Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny
Beata Łajca
Beata Łajca 11.04.2024 18:09

Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny

ciężarna
fot. Freepik

Z tego wzoru korzysta każdy ginekolog. Reguła Neagelego służy do wyznaczania daty porodu na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Jednak wynik działania będzie prawidłowy tylko wtedy, gdy kobieta miała równe cykle.

Do wyznaczenia tej ważnej daty, jaką jest termin porodu, od wielu lat stosuje się ten sam wzór. Reguła działa świetnie, ale tylko przy 28-dniowych cyklach. Czy jeżeli ciężarna miewała nieregularne cykle, to poród może ją zaskoczyć?

Jak wyliczyć termin porodu

Termin porodu oblicza się już na pierwszej wizycie w gabinecie ginekologicznym, zaraz po zrobieniu testu ciążowego. Wielu lekarzy korzysta z szablonu – obrotowego kółeczka z datami, które wyznacza dzień zakończenia ciąży na podstawie informacji uzyskanych od kobiety.

Kluczowy dla wyliczenia daty porodu jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Każda kobieta, która zobaczy dwie kreski na teście, powinna go sobie dobrze zapamiętać. Będzie o niego pytana przez całą ciążę. Podobnie jak o średnią długość swoich cyklów menstruacyjnych. Dla wyliczenia daty porodu jest to kluczowa informacja.

Beata - 2024-04-10T122707.184.jpg
fot. Freepik/rawpixel.com

Co to jest reguła Naegelego

Wzór, którego do dziś używa się do obliczania daty porodu stworzył niemiecki położnik Franz Naegele jeszcze w XVIII wieku. Wygląda on następująco:

termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni

Reguła Naegelego opiera się na trzech założeniach. Pierwsze z nich mówi, że ciąża prawidłowa trwa średnio 9 miesięcy i 7 dni, czyli około 40 tygodni. Drugie dotyczy cyklu menstruacyjnego – powinien mieć 28 dni. A trzecie to kwestia samego zapłodnienia. W tej regule zakłada się, że dochodzi do niego około 14 dnia cyklu. Czy w takim razie reguła Naegelego zadziała, gdy kobieta miała nieregularne cykle?

Czy reguła Naegelego działa

I tak i nie. W większości przypadków wzór pozwala wyliczyć przybliżony termin porodu. Można go też modyfikować, jeśli cykle menstruacyjne nie trwały 28 dni. Przy krótszych cyklach obniża się wartość 7 we wzorze, a przy dłuższych – powiększa o odpowiednią ilość dni.

W najgorszej sytuacji są kobiety, które przed zajściem w ciąże miały nieregularne cykle. Jeżeli nie wiadomo jaką wartość wstawić w regule Naegelego w miejsce 7, daty porodu nie da się obliczyć. Na szczęście do określenia dnia rozwiązania nie stosuje się tylko matematycznego wzoru.

Termin porodu na podstawie USG

Najdokładniejszą datę porodu lekarze uzyskują dzięki badaniom USG. Pierwsze z nich odbywa się w I trymestrze ciąży, a dokładnie miedzy 11 a 13 tygodniem, a jego wynik jest kluczowy nie tylko dla wyliczenia daty rozwiązania, ale dla całej ciąży.

Datę porodu wylicza się na podstawie pomiaru długości zarodka (CRL). Według statystyk pokrywa się ona z rzeczywistym terminem z dokładnością do 3 dni. Różnice między tą datą a wynikiem z reguły Naegelego mogą sięgać nawet 7-10 dni. Wtedy za prawdziwy uznaje się tylko wynik z badania USG.

Zobacz także:

Ten objaw ciąży zaskakuje przyszłe mamy. Pojawia się jeszcze nim zobaczysz dwie kreski na teście

Największy noworodek w historii Zabrza. Waży dwa razy tyle, co inne dzieci

Tu ciężarne rodzą w ogromnym bólu. Lekarz tłumaczy, dlaczego nie podają znieczulenia