Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Przedszkola tego wymagają, choć to sprzeczne z prawem. Rodzicu, musisz to wiedzieć
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 28.08.2023 12:34

Przedszkola tego wymagają, choć to sprzeczne z prawem. Rodzicu, musisz to wiedzieć

Odpieluchowanie dziecka przed przedszkolem
Fot. Freepik

Do rozpoczęcia przez dziecko przedszkola zostało raptem parę dni, a ty wpadasz w panikę, bo twój niespełna trzylatek ani myśli rezygnować z pieluchy? Czy da się dziecko tak szybko nauczyć korzystania z toalety? Czy to jest konieczne, jeśli dziecko ma iść do publicznej placówki?

Często w czasie spotkań organizacyjnych w przedszkolach, rodzice słyszą, ze dziecko musi być odpieluchowane. Tej teorii zdają się też przyklaskiwać samozwańczy eksperci, którzy mówią, że już 7-miesięcznego bobas należy sadzać na nocniku. A tymczasem to bzdura, jakich mało.

Czy dziecko w pieluszce może iść do przedszkola

Zgodnie z prawem do publicznego przedszkola ma prawo chodzić każde dziecko, które zamieszkuje na terenie gminy, której podlega placówka, jeśli w roku, w którym zaczyna edukację, kończy 3 lata. W przepisach Prawa Oświatowego nie ma wzmianki na temat pieluchy.

Zgodne z prawem statut przedszkola, jako prawo niższej rangi nie może działać w konflikcie z prawem wyższym, czyli Prawem Oświatowym. Poziom samodzielności dziecka, któremu przysługuje prawo do opieki przedszkolnej, nie ma wpływu na to, czy dziecko zostanie przyjęte, czy nie. 

"1. Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.

2. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 1, niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1) wielodzietność rodziny kandydata;

2) niepełnosprawność kandydata;

3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

7) objęcie kandydata pieczą zastępczą".

Ustawa Prawo Oświatowe, rozdział  6, art. 131, punkt 1 i 2.

Green Beans (31).png

Fot. Freepik

Gotowość dziecka, a nie przedszkole

Dawniej sadzano na nocnikach niemowlęta, które były w stanie utrzymać się w pozycji siedzącej. Potem długo mówiło się, że gotowość do korzystania z nocnika osiąga dziecko między 20 a 24 miesiącem życia. Coraz częściej jednak można usłyszeć, np. od fizjoterapeutów, że większość dzieci osiąga ją dopiero około 30 m.ż. 

Pamiętajmy jednak, że odpieluchowanie dziecka to proces. Większość maluchów będzie jeszcze w czasie zabawy czy snu posikiwać. I na to też trzeba być gotowym. Odpowiadając na pytanie: w tydzień dziecka nie odpieluchujesz w 100 proc.. Żeby mówić o pożegnaniu z pieluchą dziecku, musi być gotowe zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Maluch musi rozpoznawać uczucie parcia z czynnością wypróżniania, umieć zasygnalizować potrzebę gestem lub słowem i posiadać zdolność wstrzymania wypróżnienia, choć na chwilę, która pozwoli dotrzeć do toalety. 

Oszczędź sobie i dziecku stresu

Jeśli maluch do tej pory nie korzysta samodzielnie z toalety, na pewno końcówka sierpnia nie jest odpowiednim momentem, żeby zacząć tego od niego wymagać. Już sam proces adaptacji przedszkolnej jest stresujący. Rozpoczęcie nauki to wielka zmiana, podobnie jak przeprowadzka, czy pojawienie się młodszego rodzeństwa, w czasie takich przełomów nie dokładajmy dziecku stresu. 

Warto poczekać, aż maluch zaaklimatyzuje się w placówce, frustracja będzie mniejsza. Wówczas wspólnie z nauczycielkami wychowania przedszkolnego będziecie w stanie przeprowadzić ten proces znacznie spokojniej. Ograniczycie frustrację, naciski na dziecko i... nie zaszkodzicie jego zdrowiu.

Dzieci, które zbyt wcześnie żegnają się z pieluchą, mogą zmagać się potem z nadreaktywnym pęcherzem, nietrzymaniem moczu, czy nawykowymi zaparciami. Naprawdę nie warto robić tego dziecku, tylko po to, żeby nie musieć odpowiadać na wścibskie pytania sąsiadku: "A on dalej w pieluszce?". Na każde dziecko przychodzi w końcu czas.

Jak rozmawiać z przedszkolem, gdy dziecko nosi pieluchę

Warto się tu powołać na znajomość przepisów. Warunki przyjęcia dziecka do przedszkola publicznego są jasno uregulowane przez Ustawę Prawo Oświatowe i statut przedszkola nie może stać do nich w kontrze. Warto przy tym podkreślić, że jesteśmy świadomi, że dla nauczyciela to dodatkowe obciążenie. Jednak stresowanie dziecka i zamoczone dywany czy leżaczki w placówce to większy kłopot.

Zaznacz, że dołożysz wszelkich starań, aby odpieluchować dziecko, jak tylko będzie ono na to gotowe. To ważne, bo wtedy naprawdę pójdzie szybciej. Większy problem stanowią tu często przedszkola prywatne, które przyjmują już dzieci 2,5-letnie i właściciel przedszkola ustala zasady opieki. Jednak zwykle są one świadome, że im młodsze dziecko, tym pożegnanie z pieluchą jest trudniejsze. 

Zobacz także:

Rodzice się wściekną. Od września szykują się ogromne zmiany w przedszkolach

Z takim dzieckiem jest dużo roboty. Ale jego umiejętności są bezcenne

Zapomniane pasożyty wracają do przedszkoli. Nie biorą się z brudu, a ze wstydu