Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > To nie jest zwykłe zmęczenie. Tych objawów nie wolno ci ignorować

To nie jest zwykłe zmęczenie. Tych objawów nie wolno ci ignorować

kobieta z telefonem
Fot. Pixaby

Przemęczenie to nie jest zwykłe zmęczenie. Nie wystarczy dodatkowa kawa czy nawet jeden spokojny weekend, by się z nim uporać. To poważniejsze, niż może ci się wydawać.

Nasz organizm wysyła sygnały, że jesteśmy przemęczeni. Czasami je bagatelizujemy, czasami nie potrafimy właściwie odczytać. A przemęczenie ma wpływ na cały organizm i potrafi być tragiczne w skutkach.

Zmęczenie a przemęczenie

Zmęczenie towarzyszy nam na co dzień. Jest sygnałem od organizmu, że mieliśmy za dużo aktywności, czy to fizycznej, czy umysłowej. Znakiem, że czas już odpocząć i nabrać sił. W przypadku zwykłego zmęczenia regeneracja jest szybka. Po maksymalnie kilku dniach jesteśmy już gotowi do dalszego działania.

Jeśli jednak w grę wchodzi przemęczenie, mamy wrażenie, że w ogóle nie możemy się zregenerować. Mijają kolejne dni, wypijamy kolejne kawy i zieloną herbatę, a nadal czujemy się wyczerpani. A do tego nasze ciało zaczyna szwankować. Organizm z całej siły chce pokazać nam znak "STOP".

Kasia (6).jpg
Fot. Pexels

Nieoczywiste objawy przemęczenia

Przemęczenie może objawiać się na różne sposoby. I te oczywiste, jak nadmierna senność, uczucie ciągłego zmęczenia czy problemy z koncentracją, i te bardziej subtelne, które czasami trudno nam wyłapać. Należą do nich:

  • problem z przypominaniem sobie rzeczy, których używa się często, jak PIN do karty,
  • odkładanie spraw na ostatnią chwilę (prokrastynacja),
  • uczucie znudzenia wykonywanymi czynnościami,
  • bezsenność i wybudzanie się w środku nocy,
  • wahania nastroju,
  • problemy z podejmowaniem decyzji,
  • niechęć do pracy i syndrom "niedzielnego wieczoru".

Może nam się wydawać, że to minie, ale tak nie jest. Ze względu na spowolnione reakcje i mniejszą produktywność mamy coraz więcej pracy, a lista zadań, zamiast się kurczyć, ciągle rośnie. To tylko potęguje stres. Łatwo wpaść w błędne koło.

Organizm na skraju wyczerpania

Jeśli nie zaopiekujesz się sobą odpowiednio wcześnie, organizm jeszcze mocniej będzie wołał o pomoc. Przemęczenie zacznie się objawiać w postaci różnego rodzaju chorób i dolegliwości ze strony ciała.

Po pierwsze przy zmęczeniu i stresie bardzo obniża się nasza odporność. Jeśli więc łapiesz wszystkie infekcje po kolei, może okazać się, że przyczyną jest właśnie przemęczenie. Ale jest jeszcze kilka innych sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

Osobom przemęczonym często towarzyszy ból głowy. Mogą pojawić się także nerwobóle — różnego rodzaju napięcia i bóle pleców, karku czy w klatce piersiowej, drętwienie kończyn czy policzków. W ten sposób organizm daje nam znać, że jest już na skraju wyczerpania.

Badania to podstawa

Pierwsze kroki trzeba skierować do przychodni. Uczucie przemęczenia i pozostałe objawy czasami towarzyszą poważnym schorzeniom, zaburzeniom gospodarki cukrowej czy hormonalnej. Badania są więc podstawą, która ukierunkuje dalsze działania.

Niestety nie wystarczy odpocząć, by poradzić sobie z przemęczeniem. Taki stan naszego organizmu nie pojawił się z dnia na dzień, więc z dnia na dzień nie da się go odwrócić. Trzeba dać sobie czas, dużo wyrozumiałości i wracać do formy małymi kroczkami, na przykład zaczynając od spacerów.

Jeśli jednak przemęczenie nie mija i towarzyszy mu smutek, brak zainteresowań i niechęć do wychodzenia z domu, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Uczucie zmęczenia może maskować depresję i wypalenie zawodowe.

Zobacz także: 

Jest w mlecznych kanapkach i ketchupie. Podanie go dziecku to prosta droga do wrzodów żołądka

"Jesteś tym, co jesz: Bliźniaczy eksperyment". Jeszcze nic nigdy nie otworzyło mi tak oczu

Genialny sposób na walkę z bezsennością. Pokonasz ją raz na zawsze