portalparentingowy.pl Życie rodzinne Mądra po mamusi? Nie uwierzysz, jakie cechy dziedziczymy po matce
Fot. Pexels/Elina Fairytale

Mądra po mamusi? Nie uwierzysz, jakie cechy dziedziczymy po matce

20 września 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Oczy ma ojca, ale już nos, usta i kolor włosów – ewidentnie po mamie. Te cechy po prostu widać i obiektywnie można stwierdzić, co i po kim dziecko odziedziczyło. A jak jest z takimi kwestiami jak charakter? Albo inteligencja? Tu już możemy snuć tylko przypuszczenia.

My, rodzice, się domyślamy, a naukowcy to wiedzą i to już od dawna. W XIX w. badacze z Uniwersytetu w Cambridge opublikowali swoje doświadczenia, z których wynikało, że jedną z cech dziedziczonych po matce jest właśnie inteligencja. Geny za to odpowiedzialne są w dużej mierze zlokalizowane na chromosomie X.

Inteligencję przenosi chromosom X

Gdy twoje dziecko zaskoczy cię niezwykłym pomysłem, uda mu się superbudowla z klocków Lego, sprytnie odpowie na niewygodne pytanie brata, albo napisze sprawdzian najlepiej w klasie – jesteś dumna, to oczywiste. Ale od razu zaczynasz się też zastanawiać: po kim on, czy ona, to ma? Teraz już wiadomo – po tobie.

Naukowcy są zgodni w tej kwestii. Inteligencję dziedziczymy po matce. Cóż, można się było tego spodziewać! Ale żarty na bok. To są czyste fakty. Jednostka Nauk Społecznych i Zdrowia Publicznego Rady ds. Badań Medycznych w Glasgow wykazała, że za przenoszenie inteligencji odpowiada chromosom X. Jak to wygląda?

Matka przekazuje jeden z dwóch chromosomów X dziecku, a ojciec przekazuje chromosom X lub Y. Geny związane z inteligencją znajdują się na chromosomie X. Jeśli matka przekaże dziecku chromosom X z odpowiednimi genami, to te geny mogą wpłynąć na rozwój inteligencji dziecka. W skrócie – to wszystko.

Inteligencja to nie tylko geny

Jednak dziedziczenie inteligencji to proces złożony i zależy od wielu różnych kwestii, również od genów ojca. A co jeszcze odgrywa tu rolę?

  • Środowisko, w którym dziecko się rozwija – miłość rodziców, poczucie bezpieczeństwa, dostęp do edukacji, książek, zabawek i wsparcia rodziny.
  • Wykształcenie rodziców – jeśli potrafią go inspirować, mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój intelektualny dziecka.
  • Kontakty społeczne, interakcje z rówieśnikami – pomagają chociażby w rozwijaniu umiejętności interpersonalnych i intelektualnych, a to także jest inteligencja.
  • Zdrowie – prawidłowe odżywianie, dostęp do opieki zdrowotnej oraz eliminacja czynników stresu wpływają na zdolność dziecka do nauki i tym samy rozwijania inteligencji.
  • Aktywność fizyczna – udowodniono już wielokrotnie jej pozytywny wpływ na funkcje mózgu i zdolności poznawcze.

Jak rozwijać inteligencję u dzieci?

Wielu ludzi myli inteligencję z wiedzą, chociaż to nie jest to samo. Wiedza to tylko zasób wiadomości, które człowiek posiada. A inteligencja to coś więcej. To zdolność do myślenia, uczenia się i rozwiązywania problemów w celu osiągnięcia celów życiowych. Jest to umiejętność, która pozwala ludziom przystosowywać się do różnych sytuacji i wykorzystywać wiedzę oraz umiejętności.

Człowiek inteligentny z pewnością ma w życiu łatwiej. Warto więc wspierać rozwój inteligencji u dziecka od samego początku. Oto przykłady ćwiczeń na inteligencję:

  • Różnego typu układanki i łamigłówki – oczywiście należy je dostosować do wieku dziecka. Rozwiązywanie zagadek pomaga w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, planowania oraz cierpliwości.
  • Gry planszowe – jak np. szachy, scrabble czy gry logiczne. Uczą strategii, planowania i zdolności do przewidywania. To doskonały sposób na rozwijanie umysłowych zdolności.
  • Czytanie – pomaga w rozwijaniu słownictwa, rozumieniu tekstu oraz pobudza ciekawość. Zachęcaj dziecko do czytania książek (maluszkowi sama czytaj) i opowiadania o przeczytanych treściach.

Czytaj także:

Chcesz mieć mądre i pewne siebie dziecko? Natychmiast włącz mu telewizor

Choroby zapisane w genach. Niewiarygodne, co dziedziczymy po rodzicach!

Jak zadbać o rozwój intelektualny dziecka podczas podróży?

Jak nauczyć dziecko czytać? Popularna metoda nie zawsze się sprawdza
7 naturalnych sposobów na zwiększenie odporności dziecka
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy