Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Ten objaw ciąży zaskakuje przyszłe mamy. Pojawia się jeszcze nim zobaczysz dwie kreski na teście
Beata Łajca
Beata Łajca 07.04.2024 18:39

Ten objaw ciąży zaskakuje przyszłe mamy. Pojawia się jeszcze nim zobaczysz dwie kreski na teście

zmęczona kobieta
fot. Freepik

Pierwsze sygnały świadczące o ciąży są bardzo niespecyficzne. Łatwo pomylić je z przemęczeniem lub przeziębieniem, albo w ogóle nie zwrócić na nie uwagi. Jednym z pierwszych objawów, który pojawia się jeszcze przed pozytywnym testem ciążowym, jest senność.

Wiele kobiet już od pierwszych dni ciąży ma ochotę przede wszystkim spać. I nic w tym dziwnego. W organizmie kobiety dochodzi w tym czasie do prawdziwej rewolucji. Za nagłe napady senności lub potrzebę dłuższego snu odpowiadają hormony, przede wszystkim wzrost poziomu progesteronu.

Senność na początku ciąży

Większe niż zwykle zmęczenie, utrzymujące się mimo ośmiu godzin snu lub nagłe ataki senności to jeden z pierwszych objawów ciąży. U wielu kobiet pojawiają się jeszcze zanim zrobią test ciążowy, dlatego wiele z nich nawet nie przypuszcza, że to zwiastun dobrej nowiny. Myślą, że są przepracowane lub zaczynają chorować.

Najbardziej kłopotliwe są niespodziewane ataki silnego zmęczenia. Mogą pojawić się np. w pracy, czy na spotkaniu i bardzo trudno je zwalczyć. Oczy po prostu same się zamykają i nie pomaga na to nawet najmocniejsza kawa. Takie napady to może być jasny sygnał, że w twoim organizmie doszło do zapłodnienia.

Beata - 2024-04-04T075200.286.jpg
fot. Freepik

Zmęczenie w I i III trymestrze

Senność zauważalna w pierwszych dniach i tygodniach ciąży może potrwać znacznie dłużej. Wiele kobiet czuje nadmierne zmęczenie przez cały pierwszy trymestr. W drugim jest trochę lepiej. Mijają też inne nieprzyjemne dolegliwości, chociażby nudności i wymioty.

Zmęczenie i senność w ciągu dnia niestety wracają tuż przed porodem. Na tym etapie ich przyczyną nie są tylko zmiany hormonalne, ale także trudności ze snem. Wiele kobiet boryka się z bezsennością. Innym jest już tak niewygodnie z rosnącym w brzuchu maleństwem, że trudno im zasnąć i często się wybudzają.

Senność w ciąży - jak sobie radzić

Najlepszym sposobem na senność w ciąży jest... po prostu sen. Kobieta w pierwszych tygodniach ciąży powinna dać sobie jak najwięcej czasu na odpoczynek, skoro właśnie tego domaga się jej organizm. Jeżeli pracujesz i nie możesz pozwolić sobie na leniuchowanie, zadbaj o jakość snu.

Zanim położysz się spać, przewietrz sypialnie. Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 19 stopni. Unikaj ekranów co najmniej godzinę przed snem i nie jedz zbyt późno. W zwalczaniu senności pomoże też aktywność fizyczna. Wybierz się na spacer przynajmniej raz dziennie, zrób gimnastykę lub wybierz się na jogę dla ciężarnych.

Kiedy skonsultować się z lekarzem

Senność jest normalnym ciążowym objawem, jednak nadmierne zmęczenie i wyjątkowo złe samopoczucie warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Ciężarne często doświadczają spadków poziomu glikemii we krwi, które także dają uczucie senności.

Dość powszechna jest też anemia ciążowa oraz niedoczynność tarczycy. Aby wykluczyć wszystkie te schorzenia, trzeba zrobić badanie krwi. Jeżeli zmęczenie cię niepokoi, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Zleci odpowiednie badania i będziesz miała pewność, że twoja ciąża rozwija się prawidłowo.

Zobacz także:

Groźny wirus atakuje ciężarne. “Dawno nie było tylu zakażonych pacjentek”

Tu ciężarne rodzą w ogromnym bólu. Lekarz tłumaczy, dlaczego nie podają znieczulenia

Stosowały lek na odchudzanie i zaszły w ciążę. Wielki boom na “ozempicowe dzieci”