Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nowa moda wśród nastolatków. Odurzają się popularną przyprawą
Marta Uler
Marta Uler 20.05.2024 09:50

Nowa moda wśród nastolatków. Odurzają się popularną przyprawą

przyprawy
Fot. Portal Parentingowy/Beata Łajca

Nastolatki bywają bardzo kreatywne. Niestety, niektóre z ich pomysłów nie są dobre, a wręcz mogą być niezdrowe i niebezpieczne. O tym może świadczyć najnowszy trend, który pojawił się na TikToku. 

Dzieciaki postanowiły sięgnąć po tanią i łatwo dostępną substancję odurzającą. Jej zakup to nic trudnego, dostępna jest w każdym sklepie spożywczym, a co gorsza, w ogóle nie dostarcza negatywnych skojarzeń. 

Nastolatki eksperymentują z różnymi substancjami

Młodzi ludzie miewają różne pomysły i wciąż słychać o nowych modach, które wśród nich panują. Ta, o której zrobiło się ostatnio głośno, jest niestety bardzo niepokojąca. Zwróciła na nią uwagę pewna mama, która na TikToku opublikowała film ku przestrodze innych rodziców.

Okazuje się, że młodzież, która, jak wiadomo, lubi sięgać po różne niedozwolone substancje w celach odurzających, tym razem wymyśliła coś naprawdę zaskakującego. Tę rzecz można bez problemu, legalnie, nabyć w każdym sklepie spożywczym, w dodatku za kila złotych. Jest to popularna przyprawa.

Fot. Pixabay/scym

Mama z TikToka ostrzega

Na filmie mama nastolatka, która prowadzi konto @lakeviewliving, opowiada o sytuacji, jaka niedawno miała miejsce w jednej ze szkół. W plecakach kilku uczniów znaleziono spore ilości... gałki muszkatołowej.

Oczywiście, wzbudziło to podejrzenia nauczycieli. Nastolatkowie, zapytani o powód posiadania gałki, bez mrugnięcia okiem powiedzieli, że przynieśli ją na zajęcia kulinarne. Wkrótce jednak na jaw wyszła gorzka prawda. Ta popularna przyprawa potrzebna im była do odurzania się. Mama podsumowuje: "Nie potraficie odrobić pracy domowej, ale wiecie, jak naćpać się gałką muszkatołową? To nie ma sensu”. 

Jedyne, co jest w tej historii pocieszające, to to, że nie pochodzi ona z Polski. Oby u nas nie dochodziło do podobnych incydentów.

Jak działa gałka muszkatołowa?

Gałka muszkatołowa to kuchenna przyprawa, nadająca potrawom korzennej nuty. Najczęściej kojarzy się ją z piernikami, to dzięki niej mają ten charakterystyczny smak. Gałki używa się także do przyprawiania mięs, ryb, pasztetów. Świetnie sprawdza się jako dodatek do grzanego wina. Ale to oczywiście nie koniec właściwości gałki muszkatołowej.

W swoim składzie zawiera ona mirystycynę. To związek chemiczny o działaniu psychoaktywnym. W organizmie przekształca się on w metylodioksyamfetaminę (MDA) lub 3-metoksy-4,5-metylenodioksyamfetaminę (MMDA). Kolejną psychoaktywną substancją gałki muszkatołowej jest safrol. Obie te substancje mogą powodować pobudzenie organizmu i wrażenia oderwania od rzeczywistości.

Spożyta w dużych ilościach gałka może jednak nie tylko wywoływać haj, ale również halucynacje, oszołomienie, omdlenia oraz – prowadzić do uszkodzenia wątroby, a nawet do śmierci. 

Zobacz także:

Kolejny trend z TikToka zbiera żniwo. Nastolatki walczą o miejsce w szpitalu

Niebezpieczny trend wśród poznańskiej młodzieży. Igrają ze śmiercią

Połóż liść laurowy na brzegu wanny lub pod poduszką. Nie uwierzysz, co się stanie