Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Mieli uratować setki dzieci. Tymczasem wielki szpital zieje pustką

Mieli uratować setki dzieci. Tymczasem wielki szpital zieje pustką

Szpital psychiatryczny w Andrychowie
Fot. Facebook/Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie

Najpierw było wielkie otwarcie, przecinanie wstęgi i feta. A potem cisza i puste korytarze. Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie zostało zmodernizowane i miało zacząć działać pod koniec zeszłego roku. Ale mimo modernizacji i otwarcia z wielką pompą i szacownymi gośćmi, stoi puste.

Od 2022 roku w Andrychowie działa tylko oddział dla dorosłych. Dzieci i młodzież z regionu nie mają zapewnionej opieki psychiatrycznej.

Budowa Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży zaczęto budować w 2022 roku. Projekt obejmował modernizację starej pralni Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Według informacji podanych przez Urząd Marszałkowski, całkowity koszt inwestycji wyniósł 3,4 miliona złotych.

Budynek został przystosowany dla potrzeb szpitalnego oddziału. Według pierwszych planów Centrum miało zacząć działać pod koniec 2023 roku, ale oficjalne otwarcie odbyło się dopiero 19 lutego.

Na uroczystości pojawili się przedstawiciele Rządu i Urzędu Marszałkowskiego, którzy chętnie chwalą się w mediach społecznościowych swoim wkładem w ważną sprawę. I chociaż przecięcie wstęgi odbyło się z wielką pompą, oddział wcale nie został otwarty.

Centrum nadal nie działa

Chociaż sytuacja w psychiatrii jest tragiczna, a depresja stała się chorobą naszych czasów, placówka nadal nie funkcjonuje. I wiele wskazuje, że szybko nie zacznie. Do tej pory drzwi budynku są zamknięte, a Centrum nie przyjmuje pacjentów. Więcej, jeszcze nawet nie wiadomo, kto tam będzie pracował.

Jak udało się ustalić redakcji “Faktów TVN” oddział nie działa, bo nie ma podpisanego kontraktu na świadczenie usług z NFZ. I nie wiadomo, czy taki kontrakt w ogóle zostanie podpisany, ponieważ Fundusz zastanawia się, czy taka placówka jest potrzebna. Warto dodać, że wniosek nie wpłynął do NFZ w 2023 roku.

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ, powiedziała w rozmowie z dziennikarzami, że kontrakt z Andrychowem na pewno nie zostanie podpisany w najbliższym czasie.

Opieka psychiatryczna dla dzieci w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że sytuacja psychiatrii dziecięcej w Polsce jest dramatyczna. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce jest tylko 500 specjalistów zajmujących się dziećmi i młodzieżą. Działające oddziały pękają w szwach, a pacjenci wymagający opieki czekają na przyjęcie po kilka miesięcy.

Najlepszym przykładem będzie województwo zachodniopomorskie. Jak podaje TVN24, dzieci i młodzież przyjmuje tylko jeden oddział psychiatryczny znajdujący się w szczecińskim szpitalu "Zdroje". Obsługuje nie tylko województwo zachodniopomorskie, lecz w pewnym zakresie także pomorskie i lubuskie. W sumie na 3 miliony ludzi oferuje... 36 miejsc.

Kasia (35).jpg
Fot. Freepik

Jeśli ty lub twoje dziecko doświadczacie trudności natury psychicznej albo potrzebujecie wsparcia emocjonalnego, pomocy możecie szukać pod tymi numerami telefonów:

  • 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży działający całą dobę, 7 dni w tygodniu,
  • 116 123 - telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, psychicznym czy prawnym, czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu,
  • 22 290 44 42 - telefon zaufania Fundacji “Twarze Depresji”,
  • 800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci, działający od 12 do 15 od poniedziałku do piątku.

Zobacz także:

Całe życie harowałaś na depresję. Tych sześć momentów jest kluczowych

Te słowa niszczą dzieciństwo i rujnują dorosłość. Nigdy nie mów tak do swojego dziecka

To nie jest zwykłe zmęczenie. Tych objawów nie wolno ci ignorować