Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Można wziąć aż 16 dni wolnego! Jak w tym roku wypada przerwa świąteczna?
Marta Uler
Marta Uler 21.11.2023 09:53

Można wziąć aż 16 dni wolnego! Jak w tym roku wypada przerwa świąteczna?

Przerwa świąteczna 2023
Fot. Pixabay/Tyca

Wolne od szkoły i pracy to jest coś! Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia wielu z nas już oblicza, jak to sprytnie zrobić, żeby uzyskać możliwie jak najwięcej urlopu. Okazuje się, że kto się w porę zorientuje, może odpoczywać ponad dwa tygodnie!

Zima w mieście to nic fajnego, dobrze więc w tym czasie wyjechać gdzieś, gdzie jest biało i pięknie. Dzieciaki będą miały przerwę świąteczną, wkrótce potem ferie zimowe, najwyższy więc czas zacząć planować wyjazdy. 

Ile dni będzie trwała w tym roku przerwa świąteczna?

Ostatni raz w tym roku dzieci pójdą do szkoły w piątek 22 stycznia. Wigilia wypada w niedzielę, inaczej więc się nie da. Poniedziałek i wtorek to Boże Narodzenie i kolejne trzy dni to dla młodzieży przerwa świąteczna. Potrwa ona do kolejnego poniedziałku, czyli do 1 stycznia – Nowego Roku. We wtorek trzeba już będzie wracać do szkoły.

Jak widać, ferie świąteczne w tym roku niestety nie są zbyt długie. O wiele korzystniej dla dzieci jest, gdy Wigilia wypada np. w środę. Wtedy zwykle już we wtorek mają wolne, a ponieważ Nowy Rok to dopiero kolejny czwartek, piątek także dostają wolny i mają aż 13 dni przerwy od nauki. W tym roku to będzie tylko 10 dni.

narty.jpg

Rodzice skorzystają bardziej

Tegoroczny układ świąt o wiele korzystniejszy jest natomiast dla dorosłych. Wystarczy wziąć tylko 3 dni urlopu między świętami, by móc zabrać gdzieś rodzinę na całe 10 dni. Jeżeli natomiast uda nam się dostać wolne jeszcze od 2-5 stycznia, czyli dodatkowe 4 dni – nasz urlop może trwać aż 16 dni.

A wszystko to dzięki zaledwie siedmiu dniom urlopowym. Lub sześciu, bo przecież 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli przypada w sobotę. Warto pamiętać, że kodeks pracy gwarantuje pracownikom dzień wolny za święto w sobotę.

A co z feriami zimowymi?

Wkrótce po świętach zaczynają się natomiast ferie zimowe, jak zawsze ruchome. Część Polski będzie wypoczywać już od 15 stycznia. Może zdarzyć się więc tak, że ktoś ledwo zdąży wrócić z jednego wyjazdu, a już będzie musiał pakować się na następny. Tylko pozazdrościć! A oto terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw:

  • 15 - 28 stycznia 2024 – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
     
  • 22 stycznia - 4 lutego 2024 – podlaskie, warmińsko-mazurskie,
     
  • 29 stycznia - 11 lutego 2024 – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
     
  • 12 - 25 lutego 2024 – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Po kilku miesiącach wytężonej pracy czeka nas wreszcie trochę odpoczynku. Oby tylko pogoda dopisała! Według synoptyków już na początku grudnia odczujemy konkretne ochłodzenie i będzie trzeba odśnieżać ulice oraz samochody. Święta podobno mają być cieplejsze, ale styczeń znów mroźny. Czy na pewno? Cóż – do długoterminowych prognoz pogody, należy podchodzić z dystansem.

Zobacz także:

Wichury, zamiecie i mróz. Zima wchodzi do Polski z przytupem

Justyna Kowalczyk uczy syna jazdy na nartach. To zdjęcie chwyta za serce

Na świąteczne zakupy z dziećmi tylko w niedzielę. Znamy daty