Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Na świat przyszły nietypowe bliźnięta. Taka ciąża zdarza się raz na 2 miliardy
Beata Łajca
Beata Łajca 12.04.2024 09:51

Na świat przyszły nietypowe bliźnięta. Taka ciąża zdarza się raz na 2 miliardy

bliźniaczki
fot. Freepik/freepic.diller

W grudniu 2023 roku na świat przyszły niesamowite bliźnięta. Ciąża, której były owocem, zdarza się rzadziej, niż wygrana na loterii, bo zaledwie raz na dwa miliardy!

Kobieta, która je urodziła, ma dwie macice, a dzieci rozwijały się pojedynczo w każdej z nich. Według lekarzy można je nazwać bliźniętami dwujajowymi. Taka ciąża to prawdziwy fenomen. 

Osobliwe bliźnięta

Niezwykłe bliźnięta urodziły się w szpitalu Birgmingham University of Alabama w 39. tygodniu ciąży, a poród został wywołany przez lekarzy. Pierwsze z nich przyszło na świat drogami natury 19 grudnia 2023 roku, a drugie przez cesarskie cięcie już kolejnego dnia.

Każde z dzieci rozwijało się w osobnej macicy, bo ich mama miała aż dwa takie narządy. Taka anomalia jest dużo częstsza, niż mogłoby się wydawać. Podwójna macica zdarza się u około 1 na 2000 kobiet. Ale prawdopodobieństwo, że dojdzie do dwóch ciąż jednocześnie, praktycznie graniczy z cudem.

Beata - 2024-04-12T093352.095.jpg
fot. Freepik

Ciąża rzadsza niż wygrana na loterii

Według badań prawdopodobieństwo takiej ciąży szacuje się na około 1 na 2 miliardy. 32-letnia Amerykanka miała 7 razy większe szanse na główną wygraną w amerykańskiej loterii Jackpot. A jednak w jej ciele dokonał się prawdziwy cud.

Nie u wszystkich kobiet z podobnym schorzeniem obydwie macice są w pełni funkcjonalne. Poza tym to nie była pierwsza ciąża tej kobiety. Ma już dwoje dzieci, a każde z nich rozwijało się w innej macicy, ale nie w tym samym czasie.

Nadzwyczajne siostry

Lekarze orzekli, że dziewczynki urodzone z tej fenomenalnej ciąży są bliźniętami. Profesor z Wydziału Medycyny Matczyno-Płodowej Uniwersytetu w Alabamie, który opiekował się ciężarną, stwierdził:

Myślę, że można bezpiecznie nazwać dziewczynki bliźniakami dwujajowymi.

Bliźnięta dwujajowe to takie, które rozwijają się z dwóch różnych komórek jajowych. Więc to absolutnie się zgadza. Ale te bliźniaczki są całkowicie wyjątkowe. Po takich urodzinach można się spodziewać, że cała reszta ich życia będzie równie zaskakująca.

Zobacz także:

Największy noworodek w historii Zabrza. Waży dwa razy tyle, co inne dzieci

Ten objaw ciąży zaskakuje przyszłe mamy. Pojawia się jeszcze nim zobaczysz dwie kreski na teście

Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędy