gapę
Pasożyty dostają się do naszych organizmów przede wszystkim drogą pokarmową. W ogromnej większości przyczyną jest zjedzenie nieumytych porządnie owoców lub warzyw, sporadycznie można także zakazić się, jedząc surowe mięso. Niestety bywa też, że zarażają nas nasi pupile – psy i koty ( nie śpijmy ze zwierzętami , które wychodzą na dwór!).
W przedszkolach bardzo często pojawiają się informacje, że któreś z dzieci zachorowało na owsicę i warto, by rodzice innych przebadali swoje pociechy pod tym kątem. Ale robaki to nie tylko owsiki. Pasożytów jest ogromnie dużo, a każda choroba pasożytnicza daje, oczywiście, nieco inne objawy. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.
Jak objawia się robaczyca u dzieci
Dzieci zarażają się robakami najczęściej, ponieważ nie umieją jeszcze prawidłowo dbać o higienę, a ponadto przebywają w dużych skupiskach, blisko siebie, często piją nawzajem ze swoich kubeczków, liżą zabawki, itp. Mogą więc zapaść na takie choroby pasożytnicze jak:
-
owsica
(zakażenie owsikami) objawia się
silnym swędzeniem odbytu, zwłaszcza w nocy
. Chore dziecko jest także płaczliwe, niespokojne, albo przeciwnie – senne w ciągu dnia. Podczas snu czasem zgrzyta zębami (ale ten objaw może mieć też wiele innych przyczyn). Owsiki mają tę „zaletę”, że widać je gołym okiem. Są to małe białe „niteczki” wijące się w okolicy odbytu. Jeśli je zauważysz, nie zwlekaj ani chwili z wizytą u lekarza. Zaleci pyrantel, ewentualnie mebendazol lub albendazol.
-
glistnica
(zakażenie glistą ludzką) objawia się
kaszlem
, gorączką, dusznościami, bólem brzucha, utratą apetytu,
wymiotami, zaparciami
. Glistnicę leczy się takimi lekami, jak mebendazol, pyrantel, albendazol, a przy masowej inwazji – cytrynian piperazyny.
-
tasiemczyca
(zakażenie tasiemcem) to niezwykle rzadka choroba, ponieważ trudno jest się zarazić tasiemcem. Sprzyja temu picie brudnej wody, zanieczyszczonej odchodami chorych zwierząt, np. prosto z rzeki, lub zjedzenie surowego zakażonego mięsa. U chorego obserwuje się
bóle brzucha
,
napady kolki
, zaparcia, biegunki, wymioty, mdłości,
chudnięcie
, a w badaniach – niedokrwistość. Leczenie polega na podaniu prazykwantelu i niklozamidu, także albendazolu.
- lamblioza (zakażenie lmblią) – w przeciwieństwie do powyższych pasożytów, lamblie nie są widoczne gołym okiem i niestety, w przeważającej większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, np. poza przewlekłym, złym samopoczuciem . Trudno skojarzyć to z chorobą pasożytniczą. O wiele szybsza jest diagnostyka u osób, które doświadczają: biegunek, bólów brzucha, wzdęć , wymiotów, nudności, zgagi, duszności i gorączki. Wtedy można szybciej wdrożyć terapię, która polega na podaniu antybiotyków, takich jak: tinidazol, metronidazol lub nitazoksanidem.
Leczenie chorób pasożytniczych jest stosunkowo proste
Choć robaczyce to niewątpliwie wyjątkowo przykre choroby, zarówno ze względu na objawy, jak i samą świadomość, że w naszym lub naszego dziecka organizmie żyją robaki, na szczęście stosunkowo łatwo się je leczy . Zwykle wystarczy przyjęcie jednorazowej dawki leku, czasem trzeba powtórzyć ją po upływie określonego (innego w przypadku każdego robaka) czasu.
W bardzo rzadkich przypadkach, do jakich należy np. bąblowica , czyli zakażenie tasiemcem bąblowcowym, dodatkowo niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście zazwyczaj jest tak, że dziecko dostaje lekarstwo – jeden lub dwa razy – i sprawa jest załatwiona. Leczenie robaczyc nie jest skomplikowane, o wiele gorzej jest z samą diagnostyką.
Badania laboratoryjne kału zwykle nie wykazują nieprawidłowości, bowiem trzeba mieć sporo szczęścia, by oddać do analizy akurat ten fragment, w którym będą znajdowały się jaja lub jakieś fragmenty ciała robaka. Natomiast warto zwrócić uwagę na podniesiony poziom eozynofili w morfologii . One właśnie mogą wskazywać na chorobę pasożytniczą (lub alergię).
Jak ustrzec się przed chorobami pasożytniczymi?
Z pewnością czynnikami ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie pasożytami, są tu:
- niewłaściwa higiena, spożywanie niemytych warzyw, owoców, niemycie rąk,
- picie wody o nieznanym pochodzeniu,
- przebywanie w dużych skupiskach ludzkich,
- całowanie zwierząt domowych, spanie z pupilami, które wychodzą na zewnątrz.
Z danych epidemiologicznych wynika, że na zakażenie pasożytami najbardziej narażone są dzieci w wieku 2-5 lat. W przypadku lambliozy co roku mamy ponad 2 tys. zachorowań. Szacuje się, że nawet 60 proc. dzieci w wieku przedszkolno – szkolnym zostaje zarażonych.
Czytaj także:
Zacznij podawać je dziecku, a robaki uciekną z wrzaskiem. To najlepsza metoda
Zapomniane pasożyty wracają do przedszkoli. Nie biorą się z brudu, a ze wstydu
Oddziały ratunkowe pękają w szwach. Wszyscy pacjenci mają ten sam objaw