Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Moja mama nigdy nie dawała jajka do kopytek. Dzięki temu składnikowi rozpływały się w ustach

Moja mama nigdy nie dawała jajka do kopytek. Dzięki temu składnikowi rozpływały się w ustach

kopytka
fot. Piaxaby

Kopytka mają zapach domu. Jak większość mącznych dań, kojarzą się z dzieciństwem i beztroską. Przybiegaliśmy na nie prosto z podwórka, by zjeść kilka(naście) sztuk na raz, polane sosem pieczarkowym albo po prostu roztopionym masłem.

Idealne kopytka trzymają formę, ale są mięciutkie, rozpływają się w ustach. Nie tak łatwo je zrobić. Tajemnica tkwi w konsystencji ciasta. Jeśli chcesz podać swojej rodzinie naprawdę pyszne kopytka, nie dodawaj do nich jajka. 

Uniwersalne kopytka w różnych odsłonach

Wydawałoby się, że to zwykłe ziemniaczane kluski i nic w nich szczególnego. A jednak kopytka dla wielu osób są ukochanym daniem. Wspomnieniem z dzieciństwa, do którego lubią wracać we własnym domu.

Kopytka są bardzo uniwersalne. Mają neutralny, delikatny smak, dzięki czemu można podawać je na wiele sposobów. Kopytka z sosem pieczarkowym, z gulaszem wołowym, z podduszonym mięsem albo leczo z cukinii. Podsmażone na maśle, okraszone cebulką, albo na słodko: z masełkiem, bułką tartą, cukrem i śmietaną. Nigdy się nie nudzą.

Kasia (12).jpg
Fot. Unsplash

Idealny sposób na kopytka

Zrobienie idealnych kopytek bywa wyzwaniem. Samo wykonanie jest banalnie proste, ale czasami ciasto jest zbite i twarde. Wina wcale nie leży w typie mąki czy jej ilości, ale w... jajkach.

To one odpowiadają za sklejanie mąki i konsystencję ciasta. Jednak po ugotowaniu kopytka mogą stać się za twarde. Aby tego uniknąć, w ogóle warto zrezygnować z dodawania jajek. Z tego samego względu nie dodaje się ich do pierogów.

Mięciutkie i delikatne kopytka idealnie nadają się dla dzieci. Nawet maluchy zajadają je z ochotą.

Przepis na kopytka bez jajka

Oto przepis na najlepsze kopytka, które sprawdzają się i na słodko, i na słono:

  • 1 kg ziemniaków,
  • 200 g mąki pszennej,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • łyżeczka masła,
  • łyżeczka soli.

Do ciasta na kopytka przydaje się specjalna praska do ziemniaków, jednak zrobisz je także bez tego. Wystarczy, że ugnieciesz ziemniaki na purée, na przykład za pomocą widelca.

  1. Ziemniaki ugotuj, przełóż ciepłe do miski, dodaj łyżeczkę masła i rozgnieć do uzyskania purée. Im bardziej gładkie, tym lepiej.
  2. Do masy dodaj mąkę i zagnieć wszystko rękami.
  3. Wyrabiaj ciasto, aż będzie gładkie i bez grudek.
  4. Uformuj wałki, lekko spłaszcz je dłonią i potnij na małe kawałki.
  5. Zagotuj wodę. Do wrzącej wkładaj kopytka.
  6. Gotuj minutę od czasu wypłynięcia.

Podawaj z ulubionym sosem i surówką. Od razu przygotuj większą porcję, bo kopytka świetnie smakują na drugi dzień, odsmażone na maśle.

Zobacz także:

Klarowny, bursztynowy i o głębokim smaku. Już nie zrobię rosołu inaczej

Przyczepianie magnesów do lodówki to ogromny błąd. Już nigdy tak nie zrobisz

Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy to na pewno dobry pomysł?