Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Najsłodsze imiona dla dziewczynek. Aż dziw, że są tak mało popularne
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 17.02.2024 21:12

Najsłodsze imiona dla dziewczynek. Aż dziw, że są tak mało popularne

Owocowe imiona dla dziewczynek 2024
Fot. Freepik

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2023 roku ponownie okazała się Zofia. Coraz więcej osób postanawia tak nazywać  córkę. Jednak są i tacy, którzy stawiają na bardziej oryginalne rozwiązania. Ich mogą zainteresować poniższe propozycje.

No bo przecież dzieci są takie słodkie, jak cukiereczki, albo... owoce. Czemu więc nie nazwać córki właśnie owocowym imieniem? Mamy dla was cztery najpiękniejsze. Nie dość, że obłędnie brzmią, to jeszcze mają cudowne znaczenie. Oto one.

Jagoda - waleczna i niezwyciężona

W 2023 roku urodziło się w Polsce 1410 dziewczynek, które otrzymały to imię. Jadwiga, Jaga i Jagoda są imionami o podobnym pochodzeniu. Ze starogermańskiego had oznaczającego bój, walkę. Jednak Jagoda, choć odważna, zupełnie nie jest zawistna i mściwa. To urodzona dusza towarzystwa. Dziewczynka nosząca to imię będzie się wyróżniać poczuciem humoru. Jest też bardzo życzliwa i pomocna. Świat jest dla niej niezwykle ciekawym miejscem, dlatego kocha podróże, te duże i te malutkie. 

Jest bardzo ciekawa ludzi, którzy ją otaczają, dlatego jest wyborną słuchaczką. Bardzo opiekuńcza, sprawdzi się w roli matki. Jagódka, mimo że malutka potrafi zadawać filozoficzne pytania, szybko też pokazuje, jaka jest odpowiedzialna i dojrzała. W szkole jest piątkową uczennicą, bardzo sumienną i zawsze przygotowaną. Szybko ustala kierunek, w którym chce się rozwijać i robi to bardzo konsekwentnie. Jagoda sprawdzi się w każdej branży, jaką sobie wymarzy. Łączy bowiem kilka cennych cech: szybko zdobywa ekspercką wiedzę, jest empatyczna, ma szerokie horyzonty i doskonale zarządza pieniędzmi.

  • Zdrobnienia: Jagódka, Jadzia, Jadź, Jagodzianka
  • Imieniny: 2 lutego, 4 marca, 22 marca, 31 maja, 2 lipca, 16 października
Kopia – Marta L - 2024-02-05T120555.204.jpg
Fot. Freepik

Malina - subtelna i delikatna

W ubiegłym roku nadano to imię zaledwie 55 razy. Nic dziwnego Rada Języka Polskiego odradza nazywanie tak dzieci. Malina wprost pochodzi od owocowego krzewu i... ma z nim wiele wspólnego. Jest słodka i delikatna jak owoc, jednak jeśli ktoś podejdzie za blisko - poczuje jej kolce. Malina bywa gwałtowna, a nawet wybuchowa. Jest romantyczną, ale i pomysłową marzycielką, pełna sprzeczności. Kobieta o tym imieniu może czasem uchodzić za nadpobudliwą, bo tryska optymizmem i bardzo zapala się do zadań. Swoim zapałem próbuje zarażać otoczenie, z różnym skutkiem. Jednak jej priorytetem jest, by nie krzywdzić innych.

Malina od najmłodszych lat angażuje się w życie społeczności. Kocha szkolne kluby, samorządy, uwielbia być tam, gdzie coś się dzieje. W dorosłości jest mocną częścią zespołu w pracy, wspiera innych i gra do wspólnej bramki. Jej romantyczna natura daje o sobie znać w życiu prywatnym - szuka księcia z bajki, który stworzy jej bezpieczną przystań i spędzi z nią całe życie. Jest szczera do bólu i głośno sprzeciwia się niesprawiedliwości.

  • Zdrobnienia: Malinka, Linka, Malineczka
  • Imieniny: 24 sierpnia

Kopia – Marta L - 2024-02-05T120932.180.jpg

Kalina - konserwatywna i zasadnicza

422 rodziny wybrały to imię dla swoich córek w 2023 roku. Kalina, choć kojarzy się z białym kwiatem, w istocie wiąże się bardziej z czerwonymi jagodami, którymi owocuje krzew. Czerwone koraliki pojawiają się na nim w połowie lata i wtedy właśnie Kalina obchodzi imieniny. Kalina znaczy piękna. Dziewczynka o tym imieniu już we wczesnym dzieciństwie zawstydza otoczenie prostolinijnym podejściem do świata. Bardzo wcześnie znajduje swój kompas moralny i skrupulatnie nim wyznacza kierunek. 

Jest konserwatywna i zasady są dla niej święte. Trochę staromodna, więc doskonale odnajduje się w domu z tradycyjnym podziałem ról. Nie znosi, kiedy ktoś ją za to krytykuje. Ma liczne zdolności artystyczne, które często tłumi, bo uważają, że nie pasują do jej sposobu bycia. Takie afiszowanie się z emocjami nie jest dla niej. Sprawdzi się w zawodach, gdzie ważna jest skrupulatność i pilnowanie terminów: szefowa biura, asystentka prezesa czy notariuszka. 

  • Zdrobnienia: Kalinka, Kalusia, Lusia, Linka, Kaleczka
  • Imieniny: 11 lipca
Kopia – Marta L - 2024-02-05T121147.999.jpg
Fot. Freepik

Róża - pozytywnie nastawiona dama

1132 razy nadano to imię w 2023 roku. Róża jest delikatna i kojarzy się z damą, jednak podobnie jak Malina - może ukłuć. Róża to kwiat, ale też owoc. Urodzona altruistka  wrażliwa i delikatna, jak płatki kwiatu, ma ścisły związek z Matką Boską, na którą czasem używa się określenia Róża Syjonu. Ten krzew symbolizuje miłość Maryi do Boga. Róża jest od najmłodszych lat bardzo wrażliwa i pomocna. Dziewczynka o tym imieniu na pierwszym miejscu stawia rodzinę. Odnajduje się jednak w każdej grupie: przedszkolnej, szkolnej. Jest romantyczką, ale wrażliwość pozwala jej też na osiąganie dobrych wyników w szkole, bo czuje naukę wszystkimi zmysłami.

Kiedy zakłada rodzinę - oddaje jej się całym sercem i tego samego wymaga od partnera. Bywa zaborcza i zazdrosna, nie tyle o inne kobiety, ile o czas, który ukochany poświęca na spotkania poza domem. W pracy prym wiedzie jej wrażliwość, doskonale sprawdzi się w zawodach, gdzie potrzebne jest bycie otwartym na drugiego człowieka. Będzie świetnym pracownikiem socjalnym, pielęgniarką, opiekunką do dziecka, lekarką czy nauczycielką.

  • Zdrobnienia: Różyczka, Rozi, Roz
  • Imieniny: 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia.
Kopia – Marta L - 2024-02-05T121535.215.jpg
Fot. Freepik

Zobacz także:

To będzie hit tego roku! Skandynawskie imię dla pewnego siebie chłopca

Roześmiana i rozkoszna. To imię dla prawdziwie radosnej dziewczynki

Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia