Moja mama nigdy nie dawała jajka do kopytek. Dzięki temu składnikowi rozpływały się w ustach
Kopytka mają zapach domu. Jak większość mącznych dań, kojarzą się z dzieciństwem i beztroską. Przybiegaliśmy na nie prosto z podwórka, by zjeść kilka(naście) sztuk na raz, polane sosem pieczarkowym albo po prostu roztopionym masłem.
Idealne kopytka trzymają formę, ale są mięciutkie, rozpływają się w ustach. Nie tak łatwo je zrobić. Tajemnica tkwi w konsystencji ciasta. Jeśli chcesz podać swojej rodzinie naprawdę pyszne kopytka, nie dodawaj do nich jajka.
Uniwersalne kopytka w różnych odsłonach
Wydawałoby się, że to zwykłe ziemniaczane kluski i nic w nich szczególnego. A jednak kopytka dla wielu osób są ukochanym daniem. Wspomnieniem z dzieciństwa, do którego lubią wracać we własnym domu.
Kopytka są bardzo uniwersalne. Mają neutralny, delikatny smak, dzięki czemu można podawać je na wiele sposobów. Kopytka z sosem pieczarkowym, z gulaszem wołowym, z podduszonym mięsem albo leczo z cukinii. Podsmażone na maśle, okraszone cebulką, albo na słodko: z masełkiem, bułką tartą, cukrem i śmietaną. Nigdy się nie nudzą.
Idealny sposób na kopytka
Zrobienie idealnych kopytek bywa wyzwaniem. Samo wykonanie jest banalnie proste, ale czasami ciasto jest zbite i twarde. Wina wcale nie leży w typie mąki czy jej ilości, ale w... jajkach.
To one odpowiadają za sklejanie mąki i konsystencję ciasta. Jednak po ugotowaniu kopytka mogą stać się za twarde. Aby tego uniknąć, w ogóle warto zrezygnować z dodawania jajek. Z tego samego względu nie dodaje się ich do pierogów.
Mięciutkie i delikatne kopytka idealnie nadają się dla dzieci. Nawet maluchy zajadają je z ochotą.
Przepis na kopytka bez jajka
Oto przepis na najlepsze kopytka, które sprawdzają się i na słodko, i na słono:
- 1 kg ziemniaków,
- 200 g mąki pszennej,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- łyżeczka masła,
- łyżeczka soli.
Do ciasta na kopytka przydaje się specjalna praska do ziemniaków, jednak zrobisz je także bez tego. Wystarczy, że ugnieciesz ziemniaki na purée, na przykład za pomocą widelca.
- Ziemniaki ugotuj, przełóż ciepłe do miski, dodaj łyżeczkę masła i rozgnieć do uzyskania purée. Im bardziej gładkie, tym lepiej.
- Do masy dodaj mąkę i zagnieć wszystko rękami.
- Wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie i bez grudek.
- Uformuj wałki, lekko spłaszcz je dłonią i potnij na małe kawałki.
- Zagotuj wodę. Do wrzącej wkładaj kopytka.
- Gotuj minutę od czasu wypłynięcia.
Podawaj z ulubionym sosem i surówką. Od razu przygotuj większą porcję, bo kopytka świetnie smakują na drugi dzień, odsmażone na maśle.
Zobacz także:
Klarowny, bursztynowy i o głębokim smaku. Już nie zrobię rosołu inaczej
Przyczepianie magnesów do lodówki to ogromny błąd. Już nigdy tak nie zrobisz
Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy to na pewno dobry pomysł?