portalparentingowy.pl Przedszkolak Najgorsze błędy rodziców. To one utrudniają adaptację w przedszkolu
fot. Zoteva_Shutterstock

Najgorsze błędy rodziców. To one utrudniają adaptację w przedszkolu

29 sierpnia 2023
Autor tekstu: Małgorzata Wódz

Zostawienie dziecka w przedszkolu to dla obu stron stresujący moment. Rodzice martwią się, czy dziecko będzie się dobrze bawić, czy nie będzie bało się samo zostać. Dzieci również przeżywają rozstanie z rodzicami i mogą płakać lub być niespokojne. Aby ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu, warto unikać pewnych błędów.

Błędy rodziców popełniane przy rozstaniu

Rozstanie z rodzicami może być dla dziecka trudnym doświadczeniem. Dziecko może odczuwać różne emocje, takie jak smutek, lęk, złość czy poczucie winy. Ważne jest, aby wspierać je w tym trudnym czasie. Oto kilka błędów, które w tym nie pomagają. Rodzice popełniają je dość często.

Przyprowadzanie dziecka do przedszkola o dowolnej godzinie. Staraj się, by dziecko uczestniczyło w zajęciach od samego początku, by siadało z dziećmi do śniadania. Nawet jeśli niezbyt odpowiada to twoim godzinom pracy, może za to bardzo ułatwić dziecku wejście w przedszkolny rytm.

Okłamywanie dziecka, że zaraz po nie przyjdziesz. To może tylko pogorszyć sytuację, bo dziecko straci do ciebie zaufanie i kolejny raz nie będzie chciało wcale zostać w placówce. Lepiej określ, że pojawisz się po obiadku czy po leżakowaniu. I zawsze dotrzymuj słowa. Dzięki temu dziecko nie będzie się bało zostawać w przedszkolu i nie straci do ciebie zaufania.

Wychodzenie bez pożegnania. To może być dla dziecka traumatyczne przeżycie. Dziecko będzie czuło się odrzucone i samotne, gdy mama nagle zniknie. Uprzedź je, że teraz idziesz, pożegnaj się z dzieckiem i umów się, że np. pomachasz mu jeszcze pod oknem, jeśli jest taka możliwość.

Niepanowanie nad swoimi uczuciami. Płakanie dziecka przy rozstaniu z rodzicami jest naturalną reakcją. Maluch może czuć się smutny i zagubiony. Ważne jest, aby pozwolić mu płakać i nie próbować uspokajać na siłę. Ale rodzic powinien powstrzymać łzy, nawet jeśli jest mu bardzo przykro. Jeśli nie radzisz sobie z porannym rozstaniem, niech dziecko odprowadza tata.

przedszkole rozstanie.png

Inne błędy rodziców zgłaszane przez nauczycielki z przedszkola

Udany przedszkolny start to wielka ulga dla całej rodziny. Gdy dziecko już przyzwyczai się do przedszkola, wiesz, że bez stresu teraz możesz chodzić do pracy, a ono jest w tym czasie pod dobrą opieką. Co jeszcze może zaburzać udaną adaptację? Nauczycielki przedszkolne zwracają uwagę na kilka dodatkowych błędów, które popełniają rodzice.

Zostawianie dziecka na wiele godzin w pierwszych dniach. W pierwszych dniach warto odbierać dziecko wcześniej. Na pewno przyda się pomoc babci czy niani, która będzie mogła pójść po dziecko do przedszkola po 4 czy 5 godzinach. Stopniowo zaczniesz wydłużać czas pobytu malucha w placówce.

Nieinformowanie dziecka o tym, co będzie robić w przedszkolu. Maluch może bać się tego, co go tam czeka. Warto przypominać mu, jakie zabawki i zajęcia tam znajdzie i co będzie robił w ciągu dnia.

Straszenie przedszkolem. Jeśli chcesz, żeby dziecko lubiło placówkę, do której chodzi, nigdy jej przy nim nie krytykuj. Nie wypowiadaj się źle o jego nauczycielce i innych paniach. Nauczyciele są dla dziecka ważnymi osobami. Warto współpracować z nimi i wspierać ich w pracy z dzieckiem. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia do personelu placówki, rozmawiaj o tym, gdy dziecko nie słyszy.

Nieposyłanie dziecka na zajęcia organizowane w przedszkolu . Maluch może czuć się wykluczony i odrzucony. Warto zachęcać, by w nich uczestniczył i go w tym wspierać.

Udany przedszkolny start

Przyzwyczajenie się do przedszkola może potrwać. Niektóre maluchy od razu akceptują nowy rozdział w swoim życiu, inne potrzebują dłuższej adaptacji. Podejdź do tematu z cierpliwością.

Opowiadaj dziecku o przedszkolu, pokazuj mu zdjęcia ze swojego dzieciństwa. Jeśli maluch płacze, przytulaj go i pocieszaj. Mów, że rozumiesz, co czuje. Pozwól zabierać do przedszkola ulubiony przedmiot, który będzie przypominał o domu.

Jeśli dziecko płacze przez dłuższy czas lub jeśli jego zachowanie ulega pogorszeniu, skonsultuj się z psychologiem lub pedagogiem. Nie wszystkie dzieci są gotowe do chodzenia do przedszkola w tym samym wieku.

Zobacz też:

Przedszkola tego wymagają, choć to sprzeczne z prawem. Rodzicu, musisz to wiedzieć

Zacznij podawać je dziecku, zanim jeszcze pójdzie do przedszkola. Uchronią je przez groźnymi chorobami

Rodzice się wściekną. Od września szykują się ogromne zmiany w przedszkolach

Będzie drożej od września. Niektóre placówki już podnoszą opłaty za wyżywienie dziecka
Zapomniane pasożyty wracają do przedszkoli. Nie biorą się z brudu, a ze wstydu
Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Wódz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy