Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Na brzuchu czy na plecach? Co mówi o tobie pozycja, w jakiej śpisz?
Marta Uler
Marta Uler 11.04.2024 16:57

Na brzuchu czy na plecach? Co mówi o tobie pozycja, w jakiej śpisz?

pozycje do spania
Fot. Shutterstock/TSViPhoto

Każdy ma swoją ulubioną pozycję do snu. Jedni nie wyobrażają sobie, by usnąć na wznak, inni układają się w łóżku wyłącznie na plecach, z równo wyciągniętymi wzdłuż tułowia rękami. Wielu kładzie się na boku, a często w pozycji embrionalnej. To bardzo popularny sposób zasypiania. Zwinięci w kulkę czujemy się bezpiecznie.

Co ciekawe, pozycje, w których śpimy, zmieniają się w zależności od naszej kondycji psychofizycznej. Gdy jesteśmy odprężeni i zrelaksowani, rozciągamy szeroko ręce, układamy je nad głową. Kiedy się stresujemy lub coś przeżywamy, kulimy się. Sposób spania odzwierciedla nasz temperament, podejście do życia i jest odbiciem osobowości.

Pozycja do spania – na plecach

Jeśli do snu układasz się na plecach, jesteś człowiekiem spokojnym i otwartym, zwykle beztroskim optymistą, ale również pewnym siebie i odważnym. Albo – z drugiej strony – nieco spiętym. Ta pozycja wygląda trochę tak, jakbyś nawet przez sen stała na baczność: z nogami złączonymi i rękami ułożonymi równo wzdłuż boków ciała. Być może w życiu cenisz sobie musztrę i porządek. 

W tej pozycji układają się też osoby, które cierpią na bóle kręgosłupa. Pozwala ona najlepiej rozciągnąć kręgi i minimalizuje możliwość pojawienie się przeróżnych ucisków na nerwy. Dzięki temu np. nie doprowadzamy do drętwienia rąk, co czasem zdarza się, kiedy śpimy na boku. Zauważmy, że lekarze pediatrzy zalecają układać dziecko do spania właśnie na pleckach, ponieważ ta pozycja uchodzi za najbezpieczniejszą.

Fot. Pexels/Andrea Piacquadio

Pozycja do spania – na brzuchu

Tę pozycję nazywa się czasem “na spadochroniarza”. Dotyczy osób komunikatywnych, wrażliwych i bezpośrednich, ale również tych źle znoszących krytykę, unikających konfrontacji i nielubiących szybko podejmować decyzji. O osobie śpiącej na brzuchu można też powiedzieć, że ”odwraca” się od problemów, ucieka przed nimi, woli ich nie widzieć. Ale jednocześnie chce chronić swoje wrażliwe wnętrze. 

Z fizjologicznego punktu widzenia, spanie na brzuchu może wiązać się ze wzmożonym napięciem mięśniowym, a także dolegliwościami ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Ta pozycja to takie minimalne wygięcie w tył, więc wiele osób może czerpać z niej ulgę. 

Pozycja do spania – embrionalna

Ktoś, kto śpi w pozycji embrionalnej, a więc układa się podobnie jak w łonie matki, szuka schronienia, opieki, troski. Być może jego poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane. Jest osoba ostrożną, która potrzebuje czasu, by otworzyć się przed drugą osobą i komuś zaufać. Amerykański psycholog, badacz snów Samuel Dunkell, uważa, że osoby śpiące w pozycji płodu są bardziej emocjonalne i niespokojne.

W pozycji embrionalnej do snu układają się często kobiety podczas miesiączki. To instynktowny sposób na złagodzenie bólu związanego ze skurczami podbrzusza. Kiedy dziecko boli brzuch, podkurcza nogi. Dlatego można wnioskować, że w pozycji embrionalnej do snu układają się też osoby, które podświadomie pragną ochronić swoje narządy wewnętrzne i odczuć ulgę.

Pozycja do spania – na boku

To najbardziej klasyczna i naturalna pozycja do spania. Ludzie, którzy właśnie tak układają się do snu, są z reguły spokojni, niezawodni, aktywni i towarzyscy. Gdy wyciągają przed siebie ręce – stanowczo dążą do wyznaczonego przez siebie celu. Jeśli przytulają poduszkę – są niezawodnymi przyjaciółmi, którzy pragną głębokiej więzi z bliskimi. A złożone ręce podkładają pod policzek – refleksyjni marzyciele.

Dla wielu osób właśnie ta pozycja daje ulgę, jeśli chodzi o bóle kręgosłupa. Gdy mamy odpowiednio dobrany materac i poduszkę, zostaje zachowana jego naturalna krzywizna i nie dochodzi w nim do żadnych napięć. Na boku również często dużo łatwiej się oddycha, niż na plecach czy brzuchu. 

Zobacz także:

Czy można kłaść się na brzuchu po porodzie? Wiele mam o tym nie wie

Nie masz ochoty na igraszki? To może być niedobór tej witaminy

Genialny sposób na walkę z bezsennością. Pokonasz ją raz na zawsze