Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nawet 50 osób na jedno miejsce. Najbardziej oblegane kierunki studiów

Nawet 50 osób na jedno miejsce. Najbardziej oblegane kierunki studiów

Brama Uniwersytetu Warszawskiego
Fot. Wikimedia/Adrian Grycuk

W ubiegłym roku akademickim najbardziej obleganym kierunkiem była stomatologia. Chętnych do nauki na uczelniach medycznych ciągle jest bardzo wielu, ale to właśnie na kierunek lekarsko-dentystyczny najtrudniej się dostać.

Jednak nie tylko uczelnie medyczne przeżywają oblężenie. A lista kierunków, na których jest najwięcej chętnych na jedno miejsce, jest zaskakująca.

Stomatologia najbardziej oblegana

Matury już za nami, a absolwenci szkół ponadpodstawowych zastanawiają się, gdzie udać się dalej. 10 uczelni medycznych otworzyło zapisy na kierunek lekarski stomatologia. W tamtym roku był to absolutnie najbardziej oblegany kierunek studiów. W 2023 roku na niektóre uczelnie na jedno miejsce startowało aż 50 kandydatów.

W tym roku akademickim może być bardzo podobnie. Wymagania co do przyjęcia na studia są bardzo wysokie, nawet w przypadku studiów niestacjonarnych. Chętnych na płatną naukę nie brakuje, ale liczba miejsc na uczelniach jest bardzo ograniczona. I nic nie wskazuje na to, że będzie ich więcej.

stomatolog
Fot. Freepik/Kireyonok_Yuliya

Liczba miejsc dla studentów stomatologii

Na bezpłatną naukę stomatologii może w tym roku akademickim liczyć około 840 studentów. Wszystkich miejsc, łącznie z tymi przeznaczonymi dla obcokrajowców i niestacjonarnych jest około 1350. To prawie tyle samo, co w tamtym roku, chociaż uczelnie z Kielc i Torunia zamierzają otworzyć kierunki stomatologiczne.

Liczba miejsc gwałtownie się nie zwiększy, bo uczelnie nie są chętne do otwierania nowych grup. Nawet te komercyjne. Wszystko dlatego, że kształcenie stomatologów jest zwyczajnie drogie. Dentyści muszą mieć dużo zajęć praktycznych, a to wymaga i kosztownego sprzętu, i drogich materiałów.

Jak podaje serwis infodent24.pl, brakuje także kadry dydaktycznej, która mogłaby podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą ze studentami. Wiele wskazuje więc na to, że w roku 2024/2025 stomatologia znów będzie oblegana.

Najbardziej oblegane kierunki studiów

Najwięcej chętnych na studia od lat jest na informatyce i psychologii. Jednak jest wiele uczelni, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które oferują studia na tych kierunkach. Dlatego nie ma na nich aż tak dużej liczby studentów na jedno miejsce.

Jak podał portal studia.pl, poza uczelniami medycznymi najtrudniej dostać się na:

  • informatykę społeczną (30,4 osób na jedno miejsce),
  • koreanistykę (30,1 osób na jedno miejsce),
  • zielone technologie (28,4 osób na jedno miejsce).

Dużą popularnością cieszą się także orientalistyka, medyczna biotechnologia molekularna, komunikacja wizerunkowa oraz reżyseria.

Zobacz także:

Najdroższe korepetycje w Polsce. Tutaj rodzice wydają tysiące złotych miesięcznie

Tego nie rób na maturze. Konsekwencje mogą być opłakane

5 godzin egzaminu i ustna matematyka. Matura w PRL była trudniejsza i znaczyła dużo więcej niż dzisiaj