Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Mieli podnieść świadczenia dla najuboższych. Ta podwyżka to jakiś żart?
Beata Łajca
Beata Łajca 17.05.2024 12:23

Mieli podnieść świadczenia dla najuboższych. Ta podwyżka to jakiś żart?

pieniądze
fot. Pixabay/pompi

Świadczenia pomocy społecznej będą bardziej dostępne. A to za sprawą podniesienia progów dochodowych, które uchwalił rząd. Kryteria wzrosną nawet o 37 proc., co znacznie ułatwi dostęp do świadczeń dla osób potrzebujących.

Te pieniądze z założenia mają trafiać do najbiedniejszych. Ale do tej pory progi dochodowe były tak niskie, że na pomoc społeczną załapywali się tylko nieliczni. Od przyszłego roku w końcu się to zmieni.

Pomoc społeczna – jaki dochód

Obecnie dostęp do świadczeń z pomocy społecznej mają tylko ludzie o skrajnie niskich dochodach. W tym momencie kryterium dochodowe na jednego członka rodziny wynosi 600 zł. Osoby samotne nie mogą zarabiać więcej niż 776 zł.

Po ponad dwóch latach w końcu się to zmieni. Rząd właśnie uchwalił dużą, ponad 30 proc., podwyżkę progów dochodowych pomocy społecznej. Wzrosną także same świadczenia. Zmiana wejdzie w życie z początkiem 2025 roku.

pieniądze
fot. Pixabay/_Alicja_

Pomoc społeczna – jakie zasiłki

Od nowego roku kryterium dochodowe dla osób żyjących samotnie wzrośnie o 234 zł i będzie wynosić 1010 zł. Na jedną osobę w rodzinie próg dochodowy zostanie podniesiony o 223 zł, a tym samym osiągnie pułap 823 zł.

Wzrost kryteriów wpłynie również na podwyżki świadczeń z pomocy społecznej. Od 2025 roku pomoc pieniężna na usamodzielnienie zostanie podniesiona o 229 zł i wyniesie 2066 zł. Zmieni się także m.in. zasiłek stały (również o 229 zł) i będzie wynosił 1229 zł miesięcznie.

Pomoc społeczna – jak skorzystać

W 2022 roku ze świadczeń pomocy społecznej skorzystało ponad 1,3 mln Polaków. To 113 tys. mniej niż w roku poprzednim. Ale spadek beneficjentów nie oznacza poprawy poziomu życia. Po prostu coraz mniej osób kwalifikowało się do świadczeń.

Aby dostać pieniądze, trzeba złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej. Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji, udaj się do lokalnego ośrodka i porozmawiaj. Istnieje wiele możliwości pomocy, nie tylko finansowej. Ale trzeba się o nie zwrócić.

Zobacz także:

Bezrobotni mogą dostać nawet 15 tys. zł. To prawdziwy deszcz pieniędzy

Bon energetyczny 2024. Nawet 1200 zł może wpłynąć na twoje konto

Kroję pora i mieszam z trzema dodatkami. Ta surówka pasuje do każdego obiadu

Sama siebie nazywa "katem". Angelika zgotowała synowi piekło
Uwaga TVN Agielica
Uwaga TVN Agielica
Najpierw piła i brała narkotyki, a potem biła i wyzywała własne dziecko podczas relacji na żywo na TikToku. 29-letnia Agielika ma 4-letniego synka. Wcześniej urodziła jeszcze dwoje dzieci, ale porzuciła je. Teraz kobieta mieszka w Niemczech i tamtejsze służby zdecydowały, że mały Eryk może z nią zostać. Agielika zarzeka się, że jest trzeźwa i już nie krzywdzi małego chłopca. Ale czy dziecko rzeczywiście jest bezpieczne?Do Agieliki, która przedstawia się Angelika, dotarli reporterzy programu Uwaga TVN. Kobieta wpuściła ich do domu i rozmawiała z nimi bez cienia wstydu. Chociaż mówi, że bardzo żałuje, to trudno znaleźć w niej, chociaż cień skruchy. Koleżanka, która ujawniła nagrania prywatne, na których Agielika także bije dziecko, nie wierzy w jej zmianę. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Dziecka.
Czytaj dalej
Gasi pragnienie i wspomaga odchudzanie. Kwas chlebowy z przepisu babci Mani
kwas chlebowy
kwas chlebowy
Kwas chlebowy nazywany jest wiejską lemoniadą, niektórym jego smak przypomina colę. Różni się od niej tym, że jest znacznie zdrowszy, w pełni naturalny. Kwas chlebowy gasi też pragnienie i pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami. No i nie psuje tak zębów, jak inne napoje gazowane!Dawniej kwas chlebowy przyrządzano latem nieomal w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie kiedy pracy w polu było najwięcej. Pracujący ciężko fizycznie w polu, gdy z nieba lał się żar, doceniali jego izotoniczne właściwości, pomagało to uniknąć groźnego dla zdrowia odwodnienia.
Czytaj dalej