Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Lepiej szykuj opiekę dla dzieci. Tego dnia szkoły będą zamknięte
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 29.03.2024 07:54

Lepiej szykuj opiekę dla dzieci. Tego dnia szkoły będą zamknięte

chłopiec
Fot. Pexels/Vika_Glitter

Święta, święta i... dalej wolne. Polskie dzieci nie wrócą do placówek od razu po świętach. Warto o tym pamiętać, jeśli mamy pod opieką młodszych uczniów. Bo ferie świąteczne nie kończą się w Lany Poniedziałek.

Rodzice bardzo często nie kryją zaskoczenia, kiedy okazuje się, że dzieciom przy okazji Wielkanocy trzeba zapewnić opiekę nie tylko w świąteczne dni. Bo wiadomo, Wielka Niedziela wypada w niedzielę, wielkanocny poniedziałek to również czerwona kartka w kalendarzu, ale we wtorek trzeba wrócić do pracy, a tu klops.

Ile trwa Wielkanoc 2024

W 2024 roku Wielkanoc przypadła dość wcześnie, bo na przełomie marca i kwietnia. Jej termin jest ustalany na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. To tak zwany Księżyc Robaczy, jego nazwa bierze się stąd, że ocieplenie, które zwykle po nim następuje, budzi do życia owady. W tym roku Robaczy Księżyc w pełnej krasie podziwialiśmy 25 marca około godziny 3:00 w nocy. Niedziela 31 marca jest więc pierwszą po pełni wiosennej.

Choć mianem Wielkanoc zwykliśmy określać niedzielę i poniedziałek, to w istocie te święta poprzedza Triduum Paschalne, które jest ściśle związane z obchodami Wielkanocy. Wielki Czwartek na wspomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami, Wielki Piątek, kiedy wierni wspominają mękę pańską i śmierć na krzyżu. 

Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie - to jedyny dzień, kiedy w kościołach nie dzwonią dzwony, od ukrzyżowania Jezusa, do Zmartwychwstania używa się kołatek. Tego dnia święci się pokarmy, m.in. kolorowe pisanki. Po tych dniach następuje Niedziela Wielkanocna i takiż Poniedziałek.

Kopia – Marta L - 2024-03-28T133013.182.png

Ile trwają ferie Wielkanocne 2024

Szkoły nie pracują od Wielkiego Czwartku, to znaczy, że uczniowie już 27 marca 2024 roku byli przed świętami po raz ostatni na lekcjach. Nawet nie muszą rozpakowywać plecaków (wyjmijcie kanapki!), bo również w środę powrócą do placówek. Wtorek po świętach Wielkanocnych jest dniem wolnym dla uczniów. Jest tak od lat i w całym kraju, przerwa świąteczna to takie 6-dniowe ferie wiosenne. 

Zostało to tak zaplanowane, aby wszyscy zdążyli wrócić do miejsca zamieszkania po wizytach u bliskich. Dawniej, kiedy większość z nas podróżowała transportem zbiorowym, ten zapewniał mniej połączeń w dni świąteczne, dziś ta tradycja jest kontynuowana, żeby uniknąć kumulacji ruchu na drogach. 

Innymi słowy, można od babci wrócić dzień później. Uczniowie wracają do szkoły 3 kwietnia 2024 roku. Warto też już teraz pomyśleć o zapewnieniu opieki młodszy uczniom, jeśli rodzice we wtorek muszą pójść do pracy. Szkoły będą zamknięte - nie działają nawet świetlice.

W drugim semestrze dużo wolnego

Drugi semestr roku szkolnego obfituje w dni wolne od nauki i wycieczki szkolne. W efekcie - dzieciaki będą mogły nacieszyć się wiosną. Zwłaszcza że w szkołach podstawowych nie będzie już można zadawać prac domowych w klasycznym rozumieniu, co nie oznacza, że nauka w domu się nie zdarzy. Jednak w te prawie 3 miesiące, które zostały do rozdania świadectw, będzie jej już niewiele. 

A ściślej czasu na naukę będzie niewiele, choćby dlatego, że w maju większość uczniów do placówki uda się zaledwie 16 razy! Warto o tym pamiętać, jeśli dziecko ma ambicje poprawić jakieś stopnie, to już w kwietniu powinno się tym zająć, bo rozdanie świadectw jest już 21 czerwca, oceny więc trzeba będzie wystawić przed połową czerwca!

Zobacz także:

Godność zaczyna się w szkolnej toalecie. Nie dla dziewczynek

Matematyka zniknie z matury? "Nie przyda im się w dorosłym życiu"

Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!